• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1485-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

یک مسئول خبر داد:

راه اندازی مراکز SCD در استان مرکزی/آموزش تنها یکی از فاکتورهای اشتغال است

مدیرکل آموزش فنی‌ و حرفه‌ای استان مرکزی گفت: تعاملات با دانشگاه‌ها و ایجاد مراکزی تحت عنوان SCD به منظور  ارتقا مهارت حرفه‌ای دانشجویان از فعالیت‌های در حال انجام است که در قالب این طرح مهارت عملی دانشجویان بالا رفته و خلاء دانشگاه‌ها در این زمینه رفع می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، فریبرز فضلی‌خانی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، گفت: در کشور ما فرهنگ کار وجود ندارد و ما شاهد حضور پرشور افراد در محیط کاریشان نیستیم که این مهم نیاز به بسترسازی و فرهنگ‌سازی دارد.

وی با بیان اینکه وظایف اداره فنی‌و‌حرفه‌ای علاوه بر آموزش، تعیین صلاحیت افرادی است که مهارت فنی دارند و نیاز به مدرک معتبر دارند، افزود: آموزش نیروی مورد نیاز بازار کار و ارتقا نیروهای شاغل هدف اداره فنی‌حرفه‌ای است و همچنین با توجه به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مهترین عامل در این زمینه نیروی کار است که اداره فنی‌حرفه‌ای در همین راستا در زمینه کشاورزی، صنعت، خدمات و فرهنگ و هنر به ارائه آموزش نیروی کار پرداخته‌ است.

فضلی‌خانی عنوان کرد: در سال گذشته این اداره سه میلیون و 300 هزار نفر ساعت تعهد آموزشی داشته و امسال کف و سقف آموزشی برای ما تعیین شده که کف آن حدود دو میلیون 500 هزار نفر ساعت و سقف آنهم سه میلیون و 300 هزار نفر ساعت است، هدف ما اینست که در سال جاری تا سقف تعهدات آموزشی خود را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه اداره آموزش فنی‌حرفه‌ای به منظور هدفمندی آموزش‌ در شاخه‌های متعددی اقدام به آموزش می‌کند، افزود: سفارش محور بودن آموزش‌ها و طرح کارآموزی و مهارت در محیط واقعی از جمله شاخه‌های آموزشی در همین راستاست که یادگیری کارآموز به واسطه آن بیشتر شده و همچنین متولی این طرح  اداره فنی‌‌حرفه‌ای است که از صفر تا صد کار را انجام می‌دهد.

فضلی‌خانی بیان کرد: تعاملات با دانشگاه‌ها و ایجاد مرکزی تحت عنوان SCD به منظور  ارتقا مهارت حرفه‌ای دانشجویان از دیگر فعالیت‌هاست که در قالب این طرح  مهارت عملی دانشجویان بالا رفته و خلا دانشگاه‌ها در این زمینه رفع می‌شود.

وی ادامه داد: طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی توسط شورای عالی اشتغال کشور مصوب شده و متولی اصلی آن اداره کل کار و رفاه اجتماعی است، اما بخش عمده وظایف این طرح بر عهده اداره آموزش فنی‌حرفه‌ای است. بر همین اساس کارورز دانشگاه به صنوفی که مجوز از اداره فنی‌و حرفه‌ای دارند مراجعه می‌کنند و در محیط واقعی کاروزی را انجام دهد، واحد صنفی مذکور نیز در صورت تمایل می‌تواند بعد از پایان دوره نیرو را جذب کند. دوسال بیمه و پرداخت حقوق در طی مدت کاروزی به این کاروزان از جمله اقدامات حمایتی دولت برای این طرح است.

فضلی خانی افزود: بسیاری از مجموعه‌های صنعتی بدنبال نیروی کار هستند و در همین خصوص برای جذب نیرو با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، که بر این  اساس این طرح مشکلات پذیرش نیرو کمتر می‌شود.

وی بیان کرد: آموزش‌های که توسط فنی‌حرفه‌ای ارائه می‌‌شود،  ممکن است منجر به اشتغال نشود و این موضوع به این دلیل است که آموزش یکی از فاکتورهای ایجاد اشتغال است، در همین خصوص 53 تفاهم‌نامه با دیگر دستگاه‌ها در زمینه سفارش محور بودن آموزش‌ها منعقد شده است که امید است در نتیجه آن میران اشتغالزایی افزایش یابد.

فضلی خانی گفت: اداره فنی‌حرفه‌ای سیستم درآمدزایی نیست و خدمات را که کاملا رایگان به متقاضیان ارائه می‌دهد، اما با این وجود بسیاری فنی حرفه ای را نمی‌شناسند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: