• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1285-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

/معرفی کتاب/

"داود رشیدی و در انتظار گودو"

  کتاب"داود رشیدی و در انتظار گودو" به چگونگی ترجمه نمایشنامه "در انتظار گودو‌" توسط داود رشیدی و حواشی نخستین اجرای آن پرداخته است .

  به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، این کتاب توسط نشر دف منتشر شده و نوشته کاظم شهبازی و ستاره خرم‌زاده است .

  در این کتاب تاریخ و چگونگی تولد نمایشنامه مهم و تاثیرگذار "در انتظار گودو" نوشته ساموئل بکت و همچنین مراحل آوردن این نمایشنامه به ایران و حواشی پیرامون نخستین اجرای آن به کارگردانی داود رشیدی در سال 1347 و نقدهای این اجرا در مطبوعات آن دوران، مطرح شده است .

اجرای نمایش"در انتظار گودو" در سال 47 اتفاق مهم و بحث برانگیزی در تئاتر ایران بود. در این سال سه اتفاق مهم در هنر تئاتر رخ داد که باعث شد این سال به نقطه عطفی در تاریخ تئاتر ایران بدل شده و خون تازه‌ای به پیکر تئاتر در احتضار ایران تزریق شود .

به صحنه رفتن نمایش‌های ‌"در انتظار گودو" به کارگردانی داود رشیدی، "شهر قصه" به کارگردانی بیژن مفید و "پژوهشی ژرف و سترگ در سنگواره‌های قرن بیست و پنجم زمین‌شناسی یا چهاردهم، بیستم فرقی نمی‌کند" نوشته عباس نعلبندیان و کارگردانی آربی آوانسیان، اتفاقات مهم در هنر تئاتر در سال ۱۳۴۷ بود .

این کتاب در اصل سومین مجلد از مجموعه "کارنامه نمایشی داود رشیدی" است .

جلد اول و دوم این مجموعه را انتشارات افراز منتشر کرده، جلد نخست با عنوان "درخت تبریزی و چند نمایشنامه دیگر" به کوشش محمد‌علی منصوری منتشر شده و شامل نمایشنامه‌هایی است که رشیدی به تنهایی ترجمه کرده است .

جلد دوم این کتاب نیز شامل تمام نمایشنامه‌هایی است که این بازیگر با همکاری دیگران ترجمه و منتشر کرده است .

  داود رشیدی، متولد 1312، فارغ التحصیل کنسرواتوار ژنو در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو است. نمایشنامه‌های «زیر درخت تبریزی» و «آخرین گودو» هر دو نوشته ماتئی ویسنی‌یک، «گوجه فرنگی» نوشته ژان میشل ریب و «ماجرای کوچه لورسین» نوشته اوژن لابیش نام مهم‌ترین ترجمه‌های داود رشیدی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: