• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-11284-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

اجرای طرح "سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیر ایرانی" در استان مرکزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با همسر غیرایرانی‌ کارت هویت می‌گیرند .

محمدتقی آبایی در گفت و گو با ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: بر اساس ابلاغ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طرح سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیر ایرانی درکشور در حال اجراست .

وی ادامه داد: طی سال‌های‌ گذشته تعداد زیادی زن ایرانی با مردان غیر ایرانی ازدواج کرده‌اند که فرزندان آنها نمی‌توانند شناسنامه ایرانی بگیرند.

وی توضیح داد‌: در حقیقت فرزندان این افراد فاقد هویت رسمی هستند و نمی‌توانند از حقوقی مشابه سایر همسالان خود بهره‌مند شوند .

آبیی گفت: با پیگیری های انجام شده لایحه ای به دولت ارائه شده‌ که بر مبنای آن قرار است برای این کودکان‌ کارت هویت صادر شود .

وی در ادامه با اشاره به نحوه ثبت نام در طرح سرشماری زنانی‌ که با مردان غیر ایرانی ازدواج کرده اند افزود: مادران ایرانی‌ که دارای همسر غیرایرانی هستند ابتدا باید کد ملی خود را به شماره سامانه پیامکی 2000195 ارسال‌ کنند .

آبایی توضیح داد: در مرحله دوم، کارشناسان وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با این مادران و زنان تماس گرفته و درخصوص تعداد فرزندان و سال تولد آنها و سایر موارد از آنان سوال می‌کنند .

وی افزود: این زنان الزامی برای مراجعه به نهاد یا سازمانی ندارند و تنها باید به شماره اعلام شده جهت این سرشماری پیامک بزنند .

وی اظهار کرد: مردان غیرایرانی‌ که همسر ایرانی دارند، تابع مقررات خود هستند و این طرح صرفا شامل فرزندان آنان‌ که مادر ایرانی دارند می‌شود .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: در صورت صدورکارت هویتی، فرزندان این زنان می‌توانند از مزایای دفترچه بیمه درمانی و ثبت نام در مدرسه و غیره استفاده‌ کنند .

در استان مرکزی 29 هزار و 650 نفر تبعه خارجی حضور دارند و این تعداد فقط در شهرستان های اراک، ساوه و دلیجان مجوز کار دارند .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: