• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4985-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

جشن باستانی قوچ‌گدار در نیم‌ور برگزار می شود

عضو شورای شهر نیم‌ور گفت: مراسم قوچ‌گدار جشنی باستانی است که همزمان با اوایل مهر‌ماه که  فصل جفت‌گیری قوچ‌ها و میش‌هاست برگزار می‌شده، اما امسال به علت تقارن با ماه محرم آنرا کمی زودتر برگزار می‌کنند .

مهدی لعل‌بار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، گفت: آئین قوچ‌ گدار یا جشن زایش، قدمت چند‌هزار ساله دارد و از زمان حضرت ابراهیم(ع) برگزار می‌شده است. پس از فصل جفت‌گیری در اواخر اسفند‌ماه فصل زاد و ولد می‌رسد و به همین دلیل به جهت برکتی که این روز برای دامداران دارد و منجر به زاد و ولد و افزایش تعداد دام در آینده می‌شود، گله‌داران  این روز را جشن می‌گیرند و از مردم دعوت می‌کنند تا به عنوان مهمان در این جشن شرکت کنند .

محقق و نویسنده کتاب نیم‌ور از آواز آب تا سکوت سنگ، افزود: قوچ به معنای گوسفند‌ نر و گدار به معنای بلندی است، گله‌داران چند ماه قبل از برگزاری این آئین، قوچ‌ها را از میش‌ها جدا می‌‌کنند، در این روز گوسفندها را رنگ می‌کنند و طی مراسمی قوچ‌ها از یک بلندی به سمت میش‌ها حرکت می‌کنند و در دره‌ای به هم می‌رسند .

لعل‌بار ادامه داد: معمولا حدود دو تا سه هزار نفر برای شرکت در  این مراسم حضور پیدا می‌کنند. هزینه این آئین توسط گله‌داران و از خود مردم جمع‌آوری می‌شود. این جشن تاکنون جنبه درآمدزایی نداشته است .

وی با بیان اینکه آئین قوچ‌گدار امسال به ثبت رسیده است، افزود: هرساله این جشن به صورت سنتی برگزار می‌شده، اما امسال به علت اینکه به ثبت رسیده، سعی می‌شود به صورت رسمی‌تری برگزار شود. این جشن از دیرباز برگزار می‌شده، منتها سبک و سیاق آن به مرور زمان تغییر می‌کند.

لعل بار اظهار کرد: نواختن ساز و دهل، بستن انار به پیشانی دام و بستن آئینه به دام از جمله المان‌های این مراسم است، همچنین به پاس نگهبانی از دام به سگ‌های گله در این مراسم نانی موسوم به چنگال که آغشته به روغن حیوانی است، می‌دهند. فلسفه و اعتقاد بر این است که در این مراسم مردم کنار یکدیگر جمع می‌شوند و همین حضور و شادبودن باعث برکت و افزایش زاد و ولد می‌شود .

گفتنی است شهر باستانی و تاریخی نیم‌ور در بخش مرکزی شهرستان محلات از توابع استان مرکزی در 25 کیلومتری محلات و در حد فاصل راه ارتباطی شهرهای دلیجان و محلات قرار گرفته است .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: