• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-691-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

58 هزار هکتار از باغات استان مرکزی بیمه نیستند

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: از 64 هزار هکتار باغ استان مرکزی 58 هزار هکتار فاقد پوشش بیمه‌ای است.

علی اصغر زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به خسارت 215 هزار و 282 میلیون ریالی باغات انگور در ابتدای سال جاری عنوان کرد: سطح باغات استان مرکزی به 64 هزار هکتار می رسد و تنها پنج هزار و 800 هکتار از این میزان باغ تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌ و باقی اراضی تاکنون بیمه نشده‌اند.

وی اظهار کرد: هرساله از ابتدای مهرماه دستورالعمل بیمه‌ای با توجه به نوع محصولات تولیدی در استان ابلاغ می‌شود و تا بهمن ماه باغداران امکان بیمه کردن باغات خود را دارند و پس از آن می توانند براساس نوع محصول خود به منظور دریافت غرامت خسارات وارده به کارگزاران بیمه مراجعه کنند.

زارعی با بیان اینکه تمامی حمایت‌های دولتی در بحث حوادث غیرمترقبه از طریق بیمه انجام می‌شود، گفت: تنها باغات بیمه شده می توانند پس از بروز خسارت از غرامت برخوردار شوند و در غیر این صورت امکانی برای پرداخت خسارت وجود ندارد، به همین دلیل بیمه باغات ضروری است.

وی تصریح کرد: سطح باغات بیمه شده استان مرکزی بسیار کم است و باید آگاهی‌بخشی و استفاده از اهرم‌های تشویقی برای افزایش استفاده از بیمه کشاورزی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه دیدگاه باغداران ایسنت که باغات آنها دچار خسارت نمی‌شود، افزود: این دیدگاه باعث شده است که به دنبال بیمه باغات و محصولات خود نروند که دیدگاهی کاملا اشتباه است چراکه حادثه غیرقابل پیش‌بینی است.

وی با اشاره به سرمازدگی باغات انار و انگور گفت: باغات انار ساوه سال گذشته دچار سرمازدگی شده و خسارت بسیاری را متحمل شدند، البته از سطوح باغات بیمه شده در استان مرکزی بخش اعظمی مربوط به باغات انار است، اما با این حال خسارت بالایی متوجه این باغات شد، از طرفی باغات انگور نیز خسارت بالایی متحمل شدند که اگر بیمه بودند این خسارات جبران می‌شد.

زارعی دلیل بیمه نبودن باغات کشاورزی استان مرکزی را بی‌توجهی باغداران دانست و افزود: صندوق بیمه کشاورزی نیز باید نرمش بیشتری در این حوزه نشان دهند تا باغداران بیشتری را جلب کند در این راستا باید اقدامات ترویجی نیز با جدیت دنبال شود تا باغداران در مواجهه با خسارت و سرمازدگی با چالش‌های کمتری مواجه شوند و باغداران نیز دید بهتری نسبت به بیمه‌ها پیدا کنند.

وی اظهار کرد: در زمان وقوع حوادث تنها صندوق بیمه می‌تواند از باغداران حمایت کند البته طولانی شدن پرداخت غرامت‌ها نیز از سوی بیمه‌گذاران وجود دارد که باید زمانبندی درستی در این حوزه اتخاذ شود.

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی  اضافه کرد: بیمه‌گذاران پس از دو سال، سال گذشته کلیه خسارات باغات کشاورزی را پرداخت کردند که این امر کمک شایانی به احیای باغات و تولید مجدد آنها کرد. لازم است که در پرداخت خسارات که تنها راه نجات باغداران و بازگشت به تولید است تسریع بیشتری صورت گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: