• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-5684-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

فرماندار اراک:

مشکل آب را باید فریاد زد

فرماندار اراک با اشاره به شرایط موجود منابع آبی در کشور و به تبع آن استان مرکزی و شهرستان اراک گفت: باید مشکل آب را فریاد زد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر حسین بختیاری در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اراک در سال جاری عنوان کرد: اگر وضعیت منابع آبی در کشور مورد توجه قرار نگیرد قطعا در 10 سال آینده مسئله آب بحران اصلی کشور خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه با وجود منابع محدود، هدررفت آب بسیار زیاد است، گفت: باید مشکل آب در کشور فریاد زده شود تا نسبت به این موضوع توجه لازم صورت گیرد.

فرماندار اراک با اشاره به چالش‌های حوزه سیستم آبیاری نوین و اینکه تاکنون به اهداف مورد نظر در این راستا نرسیده ایم، افزود: سیستم فعلی آبیاری هدررفت و اتلاف آب بسیاری به همراه دارد و باید روند موجود اصلاح شود.

وی بر استفاده از سیستم هوشمند آبیاری و استفاده از کنتورهای حجمی در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: اگر مقدار برداشت از چاه‌های دارای پروانه و بدون پروانه مشخص شود قطعا هدررفت آب کاهش می‌یابد و مصرف بهینه را به همراه دارد که این امر باید در اصل توجهات قرار گیرد.

بختیاری تصریح کرد: استفاده از کنتورهای حجمی در بخش کشاورزی باید با حمایت دولت دنبال شود و هزینه آن توسط این بخش تامین شود تا بتوان سطح استفاده از این کنتورها را در استان افزایش داد.

وی بر کنترل و نظارت بر کشت‌های استراتژیک تاکید کرد و افزود: طی سه سال اخیر تاکیدات فراوانی در مقرون به صرفه نبودن کشت‌ محصولاتی همچون هندوانه صورت گرفت، اما کاری انجام نشد، در صورتی که توجه به کشت استراتژیک باید به عنوان یک کار زیربنایی در حوزه کنترل و نظارت بر منابع آب به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اراک عنوان کرد: نباید اجازه حفر هرگونه چاه غیرمجاز داده شود البته در حال حاضر آرامشی در این راستا در کشور و استان حاکم است، اما لازم است که چاه های غیر مجاز و فاقد پروانه موجود نیز ساماندهی شود و با نصب کنتور حجمی اجازه خشک شدن باغات و اراضی کشاورزی داده نشود.

وی با اشاره به مصرف بالای آب در فضای سبز شهری بر لزوم استفاده از پساب فاضلاب در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه مقرر شد دبیرخانه شورا با محوریت آب منطقه ای و اداره آب‌های زیرزمینی شهرستان اراک فعال و اعضای شورا نیز نظرات و پیشنهادات خود را به عنوان دستور کار به دبیرخانه اعلام کنند تا با دقت بررسی شده و موارد مهم برای جلسات بعدی انتخاب شوند.

همچنین مقرر شد که جلسات شورا به صورت فصلی برگزار شود، جهاد کشاورزی گزارشی مبسوط و کارشناسی شده درخصوص کشت استراتژیک و جلوگیری از کشت گیاهان آب‌بر با بازدهی کم تهیه و در جلسه بعد شورا ارائه کند.

طبق تصمیمات شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اراک استفاده از نظرات و پیشنهادات و حضور تشکل‌های غیردولتی فعال در زمینه آب در جلسات شورا و اعضای خانه کشاورز و نظام صنفی کشاورزی استان مرکزی و شهرستان اراک به تصویب رسید، همچنین مقرر شد شرکت توزیع برق در نصب کنتورها مشارکت لازم را داشته باشند.

به دلیل رسیدگی نشدن به دستور کار ارائه گزارش از روند اصلاح الگوی کشت در این جلسه مقرر شد که به عنوان اولین دستور کار جلسه بعد شورا گزارشی واقعی و مستند از روند اصلاح الگوی کشت در شهرستان اراک ارائه شود.

همچنین مصوب شد جهاد کشاورزی با همکاری بخشداران کلیه اراضی و اماکنی که اقدام به کشت هندوانه کرده‌اند و با اینکار تخریب‌ها و آسیب‌های زیست‌محیطی در این مناطق برجای مانده شناسایی و به محیط زیست اعلام شود تا درخصوص برخورد با افراد تخریب‌کننده از سوی محیط زیست اعلام شکایت انجام گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: