• یکشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-8284-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

بازدید معاون وزیر علوم از دانشگاه های محلات و دلیجان

سلیمی: وزارت علوم زمینه جذب دانشجوی خارجی را فراهم کند

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت علوم باید رویه خود را تغییر داده و بسوی جذب دانشجویان خارجی رفته و مسیر را برای ورود و جذب دانشجوی خارجی فراهم کند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در حاشیه سفر حسین عسگریان ابیانه معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور به محلات و دلیجان به خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، گفت: امروز بهمراه معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه های پیام نور محلات و دلیجان و دولتی محلات بازدید داشتیم و معاون وزیر از نزدیک با مشکلات این مراکز آشنا شد و قول مساعد جهت افزایش بودجه این مراکز از طرق قانونی داده شد.

سلیمی نگاه ویژه به مسائل عمرانی دانشگاه ها را از دیگر اهداف این سفر عنوان کرد و افزود:  مشکلات عمرانی مراکز طی مکاتباتی به معاون وزیر اطلاع داده شده و مقرر شد ضمن افزایش اعتبارات، بودجه دانشگاه دولتی نیز ترمیم شود.

نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس مشکل عمده مراکز دانشگاهی را کمبود دانشجو دانست و بیان کرد: در کل کشور و بالطبع این دو شهرستان با افت تعداد دانشجو مواجه هستیم. در حال حاضر 550 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها وجود دارد. این کمبود دانشجو باعث کمبود نقدینگی شده و باعث می‌شود مدیران دانشگاه‌ها در صرف بودجه‌های خود با احتیاط عمل کنند.

وی در ادامه گفت: زمانی که امکانات و ابنیه موجود باشد و دانشجو نباشد، اسراف منابع صورت می‌گیرد که با توجه به مشکل اساسی کمبود دانشجو باید چاره اندیشی اساسی در این خصوص صورت گیرد.

سلیمی راهکار برون رفت از مشکلات را تغییر رویه وزارت علوم عنوان کرد و گفت: اگر با همین رویه پیش برویم در سه سال آینده با بحران جدی به معنی واقعی کلمه مواجه خواهیم بود . وزارت علوم باید رویه خود را تغییر داده و بسوی جذب دانشجویان خارجی رفته و مسیر را برای ورود و جذب دانشجوی خارجی فراهم کند. راهکار دیگر حل این معضل تغییر ریل گذاری دانشگاه ها به سمت مهارت آموزی و تربیت تکنسین است .

نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس از مصوبات مجلس در قانون برنامه ششم توسعه جهت بهبود آموزش تحصیلات تکمیلی نیز خبر داد و افزود: در مجلس و کمیسیون آموزش مصوب شد که در قانون برنامه ششم توسعه نیمی از ظرفیت دانشگاه ها به مهارت آموزی اختصاص یابد. برای جذب دانشجوی خارجی در قانون ردیف نیز تعریف شده است و انتظار از وزرات علوم، تحقیقات و فناوری این است که برای این دو مهم سریع‌تر تدابیری اندیشیده شود تا دانشگاه و مراکز دانشگاهی از وضعیت بحرانی کنونی رهایی یابند .

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: جلساتی با حضور مسئولان وزارتخانه مذکور در کمیسیون آموزش مجلس برگزار شد ولی طبق بررسی های صورت گرفته اقدامات انجام شده راضی کننده نبوده و مقرر شد طبق قانون مصوبات بطور جدی پیگیری و گزارش مجدد ارائه شود .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: