• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-5392-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سلیمی در گفتگو با ایسنا عنوان کرد:

تسهیل در عبور و مرور و کیفیت بخشی آموزش عامل جذب دانشجوی خارجی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: تسهیل در عبور و مرور دانشجویان خارجی به کشور و کیفیت‌بخشی به آموزش دو عامل مهم در جذب دانشجوی خارجی است.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به پیشنهادی که در برنامه ششم توسعه مطرح شده و جذب دانشجوی خارجی از سوی وزارت علوم در قالب قانون مصوب شده است، افزود: نخستین گام تسهیل در تردد دانشجویان به کشور است به طوری که دانشجوی خارجی بتواند به راحتی و بدون هیچگونه محدودیتی به ایران تردد کند.

وی کیفیت‌بخشی به آموزش در مراکز آموزش عالی را دومین عامل برای جذب دانشجوی خارجی در ایران دانست و افزود: در حال حاضر رتبه علمی بهترین دانشگاه‌های کشور ما در جهان بین 300 تا 500 است و این رتبه به هیچ وجه برای کشوری که در حوزه علمی مقتدر است، قابل دفاع نبوده و پذیرفتنی نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رشد علمی ایران موجب شده است تا در بین کشورهای منطقه از این حیث سرآمد باشد، افزود: دانشگاه‌های ممتاز کشور باید اقدام عاجل در جذب دانشجوی خارجی به عمل آوردند و توان خود را در این حوزه به منصه ظهور گذاشته و هر چه سریعتر فراخوان جذب دانشجوی خارجی دهند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رفتارهایی که موجب کندی رشد علمی کشور می شود آسیب‌زاست، افزود: جذب دانشجوی خارجی علاوه بر اینکه موجب پر شدن صندلی‌های خالی دانشگاه می‌شود یک رشد علمی فزآینده در کشور بوجود می آورد و موجب تقویت ضریب پژوهشی و تحقیقاتی کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: امکاناتی که برای جذب دانشجوی خارجی تعریف می‌شود باید به صورت روشن و کامل اطلاع‌رسانی شود و در یک فضای معقول در این بخش به صورت جدی ورود پیدا کرد.

سلیمی اظهار کرد: هم‌اکنون کشور چین در چند سال اخیر 450 هزار دانشجوی خارجی جذب کرده است و این بیانگر آن است که دنیا به این سمت روی آورده است و در بسیاری دیگر از کشورهای منطقه شاهد جذب دانشجوی خارجی از 100 هزار نفر به بالا هستیم.

وی تاکید کرد: در فضای علمی کنونی دنیا این اقتضا و این استعداد وجود دارد که برای رشد علمی به سمت و سوی جذب دانشجوی خارجی پیشروی شود و کشورهای پیشرفته آنرا اجرایی کردند و سایر کشورها باید از این اقدام علمی الگوبرداری کنند.

وی گفت: متاسفانه در بازدیدی که از دانشگاه های بین المللی کشور به عمل آوردیم مشاهده شد که تنها چند نفر دانشجوی خارجی در این دانشگاه‌ها جذب شده‌اند و این آمار خوبی نیست، بلکه باید با اطلاع‌رسانی و فراهم کردن زیرساخت‌ها این آمار را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش داد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: