• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-3891-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

در سال جاری؛

47 میلیارد تومان تسهیلات توسعه گلخانه در استان مرکزی پرداخت شد

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از پرداخت 47 میلیارد تومان تسهیلات جهت توسعه گلخانه در استان مرکزی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

علی‌اصغر زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی کشور افزایش سالانه 20 هکتار به سطح گلخانه‌ها در هر استان است که از ابتدای سال تاکنون، استان مرکزی با عملکردی فراتر از سیاست‌ها سطح گلخانه‌ها را 24 هکتار افزایش داده است.  

وی با اشاره به اینکه اکثر گلخانه‌های فعال شده در سال جاری با سرمایه‌گذاری شخصی تاسیس شده بوده است، افزود: جهاد کشاورزی استان مرکزی از متقاضیان کشت گلخانه‌ای استقبال می کند به طوری که از ابتدای سال تاکنون 47 میلیارد تومان تسهیلات توسعه گلخانه در استان پرداخت شده است.

زارعی با تاکید بر اینکه قطعا تا پایان سال سطح زیر کشت گلخانه‌ها در استان مرکزی افزایش خواهد داشت، تصریح کرد: یکی از سیاست‌های اصلی دولت و وزارت جهادکشاورزی در بحث اقتصاد مقاومتی بحث توسعه کشت گلخانه‌ای است چراکه در این نوع کشت مصرف آب به یک‌دهم کشت سنتی و در فضای باز کاهش می‌یابد و بین 10 تا 15 برابر تولید فضای باز نیز تولید محصول حاصل می‌شود.

وی تاکید کرد: به دلیل خشکسالی اخیر و وضعیت منابع آبی و کمبود بارش‌ها توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کمک شایانی به تولید بهینه محصولات کشاورزی دارد، بویژه در امر تولید سبزی و صیفی‌جات و گل و گیاه کار با برنامه‌ریزی خاصی دنبال می‌شود.

معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی سطح زیر کشت سبزی و صیفی گلخانه ای در استان مرکزی و گل و گیاه زینتی را به ترتیب 131 هکتار و 425 هکتار عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تولید انواع سبزی و صیفی در گلخانه‌های استان مرکزی سالانه 25 هزار تن است، عنوان کرد: انواع خیار، گوجه، توت‌فرنگی، بادنجان، سبزیجات برگی و فلفل بیشترین سطح تولید در گلخانه‌ها را به خود اختصاص داده است.

زارعی در خصوص تعداد گلخانه‌های استان مرکزی اظهار کرد: در حال حاضر در استان مرکزی علاوه بر فعالیت گلخانه‌های متفرقه که به کار تولید سبزی و صیفی و گل‌های زینتی مشغولند، استان دارای پنج مجتمع گلخانه‌ای است که از بزرگترین مجتمع های کلخانه‌ای کشور به شمار می‌روند.

وی با اشاره به اینکه سه مجتمع استان دولتی است و اراضی مورد نیاز آنها از منابع‌طبیعی به جهاد کشاورزی واگذار شده است و جهاد کشاورزی زیرساخت های مورد نیاز را فراهم کرده است، افزود: مجتمع گلخانه‌ای امان‌آباد اراک با وسعت 107 هکتار و 118 واحد احداث شده است که 90 واحد در بحث سبزی و صیفی  و گل و گیاه فعالیت دارند.

زارعی افزود: مجتمع گلخانه‌ای محلات با 110 هکتار وسعت دیگر مجتمع دولتی استان مرکزی است که دارای 70 واحد خواهد بود که در حال حاضر 55 واحد آن احداث و بهره‌برداری شده است، همچنین مجمتع گل و گیاه زینتی خمین در زمینی به وسعت 126 هکتار، 104 واحد خواهد داشت که با توجه به اینکه در خمین با مشکلات و تنگناهای منابع آبی مواجه هستیم در حال حاضر امکان احداث 27 واحد گلخانه‌ای وجود دارد و در حال حاضر هشت واحد بهره‌برداری شده و هشت واحد در حال ساخت است.

وی در خصوص گلخانه‌های خصوصی استان مرکزی گفت: استان مرکزی علاوه بر گلخانه‌های دولتی که واحدهای شاخص کشور را به خود اختصاص داده است، دارای گلخانه‌های شخصی بسیاری است که در زمره بزرگترین گلخانه‌های کشور قلمداد می‌شوند.

معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: مجتمع گلخانه‌ای 250 واحدی شهر آوه در شهرستان ساوه دارای مساحتی به وسعت 190 هکتار است که در حال حاضر 100 واحد در آن احداث و بهره‌برداری شده است و اغلب واحدها به تولید سبزی و صیفی اختصاص دارند.

وی گلخانه 95 هکتاری در شهرستان زرندیه را دیگر گلخانه بزرگ استان در بخش خصوصی عنوان کرد که در حال تامین زیرساخت‌ است و در امر واگذاری 113 واحد گلخانه‌ای به بهره‌برداری می‌رسد.

زارعی تصریح کرد: در امر تسهیلات به بخش خصوصی در امر تامین زیرساخت‌ها امکان استفاده از تسهیلات داخلی بانک‌ها مهیاست و برای احداث واحدهای گلخانه‌ای نیز می‌توان از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: