• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-10484-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

500 هکتار به فضای سبز اراک افزوده می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: 500 هکتار از اراضی اراک به منظور توسعه فضای سبز تحویل شهرداری شد.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، عزيز فيلي در آیین افتتاح ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم سبز ايران با اشاره به از دست رفتن زمان و ضربات بسيار به محيط زيست اظهار كرد: توسعه ناپايدار، عدم تطابق صنعت با محيط زيست و بخشي‌نگري‌ها محيط زيست را متحمل آسيب‌هاي بسياري كرده است .

وي برگزاري جشنواره فيلم سبز را فرصتي جهت انتقال دغدغه‌هاي زيست‌محيطي به نسل فعلي و آينده دانست و گفت: هنر بهترین ابزار برای انتقال نگرانی‌ها و دغدغه‌‌مندی زیست‌محیطی و تبیین امور برای نسل حاضر و آیندگان است.

فیلی با بیان اینکه آلودگی های هوا، آب و خاک و دیگر آلودگی‌ها نگرانی‌های بسیاری برای شهروندان ایجاد کرده است. با تلاش‌های صورت گرفته بخشی از این دغدغه ها رفع شده و بحث کاهش آلودگی‌ها نیز با اجرای برنامه‌های مختلف در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به توسعه فضای سبز اراک، از 500 هکتار از اراضی شهر اراک با موافقت راه و شهرسازی، منابع طبیعی و اوقاف به شهرداری اراک طی هفته گذشته خبر داد و تصریح کرد: این اراضی به منظور توسعه فضای سبز اراک در گردنه سیبک، نظم‌آباد و شمال اراک واگذار می‌شود و تلاش داریم ایجاد هزار هکتار فضای سبز در اراک که تاکنون 350 هکتار آن اجرایی شده است به سرعت انجام شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی تاکید کرد: اراضی منطقه گردو نیز برای توسعه فضای سبز به منظور شروع کار به شهرداری واگذار شده است و باید به سرعت امور پیگیری شود.

وی با اشاره به مبارزه با واحدهای صنعتی آلاینده گفت: این رسیدگی و نظارت طبق برنامه پیگیری می‌شود و امید است که شاهد کاهش آلایندگی‌ها باشیم.

فیلی به بحران آبی در کشور اشاره کرد و افزود: ایران خط قرمزها را پشت سر گذاشته و امروز به مرحله بحران رسیده است چراکه با برداشت بیش از 85 درصد از منابع آبی زیرزمینی اولین کشور جهان است که وارد بحران شده است و در این راستا باید مدیریت‌های درست اعمال شود.

وی گفت: به منظور اعمال مدیریت درست مانع فعالیت چاه‌های غیرمجاز شده‌ایم. چاه شرب در شهرستان ساوه برای اولین بار امسال برداشت نخواهند داشت چراکه 50 میلیون مترمکعب ذخیره‌سازی آب در پشت سد ساوه انجام گرفته است و قطعا می‌توان با مدیریت صحیح از هدررفت آب و برداشت بی‌رویه جلوگیری کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی پیشنهاد داد: موضوعات مرتبط با فرهنگ حفظ محیط زیست و زندگی سبز در کتب کلیه سطوح تحصیلی گنجانده شود، همچنین در کلیه روستاها و شهرهای استان مرکزی میادین ورودی یا بوستانی به منظور حساس‌سازی مردم، تحت عناوین زیست محیطی همچون دوستی انسان و طبیعت نامگذاری شود.

به گزارش ایسنا، در پایان آیین افتتاحیه جشنواره و همایش اقتصاد سبز، گردشگری پایدار و انرژی‌های پاک از ترجمه کتاب پرندگان و خطوط برق از تقابل تا تعامل نوسعه میگوئل فرر رونمایی شد.

این کتاب توسط محمود کلنگری و ماندانا حضرتی ترجمه و توسط انتشارات نویسنده در 11 فصل و سه ضمیمه و 271 صفحه به چاپ رسیده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: