• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-387-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

آذرماه 96؛

اراک میزبان المپیاد آزاد کشوری بتن خواهد بود

معاون آموزش فنی‌حرفه‌ای استان مرکزی گفت: در آذرماه 96 اداره فنی‌حرفه‌ای استان مرکزی میزبان نخبگان هر استان برای شرکت در المپیاد آزاد کشوری در رشته بتن است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمد جهانگیری در نشستی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت، گفت: در یکم و دوم آذرماه 31 نفر از برگزیدگان هر استان برای شرکت در المپیاد کشوری در استان حضور خواهند یافت که قطعا المپیاد پرشوری خواهد بود. باید در استان مرکزی این آمادگی ایجاد شود تا بتوانیم المپیاد مطلوبی را برگزار کنیم.

وی گفت: آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای بستر ایجاد اشتغال است و حتی پایداری اشتغال به نوعی به آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای وابسته است. بی‌دلیل نیست که مسئولین نظام چندین سال است که بر موضوع تقویت اقتصاد و اشتغال پافشاری می‌کنند، توجه به آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای کاهش بیکاری و کاهش آسیب‌های اجتماعی را بدنبال دارد و بر همین اساس باید زمینه را برای گسترش این آموزش‌ها مهیا سازیم.

جهانگیری با بیان اینکه آموزش‌های فنی‌حرفه‌ای بازارمحور، اشتغال محور و تقاضامحور است، افزود: این آموزش‌ها در 21 مرکز دولتی در سطح استان و 180 آموزشگاه آزاد دارای مجوز فنی‌حرفه‌ای ارائه می‌‌شوند و جامعه هدف ما تمام اقشار شهروندان هستند.

وی عنوان کرد: آموزش‌ها در مراکز بخش دولتی به صورت کاملا رایگان ارائه می‌شود و شامل آموزش‌هایی است که توسط تیم‌های سیار شهری و روستایی، آموزش سیار در پادگان‌ها، صنایع و صنوف ارائه می‌شود.

جهانگیری تصریح کرد: اداره کل فنی‌حرفه‌ای تعامل مطلوبی با دستگاه‌های اجرایی به منظور استفاده از پتانسیل آنها دارد و بالغ بر 36 تفاهم‌نامه در سطح استان در این زمینه منعقد شده است، برخی تفاهم‌نامه‌ها برای اولین بار در سطح کشور اجرا می‌شود که تفاهم‌نامه آموزش زندانیان و خانواده زندانیان از آن جمله است که در موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی تاثیرگزار است.

وی اظهار کرد: شورای مهارت در استان‌ها با اعضایی که موثر در اشتغال و به نوعی متولی آموزش هستند، به ریاست استاندار تشکیل شده که با تکیه بر آن از طریق هم‌افزایی چندین دستگاه، موضوع مهارت به صورت گسترده‌تر در استان مرکزی رشد می‌یابد.

جهانگیری افزود: طرح خوداتکایی دانش‌آموزان، طرح تکاپو که عمده فعالیت آن در مشاغل خانگی است، آموزش مشمولین بیمه بیکاری، مددجویان کمیته امداد و طرح ترسیب کربن و ایجاد اشتغال در روستاها از جمله طرح‌هایی است که بواسطه آن در زمینه اشتغالزایی و رفع بیکاری می‌توان گام موثری برداشت.

وی ادامه داد: اداره کل فنی‌حرفه‌ای تعهدی در موضوع اشتغال ندارد، اما توانستیم در شرایط مختلف در حدود 22 فرصت شغلی در سطح مختلف ایجاد کنیم که صدور مجوز برای آموزشگاه‌های آزاد و صدور کارت مربیگری و موارد مشابه از جمله آنست.

جهانگیری با اشاره به اینکه تقریبا 94 درصد تعهدات خود را انجام داده ایم، افزود: از ابتدای سال تاکنون آموزش 115 نفر در پادگان، 4558 نفر در کارگاه‌های ثابت شهری، 640 نفر در کارگاه‌های روستایی، 754 نفر در زندان‌ها، 1066 نفر در کارگاه‌های سیار شهری، 464 نفر  در صنایع، 301 نفر در صنوف، 331 نفر در دانشگاه‌ها، 115 نفر در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی مختص سکونتگاه های غیررسمی انجام شده که در مجموع 8367 نفر در بخش دولتی آموزش داده شده و در واقع یک میلیون و 241 هزار و 536 نفر ساعت آموزش در بخش دولتی ارائه شده است .

وی افزود: 4127 نفر دوره معادل 644 هزار و 262 نفر ساعت در بخش خصوصی برگزار شده که این آموزش ها در 24 رشته در قالب 696 دوره انجام شده است، همچنین 8409 نفر متقاضی برگزاری آزمون در رشته‌های مختلف بودند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: