• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2085-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

توجه به کاهش آسیب‌های اجتماعی از اولویت‌های نشست کتابخوان استان مرکزی

مدیرکل کتابخانه‌های استان مرکزی گفت: اجرای برنامه‌ها در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی از اولویت‌های نشست کتابخوان است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی‌اکبر احمدی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: انتقال معنا و مفهوم رضوی در جامعه مهم است و یکی از ابزارهای این انتقال، برگزاری جشنواره رضوی است. این جشنواره به ترویج مبانی عملی و دینی در جامعه می‌پردازد و می‌توانیم به وسیله آن فرهنگ رضوی را در سطح جامعه به صورت گسترده‌ای ترویج دهیم .

وی ادامه داد: ترویج فرهنگ رضوی به گسترش آموزه‌های دینی می‌انجامد، گسترش مهربانی در جامعه، مشخص شدن اولویت‌های علمی، اهمیت صبر و مقاومت مردم جامعه در برابر ناملایمات، توجه به طب اسلامی و توجه به نماز اول وقت از جمله مواردی است که از محتوای جشنواره رضوی می‌توان برداشت کرد .

وی با بیان اینکه حدود ۶۰۰ هزار نفر در سطح کشور در جشنواره رضوی شرکت داشتند، عنوان کرد: این حضور پرشور نشان از علاقمندی مردم به سبک زندگی اسلامی و تاکید بر آموزه‌های دینی دارد، همچنین در اختتامیه جشنواره رضوی از 40 نفر تقدیر شد و از سطح 100 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان، جوایز نقدی به برگزیدگان تعلق گرفت .

احمدی در ادامه گفت: تاکنون 288 نشست کتابخوان برگزار شده که در بین این نشست‌ها موضوعاتی تحت عنوان کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز مطرح شده است.  اجرای برنامه‌ها در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی از اولویت‌های نشست کتابخوان است .

وی اجرای برنامه‌هایی با محور‌های مختلف در نشست کتابخوان، برپایی نمایشگاه‌های کتابخوان، ارائه تازه‌های کتاب و کتابخوانی مرتبط با موضوعات هر جلسه نشست کتابخوان، راه‌اندازی اینترنت در کتابخانه استاد دهگان، حضور کارکنان کتابخانه در انجمن‌های کتابخوانی و جزء‌خوانی در مصلی، برگزاری نمایشگاه پوستر و کتاب، برگزاری مسابقه ویژه کارکنان و پرسنل، برپایی کارگاه‌های آموزشی و فرهنگی، برگزاری همایش تکریم خانواده شهدا و مدافعان حرم و اعزام دو نفر از کتابداران به دوره آموزشی در تهران را از جمله اقدامات اجرایی این نهاد برشمرد .

احمدی در مورد اولین نشست کتابخوان ویژه قشر نویسنده، بیان کرد: در این نشست شش نفر از نویسندگان بومی، کتاب‌‌های خود را به حضار ارائه می‌دهند، همچنین برای موضوعات کتاب‌ها در این نشست‌ها محدودیتی وجود ندارد .

  وی با بیان اینکه جذب دانش‌آموزان در نشست‌های کتابخوان از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام می‌دهیم، افزود: برگزاری نشست کتابخوان در میان تمام اقشار جامعه در حال انجام است، حتی شاهد هستیم که هنرمندان و هنرپیشه‌ها اقدام به برگزاری نشست کتابخوان کرده‌اند .

احمدی با اشاره به اینکه مهم‌ترین هدف نهاد کتابخانه‌ها از برگزاری نشست‌های کتابخوان، اشاعه فرهنگ کتابخوانی است، گفت: تعداد افرادی که در نشست‌های کتابخوان شرکت می‌کنند، مشخص نیست، ممکن است حتی تا ۲۰۰ نفر در این نشست حضور داشته باشند، هدف ما اینست که کتاب را در بطن جامعه جا دهیم، همچنین از ابتدای سال تاکنون هزار و ۶۸۸ نفر در این نشست‌ها کتاب ارائه دادند و تا پایان سال نیز دو نشست ویژه اقشار در استان برگزار خواهد شد .

وی اظهار کرد: این نشست در ابتدا ویژه افراد صاحب اثر و بومی استان است، همچنین موضوع کتاب کودک را در نشست‌های دیگر لحاظ می کنیم. تجربه نشان داده که هر فرد در این نشست‌ها حداکثر ظرف یک ربع کتاب خود را ارائه می‌دهند، لذا برنامه ارائه شده در حوصله مخاطب می‌گنجد .

احمدی خاطرنشان کرد: اداره ارشاد با اشرافی که در خصوص نویسندگان دارد می تواند در معرفی نویسندگان جهت شرکت در این نشست سهم بسزایی داشته باشد، البته همه می‌توانند این نویسندگان را معرفی کنند .

وی در خصوص تغییر نام کتابخانه عمومی شماره یک، عنوان کرد: این کتابخانه یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های اراک است و در نظر داریم نام مناسب‌تری برای آن انتخاب کنیم، در همین خصوص جلسات متعددی برگزار شده، اما تاکنون به نتیجه‌ای در این خصوص نرسیده‌ایم .   همچنین در دستورالعمل سال ۹۰ برای نام‌گذاری کتابخانه ها موارد متعددی اشاره شده که بایستی نام‌گذاری بر همان اساس باشد .

احمدی بیان کرد: روز ۲۰ مهرماه روز کودک و کتاب است، بر همین اساس با توجه به بضاعت محدود مالی کتابخانه‌ها قرار است در این رور از سوی این نهاد به کودکان کار کتاب هدیه داده ‌شود و این کودکان به صورت رایگان در کتابخانه‌های دهگان و حصیبی اراک عضو ‌شوند .

وی ادامه داد: اداره کل کتابخانه‌ها تعهد دارد که در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اقداماتی انجام دهد، در همین راستا ۴۴ نشست کتابخوان با موضوع آسیب‌های اجتماعی و ماهواره، آگاهی عوارض طلاق و تاثیر بر کودکان، معرفی کتاب با موضوع کنترل خشم و برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوع آسیب‌های اجتماعی و طلاق در ۲۲ کتابخانه انجام شده است .

احمدی افزود: چنانچه استانداری حمایت مالی در راستای اجرای برنامه‌های کتابخانه داشته باشد، می‌توان با کیفیت و کمیت بهتری مباحث را پیگیری کرد .

به گزارش ایسنا، مدیر‌کل ارشاد استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: خوانش کتاب و کتابخوانی باید به صورت گسترده انجام شود، این اقدامات در برخی نقاط پایه‌ریزی شده، مثلا در بوشهر خیام‌خوانی رواج پیدا کرده و در سطح عمومی نیز از آن استقبال گسترده‌ای می‌شود. در چهارمحال و بختیاری شاهنامه‌خوانی رواج دارد یا در فرهنگسرای تهران نمایش‌نامه‌خوانی گسترش یافته، لذا ضرورت گسترش چنین مواردی در استان ما نیز احساس می‌شود .

محسن شریفی ادامه داد: بایستی با فرهنگ‌سازی در این حوزه همانند سایر استان‌ها پیش رویم و یکی از موارد فوق را در استان به صورت پررنگ‌تری برگزار کنیم .

وی افزود: برنامه‌های ترویج کتابخوانی را باید به سمت کتابخانه‌ها سوق دهیم، همچنین در حوزه کودک و نوجوان و حوزه دین می‌توانیم نشست‌های تخصصی‌تری برگزار کنیم و به سمت کتاب و کتابخوانی گام برداریم .

شریفی بیان کرد: جلسه نشست نویسندگان می‌تواند به صورت استانی برگزار شود‌ یا با تمرکز بر تخصصی بودن آن، اقدام به برگزاری نشست با حضور طلاب یا کودک و نوجوان داشته باشیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: