• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-3391-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

به بهانه هفته تعاون؛

تعاونی‌ها خواستار حمایت بدون دخالت

تعاونی‌ها که نقش موثری در اقتصاد کشور دارند، یکصدا خواستار حمایت دولتمردان هستند، اما حمایتی که به دخالت ختم نشود.

تقویت روح همکاری در جامعه شاید اولین تصوری است که از فعالیت تعاونی‌ها به ذهن خطور کند و شاید همین روح همکاری باشد که شاکله اصلی ایجاد و توسعه تعاونی‌ها را تشکیل داده است.

دین مبین اسلام نیز بر تعاون و همکاری و مشارکت در امور تاکید بسیار دارد و با توجه به فعالیت تعداد بیشمار تعاونی‌ها در عرصه‌های مختلف در کشور به جرات می‌توان گفت که روح تعاون در جامعه تسری یافته است، اما ظرفیت‌های موجود در کشور نشان می دهد که همچنان فضا برای افزایش کمی و کیفی تعاونی‌ها مهیاست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، در حال حاضر بیش از 200 هزار تعاونی با هدفی مشترک در کشور فعالیت دارند و سهم استان مرکزی از این تعداد 2 هزار و 213 شرکت تعاونی فعال است که با 893 هزار و 99 عضو در مسیر اهداف خود حرکت می‌کنند.

با وجود آنکه تعاونی ها متشکل از اقشار مختلف مردم هستند و به نوعی خصوصی قلمداد می شوند، اما نظارت‌ها و بعضا دخالت‌های دولتی بر عملکرد آنها موثر است و برخی قوانین دست و پا گیر نیز رشد آنها را کند و حتی در برخی موارد غیرممکن کرده است.

باز هم قوانین دست و پاگیر/حمایت دولتی فارغ از دخالت نیاز تعاونی‌هاست

مدیرعامل شرکت تعاونی گل و گیاه محلات درخصوص فعالیت تعاونی‌ها در استان مرکزی و کشور به خبرنگار ایسنا گفت: قوانین مربوط به تعاونی‌ها اغلب کهنه است و علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی که تعاونی‌ها نقش موثری در آن دارند، قوانین امکان فعالیت و ابتکار عمل را از این تشکل‌ها سلب کرده‌اند.

غلامعلی ابراهیمی با تاکید بر اینکه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قوانین به روز می‌طلبد، افزود: پیشرفت تعاونی‌ها باید افزایش یابد و این امر منوط به باز گذاشتن دست تعاونی‌ها بویژه هیات مدیره است، اما قوانین موجود مربوط به سال 1340 است و همسو نبودن آنها با شرایط روز مشکل‌آفرین شده است.

وی با اشاره به اینکه تعاونی گل و گیاه محلات زیرمجموعه سازمان تعاون روستایی است، گفت: ساختار تعاون روستایی نیز به روز نیست و همین امر ایجادکننده مشکلات بسیاری برای تعاونی گل و گیاه شده است و این مسئله خود تنگناهای بسیاری را برای هیات مدیره و اعضا در امر سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است و افراد به راحتی امکان سرمایه‌گذاری ندارند.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه مباحث اقتصادی در تعاونی‌ها امری بسیار مهم است و ساختار کهنه تعاون روستایی مانع تقویت اقتصاد تعاونی‌های زیرمجموعه این سازمان است، بیان کرد: در هر امری که دولت دخالت مستقیم نداشته باشد، می‌توان دستاوردهای مثبتی را شاهد بود، اما دولت همچنان در امور تعاونی‌ها دخالت دارد.

مدیرعامل شرکت تعاونی گل و گیاه محلات تصریح کرد: پیشرفت امروز کشورهای دنیا حاصل مشارکت مردم در امور مختلف بدون دخالت دولت‌هاست. تعاونی‌ها حمایت دولتی به دور از دخالت را نیاز دارند، امری که در ایران وارونه و عکس دیگر کشورهای دنیاست.

زنده ماندن تعاونی ها در گرو تحرک بازار

به گزارش ایسنا؛ مدیرعامل شرکت تعاونی فرش زرندیه نیز با اشاره به اینکه عمده فعالیت شرکت در بافت و تولید قالی‌های دستباف است، اظهار کرد: کلیه وسایل اولیه مانند نخ و نقشه توسط تعاونی تامین می‌شود و با آموزش کامل افراد طرح‌های مورد نظر در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

علی عباسی عنوان کرد: با وجود تمام حمایتی که شرکت تعاونی از اعضای خود در جهت بافت فرش دارد، اما متاسفانه بازار فرش در شرایط کنونی کاملا راکد است و بارها شده است که حتی یک تخته فرش یا تابلوفرش برای مدت طولانی فروش نرفته است، در کل شرایط حال حاضر را نمی‌توان با گذشته مقایسه کرد.

وی با بیان اینکه سال گذشته تعداد بافنده ها و تمایل افراد برای عضویت بیشتر بود، اما امروز درخواست ها به کمتر از 5 درصد رسیده است، گفت: تمام تلاش تعاونی حفظ بازارهای ثابت همچون بازار زرندیه، تهران و کرج است، اما فعالیت تعاونی و پیشرفت کار نیازمند توسعه بازار است.

عباسی تصریح کرد: در حال حاضر در حدود 200 نفر با این تعاونی همکاری دارند و فرد پس از دریافت آموزش‌های لازم در حدی که کاملا در حد یک مربی بر کار تسلط پیدا کند، نسبت به بافت فرش برای فروش یا مصرف شخصی اقدام می کند.

مدیرعامل شرکت تعاونی فرش زرندیه با اشاره به اینکه تعاونی تلاش دارد که با حفظ بازار اعضای خود را نیز حفظ کند، افزود: متاسفانه با وجود تعداد زیاد تعاونی‌ها در کشور، اما هنوز فرهنگ فعالیت در قالب تعاونی نهادینه نشده است و در همین راستا بخشی از فعالیت تعاونی بر معرفی و جذب اعضا متمرکز است. البته قطعا افزایش اعضا و توسعه فعالیت و پیشرفت تعاونی منوط به تحرک بازار است تا تمامی بخش ها از جمله تعاونی ها از حالت خمودی و رکود خارج شوند.

ضرورت تغییر نگاه عموم به تعاون/ضعف تعاونی ها در حوزه کارآفرینی

به گزارش ایسنا؛ مدیرعامل تعاونی دانش‌بنیان طعم و عطر ماگنولیا نیز با اشاره به ریشه تاریخی فعالیت تعاونی‌ها در ایران مهمترین چالش گسترش فعالیت در قالب تعاونی‌ها را نبود آموزش لازم برای جلب همکاری اجتماعی، تعاون و کار تیمی دانست.

محمد برکتین بیان کرد: کارآفرینی در قالب تعاونی یکی از خلاءهای موجود در فعالیت تعاونی‌هاست که این امر نیز به نحوه آموزش‌ها و نگرش‌ها به همکاری مربوط می‌شود.

وی با اشاره به استنباط و باورهای قدیمی در خصوص فعالیت تعاونی ها گفت: برخی بر این باورند که فعالیت تعاونی‌ها به معنای فروش اجناس به نازل‌ترین قیمت است و در این شکل از فعالیت محصولات با استفاده از یارانه تولید و توزیع می‌شوند، این تصور نادرستی است و آموزش در راستای تغییر این تفکر حرف اول را می‌زند.

برکتین با تاکید بر نقش آفرینی رسانه در ترویج فرهنگ مشارکت و تعاون و القای باورهای درست در این مسئله تصریح کرد: تعاونی محلی برای فروش کالای ارزان نیست بلکه محصولات تعاونی‌ها حاصل هم‌افزایی نیروی فکر، نیروی انسانی و مالی است که به تولید محصولات با کیفیت بالا می انجامد.

وی عنوان کرد: تعاونی‌ها به عنوان بنگاه‌های اقتصادی باید خود را در امر رقابت آزاد ببینند. نباید یارانه و سوبسید به آنها تعلق بگیرد بلکه باید از نظر کیفیت و راندمان در بازاری به صورت کاملا رقابتی کار کنند و این امر مستلزم تغییر نگرش خودشان به امر همکاری است.

مدیرعامل تعاونی دانش‌بنیان طعم و عطر ماگنولیا با بیان اینکه ارتقای کیفیت، فرصت ارائه محصولات در بازار جهانی را مهیا می‌کند و تمرکز شرکت تعاونی ماگنولیا بر این امر مصروف است، گفت: تعاونی‌ها تفاوتی با بنگاه‌های سهامی خاص ندارند و در این مسیر دولت باید با نگاه حمایتی و ایجاد مراکز تحقیقات و توسعه در هر رشته هم‌افزایی در این بخش را ارتقا بخشد که این امر قطعا کیفی‌سازی و در اختیارگیری بازارهای داخلی و خارجی را در پی دارد.

برکتین تاکید کرد: کیفیت محصولات باید به حدی برسد که در زمان تحریم یا غیرتحریم بازارها را در اختیار داشته باشیم و شرکت تعاونی‌ها در راستای تحقق این مهم نقش بسزایی دارند. دولت باید از طریق آموزش، فرهنگ تعاون، هم‌افزایی و کار گروهی را در جامعه تسری دهد و نقطه آغاز تحقق این هدف مدارس هستند.

به گزارش ایسنا؛ تعاونی‌ها می‌توانند بازوی توانمند دولت باشند، اما طبق گفته‌های مدیران عامل شرکت‌های تعاونی، دولت با دخالت در امور تعاونی‌ها در واقع به نوعی نقش سرعت‌گیر را در مسیر ارتقا و پیشرفت تعاونی ایفا می کند.

در شرایط کنونی که همگان تاکید بر کوچک‌سازی دولت و جلب مشارکت‌های مردم در پیشبرد امور دارند، تعاونی‌ها می‌توانند نقطه عطفی در این مسیر باشند. تعاونی ها با برخورداری از حمایت معنوی دولت در کنار تلاش بی وقفه و خلاقیت و بازاریابی می‌توانند سهم خود را در رشد و توسعه کشور ایفا کنند و با ایجاد بازار رقابتی محصولات کیفی را روانه بازار کنند و البته اولین گام در تحقق این مهم باور واقعی به توان تعاون در میان مردم و مسئولان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: