• یکشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-2985-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

مرمت کاروانسرای کهک دلیجان در حال تکمیل است

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: مرمت کاروانسرای کهک دلیجان در حال تکمیل است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی افزود: پروژه مرمت کاروانسرای تاریخی روستای کهک دلیجان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ با اعتبار یک میلیارد ریال در حال اجراست. اکنون این پروژه با تهیه طرح توسط پیمانکار در حال اجرا و توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی نظارت می شود .

سید محمد حسینی افزود: استحکام بخشی دیواره‌ها، مرمت پشت بام و مرمت قسمت‌های داخلی، طاق های آسیب دیده، پاکسازی محیط و فضاهای داخلی، ساماندهی ورودی کاروانسرا، اجرای حجره های ضلع شرقی، اجرای طاق چشمه های ضلع شرقی و پیگردی ضلع شمال غرب به منظور دسترسی به نحوه پلان گذشته با توجه به شدت تخریب، اجرا می شود .

وی اظهار کرد: ابنیه تاریخی می‌توانند جایگاه مهمی برای معرفی فرهنگ، تاریخ، آداب و رسوم استان ها  محسوب شوند و نقش مهمی در توسعه گردشگری داشته باشند. این رویکرد می تواند به تولید اشتغال و بهره وری اقتصاد ختم شود که خواسته  و اراده دولت و نظام در چارچوب اقتصاد مقاومتی است .

روستای کهک از جمله معدود روستاهایی است که چند اثر ثبت شده ملی را در خود جای داده است. قلعه اسماعیلیه، مقبره آقاخانی، کاروانسرای شاه عباسی و غار کهک از مهمترین آثار تاریخی روستاست. کاروانسرای شاه عباسی کهک از جمله کاروانسراها و بناهای زیبای دوران صفویه است که در روستای کهک از توابع شهرستان دلیجان واقع شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: