• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3985-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

غدیر، حقیقتی که از علی(ع) آغاز شده و به مهدی(عج) ختم می شود

استاد دانشگاه اراک گفت: واقعه غدیر یک واقعه تاریخی صرف نیست، غدیر حقیقتی است که از امیرالمومنین(ع) آغاز شده و به مهدی(عج) ختم می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت الاسلام ابراهیمی در همایش علمی و پژوهشی غدیر و توسعه و تعمیق آموزه‌های علوی که در استانداری مرکزی برگزار شد، گفت: از نخستین سال پیدایش غدیر، مسلمانان این روز را به عنوان عید برگزیدند و با شادمانی فرا رسیدن این روز را به یکدیگر شادباش می‌گفتند.

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام از روز اول رسالت خود یک ادعا را مطرح کرد، افزود: ادعای رسول خدا، پیامبری و نزول کتاب آسمانی قرآن از طرف خدا بود. ایشان نتیجه پذیرفتن این ادعا را سعادت اعلام کرد، اما مشرکین رسالت رسول خدا را قبول نکردند و او را به سخره گرفتند.

ابراهیمی اظهار کرد: پیامبر اعظم در آغاز بعثت ضمن معرفی دین اسلام، همواره حضرت علی(ع) را وصی و جانشین خود معرفی می‌کرد و انتصاب جانشینی او را از جانب خدا می‌دانست. در آخر عمر خود نیز در واقعه غدیر، حضرت علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

ابراهیمی عنوان کرد: در گذشته مسلمانان در همه نقاط جهان عید غدیر را بر پا می‌داشتند و در ایران از قرن دهم و از سال 1907 که شاه اسماعیل صفوی به سلطنت رسید تا به امروز، غدیر از اعیاد رسمی بوده و هست.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود قیوم‌زاده از اساتید دانشگاه آزاد اراک نیز در این همایش گفت: در حوزه مباحث اعتقادی و تاریخی اسلام، مسئله غدیر و اتفاقاتی که در آن روز رخ داده است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی بیان کرد: می‌توان اتفاقات ویژه عید غدیر را از زوایای گوناگون واکاوید و برای بشریت بازگو کرد. در ابتدا باید تاریخ را به خوبی شناخت و سپس عظمت چنین رویدادی را درک کرد و درخصوص علت حضور همگان در این واقعه بیشتر اندیشید.

قیوم زاده عنوان کرد: برخی چنین پنداشته‌اند که در اسلام در مورد امامت و فلسفه سیاسی رهبری، تاکید و تبیینی نشده است و به اصطلاح اسلام فلسفه سیاسی در این مورد ندارد، که این امر را نقص مجموعه فرهنگی و تربیتی اسلام نیز دانسته‌اند و البته چنین پنداری صحیح نیست.

وی بیان کرد: تشکیل حکومت اسلامی و معرفی حاکم اسلامی از اهداف اصلی برپایی غدیر بود.

قیوم زاده تصریح کرد: اسلام به حکومت دینی و مسائل سیاسی نظر دارد و تنها به بعد اخلاقی و عذاب اخروی توجه نکرده است. روح دین اسلام همان است که ائمه و علمای بزرگ شیعه بیان می‌کنند و تعلیمات حضرت علی(ع) نیز بر همین موضوع تاکید دارد، همچنین روز عید غدیر روز کامل شدن دین، عمل به عهد و پیمان و تبیین حقایق ایمان است.

به گزارش ایسنا، سرپرست دفتر منابع انسانی و تحول اداری استانداری استان مرکزی نیز گفت: غدیر امری بنیادین و سرنوشت‌ساز است که برای همه انسان‌ها و در همه روزگاران حجت است و پیامبر در روز غدیر، آخرین رسالت خویش را انجام داد و با معرفی وصی و جانشین خود دین اسلام را کامل کرد.

سعید موسایی با اشاره به اینکه این همایش با تاکید امام جمعه اراک برگزار شده، افزود: اولین همایش غدیر به میزبانی استانداری و در مکانی مزین به نام پیامبر اعظم(ع) برگزار شد و  برای برگزاری این همایش ستاد هماهنگی متشکل از استانداری و دستگاه‌های اجرایی تشکیل شد.

موسایی عنوان کرد: دفاتر برنامه‌ریزی، سیاسی، روابط عمومی، اداره کل اداره مالی استانداری، دانشگاه‌ اراک، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما زیر نظر مستقیم معاون سیاسی امنیتی اجتماعی و معاون هماهنگی و امور اقتصادی توسعه منابع استانداری از مدتها پیش فعالیت‌های خود را  برای برپایی این همایش آغاز کردند.

وی ادامه داد: کمیته علمی به مسئولیت دانشگاه اراک، کمیته فرهنگی و تبلیغی به مسئولیت ادراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیته اجرایی به مسئولیت فرمانداری اراک برای پیگیری فعالیت‌ها تشکیل شد و همچنین نمایشگاهی از آثار و تولیدات فرهنگی و علمی مرتبط با غدیر در حاشیه این همایش برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از برگزیدگان جشنواره غدیر تقدیر بعمل آمد.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: