• پنجشنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-5784-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کاندیدای شهرداری اراک:

مهندسی ارزشی ضرورت انجام پروژه های شهری است/اراک هنوز ساختار کلانشهر به خود نگرفته

پنجمین کاندیدای شهرداری اراک گفت: انجام پروژه های عمرانی و شهری باید با مطالعه و مدیریت ارزشی انجام گیرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسین واشقانی فراهانی به عنوان پنجمین گزینه مورد نظر شورای شهر اراک برنامه های خود را در صحن علنی شورا عنوان کرد.

وی اظهار کرد: رویکردها در شهر اراک باید به سمت نگاه های توسعه ای تغییر کند و نباید صرفا در پی الگوبرداری بود، بلکه باید با مطالعه و شناخت ظرفیت های بومی پیش رفت.

وی تصریح کرد: تنها با طرح جامع و تفصیلی نمی توان شهر را مدیریت کرد چراکه امروز این چنین طرح ها کارکرد خود را از دست داده اند و باید همسو با تغییر طرز تفکر مردم برنامه ها را نیز تغییر داد چراکه مردم انتظار پیشرفت دارند و باید طبق این انتظارات عمل کرد.

واشقانی با تاکید بر اینکه باید مدیریت کیفیت جامع بر مدیریت شهرداری اراک حاکم شود، گفت: نباید انجام کار عمرانی را ملاک کار شهرداری قرار داد باید همه جوانب شهری را در نظر گرفت، اصول برنامه ریزی شهری باید جامع نگر باشد و به شکل مُسکِن عمل نکرد.

وی بیان کرد: پروژه های شهرداری و برنامه ها باید دارای آموزندگی، یکپارچگی، عدالت محور، قابل اندازه گیری و شفاف همراه با هدفی مشخص باشد و در کنار این الزامات نیز اقتصادی بودن امری مهم است در صورتی که امروز بیش از 70 درصد از پروژه های شهری با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و در کنار آن نیز برای انجام ملاحظات و مطالعات زیست محیطی موانعی وجود دارد.

باید مهندسی ارزشی در شهر حاکم شود

این کاندیدای شهرداری اراک در ادامه به الزامات توسعه پایدار و وفاق اشاره و بر تعامل با دستگاه های اجرایی بویژه محیط زیست و بررسی طرح های جامع و تفصیلی تاکید کرد و گفت: به منظور حفظ محیط زیست باید فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری ترویج یافته و زیرساخت های آن در شهر ایجاد شود، ناوگان حمل و نقل عمومی تقویت و به روز رسانی شود، همچنین خط ویژه اتوبوس تعریف شود.

به گزارش ایسنا، واشقانی در ادامه به سوالات اعضای شورا پاسخ گفت.

وی بیان کرد: پروژه 55 متری به دنبال طرح جدید و ایجاد تونل است من در این راستا تجربه کاری بالایی دارم برای هر پروژه باید مهندسی ارزشی داشته باشم و من بدون این نوع مهندسی کاری به انجام نمی رسانم.

واشقانی افزود: عموما در کشور برای هر پروژه مطالعات مقطعی انجام می دهند و این نوع رویکرد را قبول ندارم، با مهندسی ارزشی می توان با کمترین رقم و حداقل زمان پروژه را به سرانجام رساند و این رویکرد من در همه پروژه های عمرانی است. اگر پروژه ای در اراک فاقد این نوع مهندسی باشد پیمانکار باید این مطالعات را انجام دهد تا کار ادامه یابد.

سیاست، اولویت آخر است

وی با تاکید بر اینکه باید ادبیات قرارداد نوشتن را بلد باشیم و پیمانکار را درست ارزیابی کنیم، گفت: هر پروژه ای باید با در نظر گرفتن ابعاد فرهنگی و اقتصادی پیش رود و توجیه اقتصادی داشته باشد. من بعد از مطالعه یک تا دو ماهه خواهم گفت که پروژه 55 متری را از چه طریقی(برای مثال تهاتر، سرمایه گذاری بخش خصوصی و ... )می توانم انجام دهم.

این نامزد شهرداری اراک تصریح کرد: سرمایه گذار و مردم را باید پای میز مذاکره آورد، تشویق و ترغیب مردم برای مشارکت را رقم زد و ابعاد این مشارکت را طبق مطالعات استخراج کرد. باید حول محور رضایتمندی مردم پیش رفت و با ابعاد فنی و تکمیل مطالعات حرکت کرد.

واشقانی افزود: شورای فنی و برنامه ریزی عالی ایجاد می کنم که از بدنه شورا و شهرداری خواهد بود تا پروژه ها به صورت همه جانبه مطالعه شود چراکه بحث ابعاد فرهنگی و اجتماعی اولویت ماست، مباحث اقتصادی اولویت بعدی است و مباحث سیاسی اولویت آخر است.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی در اراک، حاصل نبود مدیریت شهری است، افزود: اراک هنوز ساختار کلانشهر را به خود نگرفته است. ساختار شهرداری اراک باید بر ساختار یک کلانشهر منطبق و هماهنگ شود.

الفبای کار اقتصاد شهری باید باور و امنیت مالی ایجاد شود

واشقانی تصریح کرد: مهمترین اقدام در شهرداری اراک مدیریت منابع انسانی است و مدیر باید سازمان خود را بشناسد، از طرفی لازم است که ارتباطی ارگانیک با سازمان ها و ادارات دیگر ایجاد کرد و نمی توان تک روی کرد.

وی در خصوص ایجاد درآمد پایدار عنوان کرد: ایجاد درآمد پایدار باید با استفاده از ظرفیت های موجود صورت گیرد اما نکته این است که سرمایه گذار باید احساس امنیت کند. در حوزه اقتصاد شهری باید باور و امنیت مالی ایجاد شود و باید تفکر و نگاه برد برد را در سرمایه گذار ایجاد کرد. شهردار خوب کسی است که نشان دهد در کنار مردم است و با دریافت ایده ها در جهت تحقق آنها تلاش می کند.

این نامزد شهرداری اراک اظهار کرد: باید ظرافت های مدیریت شهری را دانست تا بتوان کار کرد.

مسائل اجتماعی شهری با استفاده از ظرفیت زنان دنبال شود

وی تصریح کرد: به لحاظ فرهنگی باید سمن ها را وارد کار کرد و در این راستا باید جوانگرایی داشت و حتی برخی مدیران فرهنگی را همچون مدیران فرهنگسراها باید از میان جوانان انتخاب شوند، البته اولویت با بانوان است و در مسائل اجتماعی شهری باید از ظرفیت بانوان استفاده کرد.

واشقانی با تاکید بر اینکه قول می دهم کاری کنم که اراک از تهران در امر شهری تقلید نکند، حتی در انتخاب مدیران افزود: حضور مدیران غیربومی این استنباط را به همراه دارد که ما در اراک و استان گزینه مناسبی را در اختیار نداریم من به عنوان یک اراکی می توانم کار کنم چون تجربه کار دارم.

این کاندیدای شهرداری اراک با اشاره به اینکه اگر شهردار شوم اعضای شورا را برای بازدید از پروژه های انجام شده با مدیریت خود دعوت میکنم، افزود: اولین اقدام در امر توزیع عادلانه خدمات این است که در شهر پهنه بندی جمعیتی اقتصادی و فرهنگی صورت گیرد و مناطق کم بهره مند را در اولویت قرار دهیم چراکه توسعه پایدار شهری با توزیع متوازن حاصل می شود و در امر عدالت محوری در مباحث فرهنگی باید پهنه بندی و مطالعات اجتماعی انجام شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: