• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3285-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مرکز جامع توانبخشی باغچه‌بان در اراک افتتاح شد

مرکز جامع توانبخشی باغچه‌بان با حضور جمعی از مسئولان در اراک افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رئیس دانشکده توانبخشی اراک در آئین افتتاح مرکز جامع توانبخشی باغچه‌بان، گفت: وسعت این مرکز حدود 500 متر مربع است و حدود 400 میلیون تومان هزینه بازسازی آن شده است. این مرکز در سه رشته اصلی شنوایی‌شناسی، گفتار درمانی و کاردرمانی به ارائه خدمات می‌پردازد.

حسن صلحی بیان کرد: در مرکز جامع توانبخشی به بیمارانی با مشکلات جسمانی خدمات ارائه می‌شود. این مرکز با بهزیستی و آموزش و پروش استثنایی همکاری تنگاتنگی دارد و سعی داریم که با بازتوانی، افراد زیر پوشش این موسسه‌ها را به جامعه بازگردانیم، همچنین در این مرکز به بیمارانی که بر اثر سکته دچار عارضه شده‌اند، خدمات ارائه می‌‌شود.

وی اظهار کرد: استان مرکزی در منطقه 6 آمایشی کشور قرار دارد که این مناطق شامل استان‌های زنجان، قزوین، البرز، قم و مرکزی است و تنها دانشکد‌ه‌ علوم توانبخشی این منطقه، در اراک واقع است.

صلحی بیان کرد: از آنجاکه سن جمعیت در حال پیر شدن است، به نظر می‌رسد که نیاز به متخصصین مرتبط با رشته‌های توانبخشی بیشتر از قبل احساس می‌شود، چناچه بدنبال بهداشت مناسبی هستیم، باید با برنامه‌ریزی آمار فارغ‌التحصیلان در این رشته‌ها را بالا ببریم.

وی افزود: قصد داریم در آینده رشته فیزیوتراپی، بینایی‌سنجی، ارتوپدی، فنی، مددکاری، کارشناسی ارشد کاردرمانی و گفتار درمانی را نیز راه‌اندازی کنیم، همچنین در حال حاضر ظرفیت پذیرش هر رشته در این دانشکده معمولا بین 12 تا 20 نفر در هر رشته است.

به گزارش ایسنا، معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده توانبخشی اراک نیز در این مراسم گفت: دانشکده توانبخشی از سال 1392 در سه رشته کاردرمانی، گفتاردرمانی و شنوایی‌شناسی فعالیت خود را شروع کرده، همچنین از همان سال اقدام به پذیرش دانشجو کرده و تا اکنون حدود 100 نفر از این دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند.

حمید دالوندی بیان کرد: سعی شده در پذیرش دانشجو به بومی بودن آنها توجه کنیم، بر همین اساس بیشتر دانشجویان از استان‌های مرکزی، لرستان، قم و کردستان هستند.

وی با اشاره به اینکه در اراک چند کلینیک جامع توانبخشی وجود دارد که یکی از آنها کلینیک توانبخشی باغچه‌بان است، افزود: در مراکز جامع توانبخشی خدمات متفاوتی ارائه می‌شود، در این کلینیک خدمات کاردرمانی، گفتار‌درمانی، شنوایی‌شناسی، بازی درمانی، و توانبخشی ارائه می‌شود، همچنین آمادگی آن را داریم که در این کلینیک روزانه تا 100 نفر را تحت پوشش قرار دهیم.

دالوندی تصریح کرد: بخش توانبخشی بیماران سرطانی یکی از بخش‌های این مرکز است که نیاز به راه‌اندازی آن کاملا احساس می‌شد، بر همین اساس اولین بخش توانبخشی سرطان در غرب کشور در این مرکز راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه مرکز جامع توانبخشی طلوع از دیگر مراکز جامع توانبخشی اراک است که سال گذشته راه‌اندازی شده، افزود: این مرکز  که در پشت بیمارستان امیرکبیر واقع شده، مختص توانبخشی کودکان است و در این مرکز خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی، شنوایی شناسی، بازی درمانی و همچنین فعالیت‌های مربوط به رشد و تکامل کودکان ارائه می‌شود.

دالوندی گفت: مرکز نورولوژی کاردرمانی واقع در بیمارستان امیرکبیر هم جزو بهترین مراکز نورولوژی است که به بیماران سکته مغزی، ضربه مغزی، بیماران ام اس، انواع کمردردها و هر آنچه که مربوط به ضایعات مغز و اعصاب باشند خدمات ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه به حدود چهار تا پنچ‌هزار نفر در سال خدمات ارائه می‌دهیم، ادامه داد: پرسنل مرکز جامع توانبخشی شامل 10 عضو هیات علمی، شش نفر کارشناس و چهار نفر هم مقام اجرایی هستند که در دو بخش کودکان و بزرگسالان خدمات ارائه می‌دهند.

دالوندی با اشاره به اینکه هزینه‌های خدمات توانبخشی با تعرفه دولتی ارائه می‌شود و با بیمه‌ها قرارداد ندارد، تصریح کرد: در این مراکز خدمات مناسبی به مردم ارائه می شود، اما عدم اطلاع‌رسانی سبب شده که مردم درخصوص این مراکز آگاهی چندانی نداشته باشند.

وی بیان کرد: در این مرکز در بخش کاردرمانی خدمات ارتوپدی ارائه می‌شود، همچنین در بخش شنوایی‌شناسی در دو حیطه کودکان و بزرگسالان ارزیابی‌های شنوایی‌سنجی، استفاده از سمعک‌ها و تربیت شنیداری انجام می‌شود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: