• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-6084-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

پروانه برداشت شرکت املاح از تالاب میقان تعلیق شد

معاون استاندار مرکزی گفت: تا زمان اجرای راهکارهای جدید مبنی بر کنترل برداشت شرکت املاح ایران از تالاب میقان پروانه برداشت این شرکت به حالت تعلیق در می آید.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از پایگاه خبری استانداری، عزیز فیلی در جلسه بررسی مسايل زيست‌محيطي تالاب ميقان و اقدامات انجام شده جهت احیای این منطقه اظهار کرد: حفظ و احیای تالاب میقان یک وظیفه همگانی است و کلیه دستگاه‌های مربوطه از جمله حفاظت محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت موظف به استفاده از ظرفیت‌های قانونی خود جهت بهبود شرایط تالاب هستند.

عزیز فیلی افزود: براساس مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک و احیای تالاب میقان، علاوه بر مدیریت حوضه‌های آبریز تالاب، چیزی در حدود ۵۰ درصد پسآب فاضلاب شهر اراک به میزان 250 لیتر بر ثانیه به تالاب میقان تزریق می‌شود.

وی با تاکید بر اجرای طرح فضای سبز به وسعت 50 هکتار توسط شرکت املاح معدنی ایران در اراضی مستعد تالاب عنوان کرد: در این راستا به منظور توسعه فضای سبز منطقه لازم است منابع طبیعی بخش های دارای قابلیت کشت تالاب میقان را شناسایی و به محیط زیست معرفی کند تا به جهت توسعه فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد.

معاون هماهنگي  امور عمراني استاندار مرکزی اضافه کرد: به منظور رسیدگی به موارد مورد نظر در خصوص حفظ و نگهداری تالاب میقان، کمیته‌ای متشکل از دفتر فنی استانداری، محیط زیست، سازمان صنعت، معدن و تجارت، آب منطقه‌ای، منابع طبیعی، نمایندگان شورای اسلامی شهر اراک و سازمان‌های مردم نهاد تشکیل می‌شود و تا دیماه گزارش کمیته مذکور بعلاوه کروکی دقیق منطقه مورد فعالیت شرکت املاح معدنی ارائه شود.

فیلی با انتقاد از عملکرد محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی مبنی بر عدم پیگیری مصوبات و افزایش برداشت شرکت املاح ایران از سطح تالاب میقان اظهار کرد: لازم است تا زمان اجرای تصمیمات این جلسه و ارایه راهکارهای اجرایی کمیته منتخب در خصوص میزان برداشت و ساماندهی چاله‌ها و جایگزینی مناسب باطله‌ها، پروانه شرکت سولفات سدیم منطقه تالاب توسط سازمان صنعت و معدن به حالت تعلیق درآید.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه مقرر شد نسبت به بررسی دقیق انجام اقدامات صورت‌گرفته برای احیای تالاب، میزان برداشت شرکت املاح معدنی، برگشت باطله‌های شرکت مذکور و بازسازی چاله‌های ایجاد شده، احداث پل‌ها و آبراهه‌های تعادل سطح آب تالاب، میزان دقیق فضای سبز اجرا شده توسط شرکت بهره‌بردار و سایر موارد توسط کمیته متشکله اقدام شود .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: