• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-5584-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

راه‌اندازی پنجمین بیمارستان صحرایی در استان مرکزی به نام شهید عربی

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: پنجمین بیمارستان صحرایی شهید مدافع حرم علی‌اکبر عربی از چهاردم تا هفدهم شهریورماه در روستای چهار‌چشمه خمین راه‌اندازی می‌شود . 

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سردار محسن کریمی در نشست خبری راه‌اندازی بیمارستان صحرایی، گفت: تشکیل بیمارستان صحرایی یکی از صدها اقدام خدماتی است که سپاه به جامعه اسلامی ارائه می‌کند، سپاه خود را موظف می‌داند از توانمندی‌های موجود در جهت پیشرفت و آبادانی ایران و ارائه خدمات به مردم اسفاده کند .

وی عنوان کرد: در سال های گذشته در مناطقی از کمیجان، هندودر، زالیان و خنداب بیمارستان صحرایی راه‌اندازی شد و امسال قصد داریم که آنرا در شهر خمین به منظور خدمات‌رسانی به مردم برپا کنیم .

کریمی ارائه خدمات درمانی تخصصی به بسیجیان و مردم مناطق محروم، حفظ انسجام و ارزیابی میزان آمادگی تیم‌های پزشکی تخصصی، کمک به محرومیت‌زدایی و ارتقا سطح سلامت مردم مناطق محروم، برگزاری مانورهای تخصصی امداد و درمان، شناسایی بیماری‌های بومی مناطق محروم، کاهش ارجاع بیماران روستایی به بیمارستان‌های شهری و نمایش توان قدرت رزمی و تخصصی بسیج در مدیریت بحران را از اهداف برپایی بیمارستان صحرایی خمین برشمرد .

فرمانده سپاه‌ روح‌الله استان مرکزی با بیان اینکه در راه‌اندازی این بیمارستان عموم مردم گروه هدف ما محسوب می‌شوند، افزود: افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره)، خانواده شهدا و ایثارگران، بیماران محروم و بی‌بضاعت روستایی، بیماران محروم بی‌بضاعت حاشیه شهرها گروه اصلی و گیرندگان خدمت ما محسوب می‌شوند .

وی با اشاره به اینکه 25 هزار نفر افراد ویزیت شده در غربالگری و دو هزار نفر تعداد افراد نیازمند به ویزیت تخصصی هستند، ادامه داد: تعداد روستاهای گیرنده خدمات از بیمارستان صحرایی را 50 روستاست و 20 پزشک متخصص و فوق تخصص و 25 پرشک عمومی در این بیمارستان صحرایی خدمات ارائه خواهند داد.

کریمی، ارتوپدی، قلب، داخلی، زنان، جراحی، اطفال، فوق تخصص نوزادان، فوق تخصص قلب، چشم، فوق تخصص قرنیه، عفونی، روانپزشک، دندان پزشک، گوارش، غدد، ENT ، مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، ریه، روماتولوژی، طب سنتی و پوست و مو را انواع تخصص پزشکان این بیمارستان تخصصی برشمرد .

وی دانشگاه‌ علوم پزشکی خمین، دانشگاه علوم پزشکی اراک، مدیریت درمان تامین اجتماعی استان، سازمان هلال احمر استان مرکزی، سازمان انتقال خون، فرمانداری خمین، سازمان آموزش و پرورش خمین، سپاه ناحیه خمین و سایر ادارات را از سازمان‌های همکار با سپاه روح‌الله در این زمینه دانست .

کریمی تصریح کرد: در استان مرکزی نیز معاونت بهداشت و درمان، بسیج سازندگی و غیره به روند راه‌اندازی این بیمارستان کمک خواهند کرد. در کنار راه اندازی این بیمارستان نسبت به اهدا خون نگاه ویژه‌ای شده است، ترویج این حرکت ایثارگرانه بین مردم مطلوب است و ذخیره مناسبی از خون اهدایی را به وجود می‌آورد که در مواقع ضروری برای بیماران نیازمند مفید است و در کنار آن سلامت خون افراد نیز سنجیده می‌شود که این مهم نیز به نوبه خود در سلامت‌سنجی افراد تاثیر مطلوبی دارد .

وی خاطر نشان کرد: شش سال است که از آخرین راه‌اندازی بیمارستان صحرایی می‌گذرد، این اقدام سبب می‌شود که ایرادات راه‌اندازی آن مشخص شود تا در حوادث غیرمترقبه بهتر این امکان را فراهم کنیم.

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان مرکزی نیز در این نشست خبری گفت: تمام خدماتی که در این بیمارستان ارائه می‌شود رایگان است و تمام افرادی که در تشکیل این بیمارستان ما را همراهی می‌کنند به صورت کاملا داوطلبانه، جهادی و بسیجی‌وار به ارائه خدمت می پردازند .

صابر جباری بیان کرد: این بیمارستان دقیقا مشابه بیمارستان های شهری است و دقیقا چارچوب و ضوابط یک بیمارستان بر آن حاکم است .

وی با بیان اینکه 120 پزشک متخصص و فوق تخصص در استان علاقمند به کار جهادی هستند، افزود: با همین 40 نفر نیاز منطقه خمین برطرف می‌شود و ما از دیگر متقاضیان عذرخواهی کردیم .

جباری با بیان اینکه از سه ماه پیش فرایند غربالگری آغاز شده است، ادامه داد: بعد از اینکه کارهای ویزیت و غربالگری جامعه هدف 25 هزار نفری انجام شد، خدمات در دو گروه بهداشتی و درمانی دریافت می‌کنند. در بیمارستان صحرایی به غیر از فعالیت‌های مربوط به ویزیت تخصصی، کار غربالگری بهداشتی نیز انجام می‌شود .

وی عنوان کرد: آموزش در زمینه بهداشت، روانشناسی و موضوع جمعیت به دلیل نرخ پائین باروری در استان از دیگر برنامه‌های لحاظ شده در این بیمارستان است .

جباری بیان کرد: خدمات درمانی در سه سطح اعزام پزشک عمومی، ارائه خدمات تخصصی، برگزاری بیمارستان صحرایی به مردم ارائه می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: