• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 966-6092-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

وزیر صنعت عنوان کرد:

استقبال از سرمایه گذاران دارای اهلیت در واگذاری ها/اختصاص 10 هزار میلیارد تسهیلات در سال جاری

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با بیان اینکه نوسازی صنعت و معدن از مهمترین برنامه های این وزارتخانه است گفت: امسال 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع در نظر گرفته شده است .

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنعت و معدن، محمد شریعتمداری در نشست بررسی مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی استان مرکزی که با حضور رییس سازمان خصوصی سازی، استاندار استان مرکزی، نمایندگان استان در مجلس و مدیران عامل واحدهای بزرگ صنعتی استان برگزار شد افزود: بخشی از این تسهیلات صرف نوسازی صنایع و معادن کشور خواهد شد و بخشی را به عنوان خدمات فنی و مهندسی و کمک‌های یارانه ای برای دریافت وام برای نوسازی صنایع کشور و بخشی به صورت وام برای اجرای پروژه ها قرار می‌گیرد .

وی تصریح کرد: با وجود 85 هزار واحد صنعتی فعال، کشور رو به رشد است و بسیاری از واحدهای تولیدی در بخش های خصوصی و غیر خصوصی متقاضیانی برای سرمایه گذاری مشترک از اروپا و چین و روسیه و ... دارند .

فرمانده اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی اظهار کرد: طی سال‌های متوالی رشد صنعت منفی بود، اما الان این رشد مثبت شده و کشور رو به تعالی و پیشرفت است .

  شریعتمداری با بیان اینکه کارخانه های بزرگ استان مرکزی از قبیل هپکو، ‌ایرالکو، آذرآب،‌ واگن پارس و ماشین‌سازی اراک سال‌ها از جمله مراکز مهم صنعتی کشور بودند، اضافه کرد: نرخ تعرفه باید به شکل رقابتی در مقابل تولید داخلی تعدیل شود .

وی تاکید کرد: قانون استفاده حداکثری از توان داخلی حتما باید به صورت جدی تری در وزارتخانه پیاده‌سازی شود .

شریعتمداری تصریح کرد : برای این امر برنامه جدی داریم و باید با قدرت اجرا شود، در این راستا با حمایت نمایندگان مجلس همه تلاش خود را خواهیم کرد .

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در ادامه اظهار کرد: رابطه خوبی با نظام بانکی داریم و این  همکاری در آینده بیش از پیش ادامه خواهد داشت .

شریعتمداری یادآور شد: ما حاضریم واحدهای دارای مشکل را به سرمایه گذاران دارای اهلیت با شرط اصلاح ساختار و اشتغالزایی و بالا بردن مهارت‌ها و توانایی‌ها و بهره‌وری واگذار کنیم، اما تولید باید رقابت پذیر و اقتصادی و قابل ارائه در بازارهای بین المللی باشد و اگر نیست اصلاح ساختار کنیم .

استقبال از سرمایه گذاران دارای اهلیت در واگذاری‌ها

وی با اشاره به مشکلات هپکو گفت: ما از سرمایه گذاران و کسانی از بخش خصوصی که شرکت‌های خصولتی را بخرند و اهلیت داشته باشند و مدیریت کنند و برای تولید بیشتر اراده کنند، حمایت می کنیم .

برنامه ما این است که همه آنچه در پایین دست سازمانهای توسعه ای و شرکتهای تحت نظر هست  غیر از ایدرو و ایمیدرو را  در شرف واگذاری قرار بدهیم و بخش خصوصی  می تواند از این امکان در آینده استفاده کند . مشکل سرمایه در گردش باید با حمایت ما حل شود و ایجاد بازار مهمترین حمایت ماست. پشت واحدهای بزرگ هستیم و نظام بانکی کمک می کند . برای واحدهای کوچک صندوق حمایت از واحدهای کوچک و متوسط حتما گسترش پیدا می کند و سرمایه اش افزایش می یابد .

در این نشست همچنین استاندار استان مرکزی با اشاره به وجود 3 هزار واحد متوسط و بزرگ در استان گفت: بسیاری از واحدهایی که زمانی مشکل داشتند، اکنون با ظرفیت بالا مشغول به کارند.

محمود زمانی قمی افزود: در شرایطی افزایش نرخ ارز، ‌تحریم‌ها و توقف فعالیت‌های عمرانی بسیاری از واحدها را زمین‌گیر کرد و بعد نیز معوقات بانکی و مازاد نیروی انسانی بر مشکلات افزود .

در این نشست مشترک مشکلات کارخانجات هپکو، ایرالکو، آذرآب، واگن‌پارس و ماشین‌سازی بررسی و راهکارهایی در خصوص کاهش و رفع مشکلات مربوط از سوی مسئولین ارائه شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: