• شنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-6484-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اراک در انتظار انتخابی سرنوشت‌ساز/یک صندلی و این 5 نفر

اول خردادماه درست زمانی که اعضای اصلی شورای پنجم شهر اراک مشخص شدند، اولین سوال و آخرین سوال به انتخاب شهردار ختم شد، انتخابی که می‌توان از آن به عنوان اولین هنرنمایی و تصمیم اثربخش شورا در امور شهری یاد کرد .

به گزارش ایسنا، این انتخاب باید هوشمندانه و البته درست انجام شود، چراکه در صورت بروز هر اشتباهی این شوراست که باید پاسخگو باشد .

چیزی در حدود سه ماه است که موضوع انتخاب شهردار نقل همه محافل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... است و نام‌های مختلفی نیز در این زمینه به گوش رسید، اما شنبه گذشته پس از کش‌وقوس‌های فراوانی که بین اعضا در اولین روز آغاز به کار شورای پنجم شهر رخ داد، پیش‌بینی‌ها و گمانه‌زنی‌ها با اعلام اسامی نهایی توسط شورای شهر خاتمه یافت و در نهایت اسامی مجید عسگری، علی یوسفی، علی فرهمندپور، داوود تاجران و داوود باقری به عنوان کسانی که باید برنامه خود را در شورا ارائه می دادند، تیتر همه اخبار شد .

سه نامزد شهرداری اراک روز شنبه هفته گذشته با حضور در صحن علنی شورا برنامه‌های خود را ارائه کردند و ارائه برنامه‌های گزینه‌های دیگر نیز به چهارشنبه همان هفته موکول شد، اما در بین دو نفر باقیمانده که گزینه‌های فراکسیون امید شورای شهر نیز بودند یک کاندیدا بدون اینکه رسما اظهار انصراف کند در سکوت کامل و بدون واکنش و بیان دلیل کنار رفت و گزینه‌ای دیگر (حسین واشقانی) جایگزین شد و در نهایت دو کاندیدا نیز چهارشنبه برنامه‌های خود را ارائه کردند .

روال کار شورا بر این بود که طی 30 دقیقه اول، نامزد شهرداری برنامه‌های خود را ارائه می‌کرد و سپس اعضای شورا سوالات خود را مطرح می‌کردند تا پاسخ کاندیدای مورد نظر را دریافت کنند، اما نکته‌ای در طرح سوالات از طرف اعضا قابل توجه بود و آن اینکه برخی اعضا تنها سوال مشخصی را از هر 5 کاندیدا پرسیدند و به همان سوال که گویی از قبل برای چنین جلسه ای آماده شده بود، بسنده می کردند و موضوع وقتی جالب می شد که گرچه پاسخ برخی از سوالات در جریان ارائه برنامه توسط کاندیدای شهرداری مطرح شده بود، اما این موضوع مانع طرح همان سوال تکراری در مهلت در نظر گرفته شده برای پرسش و پاسخ اعضا نبود و نامزد شهرداری مجبور بود دوباره گفته هایش را تکرار کند.

ادامه این رویه توسط اعضا دو استنباط را به دنبال داشت، یا عضو شورا در طول ارائه برنامه تمرکز لازم را در گوش سپردن به برنامه ارائه شده به کار نگرفته است یا صرفا برای جا نماندن از قافله سوال‌کنندگان موضوعی را مطرح می‌کنند .

از طرفی نتیجه‌ مهمی که می‌توان از سوالات مطرح شده توسط اعضای شورا دریافت کرد، این است که دغدغه اصلی اعضای شورا مباحث اقتصادی است، چراکه بخش اعظم سوالات معطوف به درآمدزایی، ایجاد درآمد پایدار و جذب سرمایه‌گذار بود، البته این رویکرد بسیار ارزشمند و مهم است چراکه منابع مالی و درآمد مهمترین اهرم و دستمایه برای پیشبرد اهداف و پروژه‌هاست، اما در این جلسات کم و بیش طولانی دغدغه کمتری در مسائل اجتماعی و فرهنگی احساس و تنها توسط یک یا دو عضو از شورا سوالاتی کلی در این خصوص مطرح شد .

اوضاع نامطلوب فرهنگی و اجتماعی در شهر کارگری و مهاجرپذیر اراک و معضلاتی که به اذعان مسئولان در این شهر مشاهده می‌شود و برخی نامزدهای شهرداری نیز در گفته های خود بر آن صحه گذاشتند و از جمله آنها می توان به حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی ناشی از آن اشاره کرد، مسئله ای نیست که در ساماندهی اوضاع اینش هر بتوان به راحتی از آن گذشت. رفع این معضلات تدبیر شورا را ‌طلب می‌کند و در راستای تحقق این مهم گزینه‌ای که برای تکیه زدن بر کرسی شهرداری کلانشهر اراک انتخاب می‌شود باید در کنار دغدغه اقتصادی، از دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز فارغ نباشد.

نکته قابل توجه دیگر در این حوزه آنست که کاندیداها در ارائه برنامه‌های خود بخش اعظمی از فرصت در اختیار را صرف بیان چالش‌های موجود در شهر اراک کردند، البته چنین روندی در ارائه برنامه این نوید را می‌دهد که نامزدهای شهرداری اراک یا نسبت به مشکلات موجود واقف هستند یا برای شناخت مشکلات موجود تلاش کرده اند، اما انتظار می رفت که برای هر مشکل مطرح شده راهکاری عملیاتی ارائه کنند که در این راستا در حد انتظار ظاهر نشدند.

تمامی 5 کاندیدایی که نسبت به ارائه برنامه اقدام کردند، به اتفاق بر مسائل زیست‌محیطی، اجرای طرح‌های جامع، جذب سرمایه‌گذار، تعیین تکلیف طرح 55 متری، ایجاد امنیت اقتصادی و سبک‌سازی بدنه شهرداری تاکید داشتند، اما شرایط اراک به گونه‌ای است که دیگر تاب‌آوری در مقابل بسیاری معضلات را ندارد، باید از مرز شعار دادن گذشت و وارد میدان شد .

اراک برنامه تضمینی اجرایی می‌خواهد چیزی که هیچ یک از نامزدها به صراحت به آن نپرداختند و تنها برنامه‌هایی کلی به دور از ظرفیت‌های موجود ارائه کردند یا تنها با برنامه‌های خود مدینه فاضله‌ای را ترسیم کردند که قطعا ظرف چهار سال شاهد  ایجادش نخواهیم بود و شهرداری در بهترین حالت می‌تواند پایه های چنین آرمانشهری را درست و اصولی بسازد و بپردازد .

البته نقد دیگری که به شورای شهر وارد است بسنده کردن به فرصتی یک ساعته برای ارائه برنامه‌ای مکتوب توسط کاندیداهاست، فرصتی که در آن بسیاری از برنامه‌ها و مواضع قابل طرح نیست یا بدرستی طرح نمی شود و براساس آنچه در فرصتی یک ساعته مطرح می شود نمی توان یک کلانشهر را به دست یک نفر سپرد، شاید بهتر بود که هر روز به یک نفر اختصاص می‌یافت تا مشروح برنامه‌های خود را طبق شرایط موجود بیان کند و اعضای شورا در گفتگویی چالشی به ارزیابی توانمندی ها و رویکردهای کاندیدای مورد نظر بپردازند .   

این رویکرد شتاب‌زده شورا که تنها پنج ساعت را برای ارزیابی کاندیداهای شهرداری کلانشهری همچون اراک که در حال حاضر تنها نام کلانشهر را یدک می‌کشد، اختصاص دهند، قابل تامل است چراکه با توجه به اهمیت مسند شهردار در شهر بحران‌زده اراک که در همه ابعاد دچار مشکلات عمیق و عدیده‌ای است، انتظار می‌رفت که نشست‌های استخوان‌دارتر و چالشی‌تری در این حوزه برگزار شود، اما آنچه شاهد بودیم برگزاری جلساتی کسل‌کننده با سوالاتی تکراری بود.

اراک بنایی فرسوده و نیازمند نوسازی است، بر هر نقطه از هسته مرکزی قدیمی‌اش که دست بگذاریم در آستانه فروریختن است، اما همچنان درگیر بد‌سلیقگی‌های فاحش در حوزه محیط شهری و زیباسازی و همچنان درگیر گره‌های کور ترافیکی است و در برخی موارد حتی ایجاد تقاطع‌های غیرهمسطح نیز دردی را از این شهر دوا نکرده است، همچنان نفس شهروندان در این شهر به شمارش می‌افتد، همچنان سرمایه‌گذاران دل ورود به پروژه‌های بزرگ این شهر را ندارند، همچنان تراکم‌فروشی راه چاره شهرداری برای جبران کسری بودجه است و ... .

سال‌هاست که مشکلات متعدد با اراک همراهند اما کلانشهر شدن این شهر صنعتی توقعات را از شهرداری بالا برده است و در این شرایط شورا باید با هنر و درایت بسیار گزینه‌ای را راهی شهرداری اراک کند که توان رفع این مشکلات را داشته باشد .

طبق گفته‌های رئیس شورای شهر اراک روز یکشنبه این هفته سرانجام از بین پنج گزینه‌های مطرح، سرانجام شهردار اراک معرفی می‌شود، فردا روز موعود است و اراک صاحب شهردار جدیدی می‌شود، اما شهردار آینده اراک باید بداند که با نسل جدیدی از تفکرات و توقعات در جامعه مواجه خواهد بود؛ نسلی که متوقع است، انتظار معجزه دارد تا اراک از این وضع بغرنج خارج شود، آستانه تحمل مردمان این شهر به پایان رسیده است و این را می‌توان از تجمع‌های پی در پی کارگران صنایع بزرگ شاهد بود و قطعا وعده و وعید و شعار نیز می‌تواند مردم را در اعتراض به فضای شهری راهی خیابان کند .

اراک با وعده و وعید و برنامه‌های آرمانی سامان نمی‌یابد بلکه لازم است از روز اول با صداقت، شفافیت و فراجناحی رفتار کرد  با رویه واقع‌بینانه پیش رفت تا مردم درگیری تصورات و تخیلات اتوپیایی نباشند .

اراک شهرداری شایسته نام این شهر می‌خواهد پس انتخابی درست از سوی شورای شهر لازم است که تا پایان چهار سال آینده به انتخاب خود ببالید.

آذر اسفندیاری - ایسنا منطقه مرکزی

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: