• پنجشنبه ۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1291-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

معاون استاندار مرکزی تاکید کرد:

اهتمام بیشتر واحدهای صنعتی استان در بکارگیری دانش آموختگان دانشگاهی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی گفت: واحدهای صنعتی و صنفی استان مرکزی همکاری و اهتمام بیشتری در بکارگیری از دانش آموختگان دانشگاهی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ظفر افشون در سومین جلسه کارگروه توسعه اشتغال استان مرکزی که با دستورکار ارائه گزارشی از روند اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در استان برگزار شد، عنوان کرد: با اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی بخش عمده ای از اشتغال مورد نظر دولت محقق می شود.

وی افزود: استان مرکزی به عنوان استانی صنعتی باید سهم بیشتری از دستورالعمل تعیین شده را به خود اختصاص دهد، اما متاسفانه آمار ارائه نگران کننده است وباید فرمانداران و مدیران شهرستان توجه بیشتری در جهت اجرای طرح و تبیین برای واحدهای صنعتی و صنفی داشته باشد.

افشون تصریح کرد: استان مرکزی ظرفیت بالایی در بکارگیری واحدهای صنعتی دارد و باید بیش از ظرفیت تعیین شده براساس این طرح دانش آموختگان را شامل شود و دستگاه های اجرایی نیز باید اهتمام بیشتری در راستای اجرای طرح به کار گیرند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی همچنین به تلاش های درجهت پرداخت معوقات دو واحد صنعتی هپکو و آذرآب گفت: تلاش ما بر این است که تا پایان ساعت اداری امروز بخش از معوقات پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهداف و شرایط اجرای این طرح عنوان کرد: استان مرکزی دارای 28 هزار واحد صنفی است که سهم درنظر گرفته شده برای استان در شورای عالی اشتغال چهار هزار دانش آموخته است و بیش از سهمیه می توان جذب دانش آموخته صورت گیرد.

محمدتقی آبائی با تاکید بر همکاری بیشتر اصناف و واحدهای صنعتی در جهت جذب دانش آموختگان افزود: سهمیه استان مرکزی سه هزار و 915 دانش آموخته است که در حال حاضر سه هزار 635 دانش آموخته متقاضی برای شرکت در طرح ثبت نام داشته اند که هزار و 883 نفر معادل 52 درصد خانم و باقی آقایان هستند، اما تاکنون تنها 110 واحد پذیرنده کارآموز در سامانه ثبت نام داشته اند که باید در جهت جذب بیشتر واحدها تلاش شود.

وی با اشاره به اینکه 47 واحد پذیرنده کارورز نوع تخصص مورد نظر خود را مشخص کرده اند، بیان کرد: اراک با 46 ثبت نام و ساوه با 14 ثبت نام بیشترین تعداد واحدهای متقاضی استفاده از دانش آموختگان در واحدها را به خود اختصاص داده اند

آبائی اضافه کرد: از کل افراد ثبت نام کننده در سامانه طرح هزار و 36 نفر از متقاضیان دارای شرایط کارورزی هستند که تاکنون 10 واحد مجوز استفاده از دانش آموختگان را دریافت و هشت واحد نیز کارورزان خود را جذب کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه این طرح جذب فارغ التحصیلانی است که تخصص آنها متناسب با نیاز بازار نیست، عنوان کرد: براساس این طرح افراد با مدارک تحصیلی مرتبط یا غیرمرتبط به مدت چهار تا شش ماه در واحدهای مختلف مهارت آموزی می کنند و ضمن ارائه توانمندی های خود واحد صنفی و یا صنعتی اقدام به جذب آنها می کند و درصورت عدم جذب فرد گواهینامه مهارت آموخته شده را از فنی و حرفه ای دریافت می کند.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری مرکزی با بیان اینکه چرا تاکنون از 110 واحد متقاضی جذب دانش آموختگان تاکنون هشت واحد موفق به جذب شده اند، تصریح کرد: متاسفانه وزارت تعاون طرح ها را دچار پیچیدگی بسیاری می کند که این امر از بین رفتن انگیزه متقاضی را در پی دارد و پروسه انجام امور به شدت زمانبر است.

مجید نیکی ملکی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی که نرخ بیکاری رو به افزایش است و شمار فارغ التحصیلان نیز بیش از حد انتظار است باید روند امور تسهیل و تسریع شود، گفت: باید مشکلات و موانع این طرح، زمانبر بودن پروسه ثبت نام تا جذب فارغ التحصیلان به وزارتخانه منتقل شود تا راهکاری جهت تسهیل امور ایجاد شود.

وی عنوان کرد: این طرح بارها در کارگروه و ستاد راهبری اقتصادی مقاومتی استان مطرح شده است اما جذب این کارورزان در اصناف در شرایط رکود داخلی و ظرفیت پایین ایجاد اشتغال در صنوف مختلف مشکل افرین است باید واحدها با هدف اقدام به جذب فارغ التحصیلان کنند و واحدهای صنعتی نیز وارد این طرح شوند.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه فرمانداران گزارشی از روند اجرای این طرح و موانع پیش رو را ارائه کردند و مقرر شد که دو دستور کار دیگر این جلسه مبنی بر ارائه گزارش بانک های عامل در ارائه تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی به مددجویان امداد و بهزیستی و ارائه گزارش بانک های صادرات و ملت و توسعه تعاون در حوزه ارائه تسهیلات مشاغل خانگی در جلسه بعدی این کارگروه در پنجشنبه هفته آینده رسیدگی شود.

همچنین مقرر شد که هفته آینده فرمانداران گزارشی از روند اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در واحدهای صنعتی و صنفی به صورت کامل ارائه کنند و مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان به همراه معاونان خود جهت تبیین این طرح در شهرستان ها حاضر شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: