• جمعه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4085-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

رنجبر: جذابیت غذا در جذب گردشگر مغفول مانده است/شناسایی 2520 نوع غذا در ایران

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری سازمان میراث  فرهنگی گفت: حدود ۲۵۲۰ نوع غذا در ایران شناسایی شده و مکتب غذایی ایران در کنار دو مکتب غربی و چینی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محسن رنجبر در آئین افتتاحیه دومین "جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری"، گفت: فلسفه شکل‌گیری "جشنواره سفره ایرانی و فرهنگ گردشگری" به مطالعات سال گذشته باز‌می‌گردد. در کنار هزاران جاذبه متنوع و متعددی که در کشورمان وجود دارد، موضوع جاذبه گردشگری به وسیله غذا، یکی از مواردی است که تاکنون مغفول مانده است. 

وی ادامه داد: بر این اساس قرار شد "جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری" با حضور استان‌های متعددی در هشت منطقه، که عموما این استان‌ها از نظر فرهنگی، منطقه‌ای و زیست محیطی به هم نزدیک هستند، برگزار شود.

رنجبر بیان کرد: در سال گذشته هشت جشنواره در این خصوص برگزار شد و این جشنواره پنجمین جشنواره از سری دوم "جشنواره سفره ایرانی‌، فرهنگ گردشگری" است.

وی تصریح کرد: برای بسیاری از گردشگران برای انتخاب مقصد، یکی از شاخص‌های مهم، غذاهای یک منطقه است.

رنجبر اظهار کرد: امروزه مطالعات و نظرسنجی نشان می‌دهد که بهترین خاطرات ۸۶ درصد گردشگران در دنیا مربوط به تناول غذاست.

وی عنوان کرد: غذا عاملی است که از طریق آن انتقال فرهنگ صورت می‌گیرد و حتی بسیاری از گردشگران غذاهایی را که در مناطق مختلف تناول کردند، پس از مراجعت در آشپزخانه خود طبخ می‌کنند و در حقیقت یک انتقال فرهنگ صورت می‌گیرد.

رنجبر بیان کرد: ایران با وسعت یک میلیون و ۶۴۸ هزار متر مربع، تنوع اقلیم‌ها، فرهنگ‌ها و قومیت‌ها، همچنین مواد اولیه متعدد از تنوع غذایی بالای برخوردار است و حدود ۲۵۲۰ نوع غذا در ایران شناسایی شده و مکتب غذایی ایران در کنار دو مکتب غربی و چینی قرار گرفته است و در دنیا به عنوان یکی از مکاتب غذایی مهم تلقی می‌شود.

وی تصریح کرد: هدف ما اینست که غذاهای سنتی که متاسفانه در رستورانها طبخ نمی‌شود، شناسایی و احیا شود و بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که این غذاها به منوی غذایی رستوران‌ها راه پیدا کند، چرا که امروزه وقتی به هر جای کشورمان سفر می کنیم بیش از چند نمونه غذا در منوی رستوران‌ها مشاهده نمی‌شود، لذا با این تفاسیر غذاهای سنتی یکی از جاذبه‌های عمده در هر منطقه محسوب می‌شوند.

رنجبر تصریح کرد: در سال گذشته شهر رشت به عنوان شهر خلاق جهانی غذا انتخاب شد و این مهم حکایت از ظرفیت‌های متعدد در حوزه غذا در کشورمان دارد.

وی اظهار کرد: از سال گذشته که این جشنواره‌ها برپا شد با استقبال بسیار زیادی مواجه شد و همچنین در سال گذشته در بسیاری از نقاط کشور اقامتگاه‌های بوم‌گردی از حدود ۲۰ اقامتگاه به ۶۳۰ اقامتگاه افزایش یافته که در آنها عمدتا از منوهای غذاهای سنتی استفاده می‌کنند.

رنجبر ادامه داد: شناسایی غذاهای سنتی حرکتی بود که در کلیه استان‌ها با استقبال مطلوبی مواجه شد.

وی بیان کرد: استان مفاخر پرور مرکزی در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی که در اختیار دارد، می‌تواند از جاذبه غذایی نیز بهره ببرد و همچنین این مقوله می‌تواند به عنوان یکی از عوامل توسعه‌ای مناطق مختلف و دورافتاده قلمداد شود، چرا که مواد اولیه در روستاها تولید می‌شود و ما می‌توانیم از طریق ارتباط مزرعه و آشپزخانه به اشتغال پایدار کمک کنیم.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: