• یکشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-2385-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مشکل اقتصادی عامل کاهش سرانه مطالعه نیست/کتابخوان واقعی کتاب را پیدا می کند

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، گفت: مشکلات اقتصادی و قیمت بالای برخی کتاب‌ها عامل کاهش سرانه مطالعه نیست، البته بی‌اثر هم نیست .

علی‌اکبر احمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص تاثیرات اقتصاد بر کتابخوانی، گفت: برخی کتاب‌ها قیمت بالایی دارند و با توجه به شرایط اقتصادی ممکن است، متقاضیان برای خرید کتاب با مشکل مواجه شوند، اما معتقدم کسی که عاشق و شیفته مطالعه است می‌تواند با کمی تفحص کتاب را در صورتی که در کتابخانه‌ها موجود باشد، پیدا کند .

وی ادامه داد: در حال حاضر با وجود ابزار و امکانات مختلف، امکان دستیابی به کتاب مورد نظر در کتابخانه‌ها مهیاست، مثلا با استفاده از نرم‌افزار سامان که یک نرم‌افزار متمرکز و سراسری است می‌توان براحتی یک کتاب را در کتابخانه‌ها جستجو و آنرا تهیه کرد .

احمدی افزود: اینکه بگوییم مشکلات اقتصادی باعث شده که گرایش مردم به کتاب کم شود حرف دقیق و کاملی نیست، مشکلات اقتصادی در این زمینه اثر دارد، اما اثرش جزئی است، ما نباید مشکلات اقتصادی را عامل کاهش سرانه مطالعه بدانیم .

وی در خصوص بن کتاب و تاثیر آن بر متقاضیان، افزود: نهاد کتابخانه‌ها متولی برگزاری نمایشگاه‌های کتاب نیست و مطلقا بن کتاب عرضه نمی‌کند، متولی نمایشگاه‌ و فروش کتاب وزارت ارشاد است. نهاد کتابخانه‌های عمومی نه کتاب می‌فروشد و نه فروشگاه کتاب دارد، حتی جز در موارد خاص مجوز خرید کتاب هم ندارد و کتاب‌هایی که برای کتابخانه‌ها در نظر گرفته می‌شود به صورت متمرکز از تهران ارسال می‌شود .

احمدی ادامه داد: نمایشگاه نهاد کتابخانه‌ها معمولا برای معرفی کتاب‌ها برگزار می شود و تنها فرصتی برای عرضه کتاب است نه فروش کتاب. معمولا کتاب‌هایی که هر ماه به کتابخانه‌ها معرفی می‌شوند یا بر اساس مناسبت‌های مختلف به کتابخانه‌ها ارائه می‌شوند، در این نمایشگاه‌ها عرضه می‌شوند .

وی در خصوص نرم‌افزار سامان، افزود: لازمه ورود به نرم‌افزار سامانه اینست که در نهاد کتابخانه‌ عضو باشید و بعد از عضویت و دریافت کد و پسورد می‌توانید کتاب مورد نظر را در این سامانه جستجو کنید و از محل دقیق کتاب در کتابخانه‌ها مطلع شوید .

به گفته وی در حال حاضر 897 هزار و 231 عنوان و یک میلیون و 773 هزار و 393 جلد کتاب در کتابخانه‌های استان مرکزی موجود است، یعنی به ازای هر نفر 75 صدم جلد کتاب در کتابخانه‌ها موجود است که این میزان با شاخص افق 1404 همچنان فاصله دارد، همچنین میزان عضویت در کتابخانه ها 3.82 درصد است .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: