• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1891-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ----

پسته زرندیه از گمنامی درآمد

پسته زرندیه دیگر مسافر ناشناس سفرهای دور دنیا نیست، با پایان یافتن عملیات اجرایی احداث پایانه صادراتی پسته شهرستان زرندیه پسته تولیدی این شهرستان امسال با برند زرندیه به کشورهای اروپایی صادر می شود .

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اعلام این خبر افزود: صادرات پسته تولیدی این شهرستان با برند زرندیه پس از اتمام عملیات برداشت و فرآوری محصول تولیدی در پایان فصل از طریق پایانه صادراتی احداث شده در این شهرستان آغاز می شود .

وی بیان کرد: با افتتاح فاز نخست اجرایی پایانه صادراتی زرندیه، نزدیک به 80 درصد از محصول تولیدی به دلیل برخورداری از مزیت ارگانیک بودن با برند زرندیه صادر می شود که بالغ بر 250 میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد .

وی نزدیکی باغات پسته زرندیه به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و مجاورت با پایتخت را مزیت مهمی برای احداث پایانه صادراتی پسته در این شهرستان دانست و افزود: نبود پایانه صادراتی موجب گمنامی پسته تولیدی این شهرستان شده بود و محصول تولیدی با ارسال به سایر نقاط کشور که دارای پایانه صادراتی بود با برند همان شهرستان صادر می شد ولی خوشبختانه با آغاز بکار فاز نخست پایانه صادراتی، پسته زرندیه از گمنامی درآمد .

بارانی به آغاز عملیات اجرایی احداث پایانه صادراتی پسته زرندیه از سال 1386 در زمینی به مساحت 17 هکتار و با سرمایه گذاری جمعی از پسته کاران اشاره کرد و افزود: در این پایانه انبار فنی، سردخانه نگهداری از محصول تولیدی، پایگاه هواشناسی، مرکز جمع آوری و بسته بندی پسته، خط ترمینال، آزمایشگاه تجزیه آب و خاک و مرکز خدمات مکانیزاسیون پیش بینی شده است .

وی تاکید کرد: در فاز بعدی با تجهیز گمرک و آزمایشگاه تخصصی، پایانه صادراتی به طور کامل مورد بهره برداری قرار گرفته و به یکی از پایانه های مجهز در مرکز کشور تبدیل خواهد شد که ضمن کاهش هزینه برای پسته کاران علاوه بر معرفی پسته زرندیه با برند این شهرستان نقش بسزایی در عرضه آسان تر محصول تولیدی به بازارهای اروپایی خواهد داشت .

خبرگزاری ایسنا، پیشتر با انتشار گزارشی با عنوان "پسته زرندیه مسافر ناشناس سفرهای دور دنیا" در گفت وگو با کارشناسان و مسئولان به تبعات منفی نبود پایانه صادراتی در این شهرستان و صادرات این محصول استراتژیک زرندیه از شهرهای دیگر پرداخته بود. در این گزارش تخصیص اعتبارات دولتی به تعاونی پسته کاران لازمه تکمیل پایانه صادراتی عنوان شده بود که این مهم در سال جاری محقق شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: