• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1387-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مقدسی:

برگزاری کنفرانس ملی ساخت و تولید ایران به ارائه راهکار خروج صنعت از مشکلات بینجامد

رئيس شوراي راهبردي كنفرانس ملي ساخت و توليد ايران گفت: کنفرانس ملی ساخت و تولید ایران باید به راهکاری جهت خروج از مشکلات و بیماری‌های فعلی صنایع بیانجامد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید مهدی مقدسی در جلسه شوراي سياستگذاري چهارمين كنفرانس ملي ساخت و توليد ايران در دانشگاه صنعتی اراک اظهار کرد: افزایش تعداد کارگاه‌های کنفرانس مطلوب است، اما همسو با افزایش کمی باید افزایش کیفی دنبال شود و تعدد کارگاه نباید کیفیت را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی تصریح کرد: این کنفرانس باید با دیگر کنفرانس‌ها تفاوت داشته و خروجی آن کاربردی باشد تا بتواند بیماری صنعت امروز کشور را درمان کند. اگر حاصل این کنفرانس خلاءهای قانونگذاری را نشان داد، در صورت نیاز در قالب طرح و لایحه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مقدسی با تاکید بر اینکه اگر یک کنفرانس ملی به اصلاح قوانین مرتبط بینجامد، اتفاق مثبتی است، گفت: این کنفرانس باید نتیجه‌بخش باشد و فارغ از تولید صرف مقالات علمی که در جای خود قابل تقدیر است باید به حداکثر بهره‌برداری و استفاده ختم شود. این امر نیاز به فعالسازی کلیه کمیته ها و افزایش انتظارات از مقالات و شرکت‌کنندگان دارد، چراکه با افزایش توقعات رشد عملکرد حاصل می‌شود و این امر رشد و تعالی وضع موجود را در پی دارد.

وی بیان کرد: لازم است برای برگزاری وزین این کنفرانس جلسات دیگری برگزار شود و کمیته و دبیرخانه نیز کاملا فعال باشند تا برنامه زمانبندی قطعی منعکس و در فرصت باقیمانده نواقص را برطرف کنیم. استان مرکزی پتانسیل برقراری کنفرانس‌های موفق و متفاوت را دارد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مشارکت شرکت‌های بزرگ در این کنفرانس افزود: در بحث مشارکت صنایع، شرکت شهرک‌ها و سازمان صنعت معدن موضوع را دنبال کنند. حتما باید از ظرفیت صنایع استفاده شود و علاوه بر استفاده از ظرفیت صنایع در برگزاری کارگاه می‌توان در صورت آمادگی صنایع در بخش شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقات و توسعه، نمایشگاهی نیز در حاشیه کنفرانس برگزار و پتانسیل‌های موجود استان را به نمایش گذاشته شود.

وی اظهار کرد: این کنفرانس باید به راهکاری جهت خروج از مشکلات و بیماری‌های فعلی صنایع بینجامد. شرکت ماشین‌سازی امروز وضعیت مناسبی ندارد و با مشکلات درگیر است. باید به سمتی حرکت کنیم که کنفرانس‌های اینچنینی راهکاری برون رفت از بحران و مشکلات را به وزرا، مسئولان ارشد و مدیران ارائه کنند.

مقدسی با اشاره به جهت‌گیری سال 96 در جهت افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و کیفی‌سازی شرکت‌ها و افزایش واحدهای تحقیق و توسعه عنوان کرد: دانشگاه باید در بخش تحقیق و توسعه یاریگر صنایع باشد و تعاملات در این حوزه افزایش یابد. امروز تنها یک درصد واحدهای تولیدی دارای بخش تحقیق و توسعه هستند که زیبنده نیست و به نوعی افت و عقب‌گرد به شمار می‌رود.

وی بر تغییر لزوم تکنولوژی تاکید کرد و افزود: این امر با جدیت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس دنبال می‌شود چراکه استفاده از تکنولوژی روز ضرورت دارد و برای این تغییر و بروزرسانی باید منابع مالی تخصیص یابد و مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی را نیز باید در این راستا توسعه ببخشیم تا انتقال دانش، فناوری و تکنولوژی همزمان صورت گیرد و این موارد در قراردادهای بزرگی همچون توتال و رنو درج شده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در قراردادهای اینچنینی باید سهم تولید داخل افزایش یابد و این کنفرانس نیز باید اثربخشی خود را در صحنه ملی نشان دهد.

مقدسی افزود: به زودی گزارشی از برگزاری کنفرانس تهیه و به سرپرست وزارت علوم ارائه خواهیم کرد، همچنین رایزنی‌هایی با وزیر صنعت و معاون فناوری ریاست جمهوری در برگزاری این کنفرانس صورت می‌گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: