• دوشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-5085-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

/معرفی کتاب/

تاریخچه سینما در اراک

در کتاب" تاریخچه سینما در اراک" با نگاهی به سرگذشت این هنرصنعت، به تاریخچه سینما در اراک پرداخته شده است . معرفی این کتاب در آستانه روز سینما خالی از لطف نیست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، "ˈتاریخچه سینما در اراک" نوشته علی حیدر‌ شاه حسینی است و توسط انتشارات پیام در 88 صفحه منتشر شده است.

در بخش‌های این کتاب به زمینه‌های تاسیس سینما در اراک، افزایش جمعیت به دلیل مهاجرت پیاپی، نوگرایی مردم ایران، انقلاب مشروطه، تاسیس مدرسه صمصامی، سکونت ارامنه و تاثیرگذاری آن بر گسترش این هنرصنعت پرداخته شده است.

گوشه‌ای از تاریخ اجتماعی اراک مربوط به نخستین سینمای اراک معروف به "سینما برق" است که در بخشی از این کتاب وضعیت حاکم بر آن بیان شده است.

از دیگر بخش‌های این کتاب مربوط به سینما اراک یا موسیو است، که به نقش ارامنه در فرهنگ این شهر می‌پردازد. همچنین بخش سینمای متفقین، یادآور حوادث جنگ جهانی اول و تاثیر این واقعه در زندگی مردم اراک است.

آغاز پیشرفت صنعتی اراک و افزایش چند باره و ناگهانی جمعیت این شهر از دلایل تاسیس سینما استقلال یا قصر طلایی عنوان شده و به شرح تاریخ اجتماعی و اقتصادی اراک با توجه به این مهم می‌پردازد.

در بخش تماشاچیان به رفتارهای مردم در سینما پرداخته، بخش سایه‌ای از زندگی مردم بر پرده سینما به انعکاس گوشه‌هایی از زندگی مردم اراک در سینما اختصاص یافته است.

سینمای آزاد و تاثیر آن در تولید فیلم و تربیت فیلمسازان از دیگر بخش های این کتاب است، در بخش دیگری به طور مفصل به انجمن سینمای جوانان اراک، اهمیت آن در سینمای اراک، فیلمسازان جوان و افتخارات این انجمن پرداخته شده است .

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بسیج هنرمندان استان مرکزی، تلویزیون اراک، مراسم و جشنواره های سینمایی، سینماگران اراک و نشریه های اراک و سینما از دیگر بخش‌های این کتاب است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: