• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-3991-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

هرگونه خصوصی سازی در پالایشگاه شازند منوط به مصوبه مجلس است

مدیر عامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، واگذاری سهام این واحد پالایشگاهی به بخش خصوصی را منوط به مصوبه مجلس دانست.

علی جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با رد انجام هرگونه مصاحبه در خصوص واگذاری پالایشگاه یا رد آن، یا اعلام هرگونه خبر در خصوص خصوصی سازی یا واگذاری بخشی از سهام این پالایشگاه که به نقل از وی در برخی سایت‌های خبری درج شده است، گفت: هیچ خبرنگاری در این خصوص با بنده مصاحبه‌ای نداشته است و اصلا نمی‌دانم چه کسی این خبر را منتشر کرده است چرا که ذاتا این موضوع ارتباطی با مدیریت پالایشگاه ندارد و هر گونه تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف در این خصوص در حدود اختیارات مجلس و دولت است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ موضوعی در این خصوص به ما اعلام نشده است، اظهار کرد: دولت پیش از این پیشنهاد داده بود که 20 درصد از سهام 7 واحد پالایشگاهی به دولت برگردانده شود و بخشی از سهام پالایشگاه های شازند و آبادان جایگزین آن شود، اما این پیشنهاد دولت است و تعیین تکلیف در این خصوص نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

جمشیدی تصریح کرد: تکذیبیه یا تائیدیه در خصوص واگذاری پالایشگاه شازند مطرح نیست و اظهار نظر در این خصوص منوط به مصوبه مجلس و در حال بررسی در مجلس است.

گفتنی است در جلسه ۲۷ بهمن‌ هیأت وزیران تصویب شد ۲۰ درصد سهام ۷ پالایشگاه اصفهان، تبریز، لاوان، تهران، شیراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست‌ شرکت‌های واگذار شده به سهام عدالت خارج شود تا به عنوان سهم ۲۰ درصدی دولت از ارزش فعالیت‌های پالایش نفتی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارائه شود؛ همچنین بخشی از سهام پالایشگاه امام خمینی(ره) و سهام پالایشگاه آبادان، جایگزین سهام ۷ شرکت فوق شود.

شرکت پالایش نفت امام خمینی تولیدکننده بنزین یورو ۴ یکی از مهمترین پالایشگاه‌های نفت کشور است .

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند (پالایشگاه اراک) یکی از شرکتهای فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است که به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد، همچنین نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد.

پس از مدتی ظرفیت تولید پالایشگاه به ۱۷۰ هزار بشکه در روز رسید. تغییر الگوی مصرف محصولات نفتی کشور از محصولات میان تقطیر به بنزین و همچنین ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی مطابق با الزامات زیست محیطی و استانداردهای بین المللی مسئولان را بر آن داشت که طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند را تصویب و ابلاغ کنند.

با اجرای این طرح ظرفیت تولید پالایشگاه از ۱۷۰ هزار بشکه در روز به ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

همچنین تولید بنزین به میزان ۱۲ میلیون لیتر در روز در ازاء کاهش تولید نفت کوره افزایش یافته است.

در حالیکه خوراک پالایشگاه از ۱۰۰ درصد نفت خام شیرین و سبک به مخلوط ۵۵ درصد سبک و ۴۵ درصد نفت خام سنگین تغییر یافته است، محصولات پالایشگاه با مشخصات و کیفیت استانداردهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ اروپا به بازار عرضه می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: