• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 966-1493-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

صعود کوهنورد ساوجي به قله خان تانگري قزاقستان

سهرابی: برای صعود به هيماليا تلاش می کنم

"محسن سهرابي" عضو هيات کوهنوردي ساوه موفق به صعود به قله خان‌تانگري 7010 متري کشور قزاقستان شده و به تازگي پس از اين صعود به شهر ساوه بازگشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سهرابی 34 سال سن دارد و حدود 10سال است كه كوهنوردي را به صورت جدي‌تري پيگيري مي‌كند.

او طي سال‌هاي اخير با گذراندن دوره‌ها و كلاس‌هاي مختلف صخره‌نوردي و يخ‌نوردي و مربي‌گري و... كيفيت و كميت صعودهاي خود را ارتقاء داده و در سمت دبير هيئت كوهنوردي شهرستان، مجري و سرپرست برنامه‌هاي متعددي است.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، از صعود خارجي قبلي خود به قله زيباي آرارات گفت و افزود: از مهمترين صعودهايم در ايران مي‌توانم به صعود زمستانه دماوند، تلاش زمستانه گرده آلمان‌ها، زمستانه سمبران، زمستانه و تابستانه خط الراس سركچال، قله علم كوه، قله كل جنو، پيمايش خط الراس جوپار، پيمايش خط الراس زردكوه و البته صعود تابستانه به دفعات به قله‌هاي دماوند، آزاد كوه و ... از جبهه‌هاي مختلف اشاره كنم كه در بسياري از آنها در سمت سرپرست گروه، همنوردان را همراهي کردم.

وی ادامه داد: صعود آخر من به قله خان تانگري در كشور قرقيزستان بود كه اين سفر حدود يك ماه طول كشيد و طي دو تلاش موفق شدم قله را در تاريخ 20 مرداد ماه 96 ، حدود ساعت 14:30 به شكل انفرادي از سمت يال جنوبي فتح كنم.

وی در مورد ویژگی‌های قله خان‌تانگري گفت: قله اي با 7010 متر ارتفاع كه با توجه به ويژگي‌هاي جغرافيايي از كوه‌هاي فني منطقه پامير است كه ساليانه تعدادي انگشت شمار از كوهنوردان كشورمان، در زمان محدودي موفق به صعود آن مي‌شوند. وضعيت غير‌قابل پيش‌بيني جوي، اختلاف دماي بسيار زياد بين شب و روز در منطقه(حدود 70 درجه سانتيگراد) و... شرايط صعود به این قله را پيچيده‌تر می‌کند.

وی تكميل كردن قلل هفت هزار متري منطقه پامير و كسب تجربه و تلاش براي هيماليا را از برنامه های آینده خود بیان کرد.

سهرابی در پاسخ به این پرسش که به عنوان دبير هيات کوهنوردي ساوه، چه برنامه اي براي کوهنوردان ساوجي و نيز فراگير کردن ورزش کوهنوردي در بين شهروندان ساوجي داريد؟ گفت: با وجود پتانسيل بالا در شهرستان ساوه و با توجه به اقليم منطقه، برنامه‌هاي خيلي خوبي در دست اجراست، برگزاري دوره‌هاي آموزشي تخصصي و عمومي، هماهنگي و اجراي برنامه‌هاي فني، تلاش براي معرفي بيشتر اين ورزش به نوجوانان شهرستان از جمله آنهاست.

وی گفت: كوهنوردي رشته ورزشي بسيار كهن و شناخته شده‌اي است ولي بر خلاف قدمت و ويژگي‌هاي خاصي كه دارد چندان مورد لطف مسئولين قرار نگرفته است، حتي گاهي به عنوان اقدامی ماجراجويانه به آن نگاه مي‌شود نه يك رشته ورزشي در حالی که با توجه به تاکيد رهبر معظم انقلاب براي گسترش کوهنوردي و کوهپيمايي در ميان  جوانان، علاوه بر پرداختن به این رشته در سطح حرفه ای و قهرمانی بايد زمينه حضور خانواده‌ها را نیز با ملاحظات ايمني و رفاهي در دامنه کوه‌هاي اطراف ساوه فراهم کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: