• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-2791-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

دبیر اتاق تعاون ساوه:

اجحاف مالیاتی اصلی‌ترین مشکل تعاونی‌هاست

دبیر اتاق تعاون ساوه گفت: مشکل اصلی تعاونی‌ها در چند سال اخیر ابلاغ نادرست مالیات بر ارزش افزوده و اجحاف مالیاتی است.

محمدمسعود داوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: این اجحاف مالیاتی قدرت رقابت و ارائه خدمات را از شرکت‌های تعاونی خصوصا در حوزه مصرف و خدمات گرفته است.

وی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده از شرکت‌های تعاونی به راحتی اخذ می شود، اما از بقیه فروشگاه‌های شخصی و اشخاص حقیقی دریافت نمی‌شود و باعث تعطیلی بیش از 90 درصد از تعاونی‌های مصرف شده است.

دبیر اتاق تعاون ساوه خواسته اصلی تعاونی‌ها را اجرای عدالت مالیاتی دانست و افزود: این مهم در صورتی اتفاق خواهد افتاد که هدفگذاری دستیابی تعاونی ها به سهم 25 درصدی از اقتصاد مورد توجه قرار گرفته و براساس دستورات رهبری در این خصوص عمل شود، اما متاسفانه نه تنها این مهم محقق نشده است بلکه با این رویه اگر پیش برویم سهم تعاون در اقتصاد از 5 درصد فعلی نیز کمتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی فعلی و ایجاد اشتغال و نزدیک شدن به عدالت اقتصادی توجه به رویکرد تعاون است و این مهم باید از شعار به عمل تبدیل شود.

وی گفت: در طول سالیان بعد از انقلاب تعاونی‌ها همواره کمک حال دولت‌ها و مردم بوده‌اند و به مانند جهادگردان و رزمندگان در جنگ هرگاه که نیاز به توزیع عادلانه بوده است شرکت‌های تعاونی توانسته‌اند با کمترین خطا توزیع مایحتاج مردم را با کمترین نرخ سود به انجام برسانند.

داوری ادامه داد: تعاونی‌ها در موضوع حمل‌ونقل جاده‌ای و شهری، تولید مسکن، توزیع لوازم مصرفی و غذایی و خانگی در سالیان گذشته بیشترین سهم را داشته‌اند، اما متاسفانه هرگز از آنها اسمی برده نمی‌شود و کار به نام سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر تمام شده است.

وی گفت: در شهرستان ساوه بیش از سه هزار و 500 واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها ساماندهی و تحویل شده است، اما هیچ تقدیر قابل توجهی از آنها انجام نشد و این موفقیت به نام سایر ارگان‌ها و ادارات اعلام شد.

دبیر اتاق تعاون ساوه در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله تعاونی‌ها پرداخت و گفت: اتاق تعاون ساوه سال 1395 براساس وظایف قانونی و ترویجی خود موفق به برگزاری دوره‌های آموزشی به تعداد 9 هزار و 680 نفر ساعت شده است که این دوره‌ها شامل آشنایی با مقررات تعاونی ویژه مدیران و مهارت تاسیس شرکت تعاونی، آشنایی با اساسنامه شرکت تعاونی، تحلیل صورت‌های مالی، بازاریابی و مدیریت بازار، حقوق تعاون، آشنایی اعضاء با حقوق و تکالیف خود در تعاونی و حسابداری شرکت‌های تعاونی است.

وی از تاسیس 14 تعاونی جدید در سال 95 خبر داد و افزود: در 6 ماهه سال گذشته تعاونی‌های ساوه بالغ بر دو میلیارد و 500 میلیون ریال صادرات داشته‌ و توانستند برای بیش از 50 نفر اشتغال ایجاد کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: