• شنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1885-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

پلاك ماندگار خانه استاد "ابراهيم دهگان" نصب شد

به همت اداره کل میراث فرهنی استان مرکزی، نصب "پلاک ماندگار" به خانه خالق "تاریخ اراک" رسید تا خانه‌ "ابراهیم دهگان" نیز به نقشه‌ فرهنگی گردشگران اضافه شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در اینباره گفت: در راستاي اجراي طرح ملي پلاك ماندگار، كاشي سر در منزل استاد فقيد ابراهيم دهگان نصب شد .

سيد محمد حسيني افزود: طرح ملي پلاك ماندگار اداي ديني است به مشاهير و مفاخر كشور و تلاشي است براي يادآوری اين بزرگان به شهروندان، همچنين شناساندن بزرگان فرهنگ و ادب و هنر كشور به نسل جديد. در اين راستا و با ارزيابي‌هاي به عمل آمده 10 نفر از مفاخر رشته هاي مختلف در استان مركزي به سازمان ميراث فرهنگي كشور معرفي شدند كه استاد ابراهيم دهگان يكي از آنهاست .

او ادامه داد: ابراهيم دهگان يكي از برجسته‌ترين چهره‌هاي تاريخ‌نگاري كشور است كه در سال 1268 در مرزيجران اراك متولد شد. او در محضر اساتيدي چون آقا ضياء‌الدين عراقي و عبدالكريم حائري يزدي به تحصيل در علوم قديمه مشغول شد و در نهايت پس از 30 سال تدريس در سازمان فرهنگ اراك و در سن 90 سالگي در سال 1363 ديده از جهان فرو بست. اقدامات و تاليفات دهگان كه هم اكنون تمامي آنها منابعی قابل استناد شده‌اند مراجع مهمي در تاريخ‌نگاري كشور به حساب مي‌آيند و اين كارنامه پر ثمر و درخشان باعث انتخاب اين استاد برجسته براي اجراي طرح پلاك ماندگار بود .

حسيني افزود: از تاليفات بي‌شمار ابراهيم دهگان مي‌توان به تاريخ اراك در 3 جلد، تصحيح عباسنامه، ديوان باباطاهر، تاريخ ارمنستان، تاريخ صفويان، تاريخ نو، نور مبين، تاريخ الدخانيه، سازمان فرهنگ اراك و شرح حال 10 نفر از مردان نامي اراك، گزارش‌نامه يا فقه‌اللغه اسامي امكنه و كارنامه يا دو بخش ديگر از تاريخ، در كنار تعدادي تاليف به چاپ نرسيده نام برد .

حسيني در پايان گفت: تجليل از مقام اين استاد و مفاخري همچون او و اجراي طرح‌هاي اينچنيني را مي‌توان گامي موثر در شناساندن چهره‌هاي مهم و شاخص كشور به نسل جديد و يادآوري آن براي ديگران دانست .

گفتني است، منزل قديمي استاد دهگان براي امور فرهنگي وقف شده و در حال حاضر در مكان خانه قديمي وي، كانون فرهنگي تربيتي امام علي (ع) بنا شده، به همين دليل مراسم نصب پلاک در فضايي صميمي و با حضور معاون عمراني استاندار، مدير كل و معاونين ميراث فرهنگي استان مركزي، جمعي از علاقه مندان و خانواده استاد دهگان بر سر در منزل فرزند وي برگزار شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: