• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13284-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رشد 2.6 درصدی افراد باسواد در استان مرکزی

معاون سواد‌‌آموزی آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: طبق سرشماری انجام شده میزان افراد باسواد در سطح استان مرکزی 93.9 درصد بوده که در سال 95 این میزان به 96.5 درصد ارتقا یافت که بر این اساس طی سال 90 تا 95 تعداد افراد باسواد رشدی معادل 2.6 درصد داشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسین میرزایی در نشست با اصحاب رسانه، گفت: یونسکو در سال 1965، هشتم سپتامبر را به عنوان روز جهانی مبارزه با بی‌سوادی نام‌گذاری کرد . میزان بهره‌مندی مردم از حداقل سواد خواندن و نوشتن یکی از شاخص‌های رشد در جوامع است و بدیهی است که مبارزه با بی‌سوادی در رشد این شاخص گامی اساسی بوده و به رشد حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می انجامد.

وی ادامه داد: هر چه افراد به سمت باسوادتر شدن پیش می‌روند یقینا سیر تحول و رویکرد جامعه به سمت توسعه سریع‌تر اتفاق می‌افتد، نام‌گذاری روز جهانی با این عنوان نشانگر وجود مطالبه جهانی برای حذف این پدیده است.

میرزایی اظهار کرد: امروزه با سواد شدن با دهه‌های قبل متفاوت است، در گذشته سواد شامل خواندن، نوشتن و یادگیری چهار عمل ریاضی بود، اما امروزه به دنبال ارائه مهارت‌های مختلف به سوادآموزان هستیم.

وی با بیان اینکه شعار امسال "سوادآموزی در دنیای دیجیتال" است، افزود: باید مهارت‌ آموزان در  ابتدا با دنیای دیجیتال و نوع استفاده از آن آشنا شوند، بایستی تلاش کنیم که به آموخته‌های آنان عمق ببخشیم، لذا امسال برای اولین بار در استان مرکزی به 100 نفر از سوادآموزان آموزش ICDL داده شد.

میرزایی تصریح کرد: دوره سوادآموزی شامل پایه اول تا سوم است که در این دوره به سوادآموزان 600 ساعت آموزش ارائه می شود، دوره تحکیم برای تثبیت آموخته‌هاست که به مدت 130 ساعت برگزار می‌شود و بعد از آن هم دوره انتقال است که 600 ساعت آموزش دارد و معادل ششم ابتدایی است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه سوادآموزی برنامه‌هایی در حوزه شناسایی، جذب و آموزش افراد دارد و در این خصوص تمام سعی و تلاش خود را بکار می‌گیرد تا در هر منطقه‌ای افراد با باسواد شدن از  جهل رهایی یابند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: