• جمعه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4185-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در اراک آغاز بکار کرد

سیدان: در ارائه نکات مثبت فرهنگی مان خجول هستیم

نایب رئیس شورای عالی انجمن‌های دوستی ایران و سایر کشورها گفت: ایران از لحاظ فرهنگی در مراتب بالایی قرار دارد، اما متاسفانه در ارائه نکات مثبت فرهنگی کمی خجول هستیم، گاهی لازم است که آداب و رسوم خود را به دیگران نشان دهیم و به آن مباهات کنیم . 

به گزارش ایسنا، جشنواره "سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری" با حضور مسئولان کشوری و استانی در هتل امیرکبیر اراک آغاز بکار کرد.

 رضا سیدان در این جشنواره، گفت: این اولین سفرم به استان مرکزی است و از بدو ورود شاهد صمیمانه‌ترین برخوردهای اجتماعی شما بودم که در شان یک ایرانی است، با مشاهده اراک درمی‌یابیم که سنت و مدرنیته در کنار هم به صورت مسالمت آمیز قرار گرفته است.

وی افزود: مسئولان میراث فرهنگی برای احیا و مرمت آثار تاریخی در این استان به جد در حال تلاش هستند.

وی عنوان کرد: در کشور ما تشکل‌های غیردولتی بسیاری وجود دارد، شاید ایران یکی از معدود کشورهایی است که سازمان‌های مردم‌نهاد و خود مردم برای مشارکت اجتماعی در کنار دولت هستند.

سیدان تصریح کرد: غالبا چارچوب و فعالیت NGO ها در داخل کشور است، اما NGO انجمن‌های دوستی ایران و سایر کشورها، ۷۰ درصد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی اش را در خارج از ایران انجام می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: اعضای این انجمن نمایندگان و سفیران ایران در خارج از کشور محسوب می‌شوند و از همگان درخواست داریم که در این انجمن عضو شوند.

سیدان اظهار کرد: هر کشوری برای ورود به توسعه‌یافتگی باید از نظام مردم‌سالاری استفاده کند و چه بهتر اینکه شهروندان در جهت کمک به دولت کوشا باشند.

وی افزود: دولت‌ها با پیچیدگی‌های بسیاری در داخل و خارج از کشور مواجه هستند، بر همین اساس شهروندان برای نشان دادن آداب، رسوم و فرهنگ غنی خود به یاری دولت‌ها می‌شتابند.

سیدان بیان کرد: ایران از لحاظ فرهنگی در مراتب بالایی قرار دارد، اما متاسفانه در ارائه نکات مثبت فرهنگی کمی خجول هستیم، گاهی لازم است که آداب و رسوم خود را به دیگران نشان دهیم و به آن مباهات کنیم . 

سیدان اظهار کرد: انجمن‌های دوستی آمادگی برگزاری" جشنواره ملی غذا و صنایع دستی" را در دو کشور آسیایی و امریکای لاتین دارند.

به گزارش ایسنا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: در این نمایشگاه ۱۰۰ غرفه برای ارائه بهترین و خوشمزه‌ترین غذاهای سنتی ایرانی آماده شده است.

محمد حسینی افزود: افراد شرکت‌کننده در این  مجموعه به منظور فراهم کردن خوشمزه‌ترین غذاها و ارائه هنر آشپزی گرد هم جمع شده‌اند.

وی بیان کزد: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی افرادی است که توانستند بهترین غذاهای سنتی را ارائه کنند و در ضمن این غذاها بر سلامت افراد تاثیر‌گذار است.

به گزارش ایسنا، در آئین افتتاحیه این نمایشگاه شبکه شورای عالی انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها از مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری تقدیر کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: