• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2185-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

حمایت دفتر اجتماعی استانداری مرکزی از طرح نشست کتابخوان

مدیر‌کل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه از طرح‌های کاربردی و اثرگزار حمایت خواهیم کرد، افزود: از طرح نشست کتابخوان و دیگر طرح‌های اثرگذار حمایت خواهیم کرد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، غلامرضا فتح‌آبادی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: می‌توان در برگزاری نشست کتابخوان از نویسنده‌های شهیر کشوری نیز بهره برد، همچنین نویسندگان بومی برای شرکت در این نشست شناسایی شوند .

وی بیان کرد: به منظور برگزاری هر چه بهتر نشست کتابخوان باید تبلیغات محیطی صورت گیرد و اطلاع‌رسانی به صورت کامل انجام شود، این موضوع اقدام مفیدی برای انجام این فعالیت ارزشمند است .

فتح‌آبادی عنوان کرد: اولویت در این فعالیت اجتماعی و فرهنگی با نویسندگان بومی است، اما می توان یکی از شش نفر نشست کتابخوان را از نویسندگان کشوری واجد شرایط انتخاب کرد .

وی افزود: تهیه بانک اطلاعاتی نویسندگان استان نیز ضروری است و بایستی اطلاعات مربوط به نویسندگان را احصا کرد و در این بانک گنجاند .

فتح‌آبادی عنوان کرد: حمایت خود را از برگزاری دو نشست اقشار توسط نهاد کتابخانه‌ها اعلام می‌کنیم و اعتبار لازم برای این منظور نیز تخصیص داده می‌شود، همچنین به نظر می‌رسد تشکیل یک کارگروه برای این منظور ضروری است تا در این راستا اقدامات به نحو مناسبتری انجام شود .

وی اظهار کرد: در تمام دنیا موضوع نام‌گذاری اهمیت بسزایی دارد، در تمام دنیا نام‌ها عبارت‌های هویت‌ساز هستند و در توسعه اجتماعی و فرهنگی تاثیرگزارند، کشور ژاپن اماکن عمومی را به نحوی نام‌گذاری می‌کند که تداعی کننده مشارکت عمومی است‌، بر همین اساس در این کشور شاهد مشارکت گسترده مردم هستیم .

فتح‌آبادی با بیان اینکه شورای نظارت بر نام‌گذاری در استان حدود پنج سال است که جلسه‌ای تشکیل نداده است، ادامه داد: در برخی مواقع نامگذاری اماکن عمومی به صورت درستی انجام نمی‌شود، تغییر یک نام در زمانی که در بین مردم رواج دارد و دیگر نام جدید را استفاده نمی‌کنند، ارزشی ندارد، همچنین نام‌گذاری فرایند پیچیده‌ای است و نام باید ضمن سلیس بودن با فرهنگ عامه متناسب باشد، در موضوع تغییر نام احصای نظر جامعه هدف اهمیت دارد، بر همین اساس شورای نظارت شهرستان باید نظر خود را در مورد تغییر نام کتابخانه شماره یک بیان کند و بعد از آن بر روی این موضوع نظر داده شود .

وی تصریح کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی یک رویداد ملی است و در سال جاری ۶۰۰ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند و در استان نیز شاهد رشد ۱۶۲ درصدی در این حوزه بودیم .

فتح‌آبادی با بیان اینکه برای شاهنامه‌خوانی، مولوی‌خوانی و غیره نیاز است یک برنامه راهبردی تدوین شود، افزود: در حال حاضر این برنامه‌ها به صورت جسته و گریخته برگزار می‌شود، همچنین هفته فرهنگی در شهرستان‌های خنداب و تفرش با رویکرد اخلاق اجتماعی و فرهنگی برگزار شد و تا پایان سال نیز چهار هفته فرهنگی دیگر برگزار می‌شود .

وی تصریح کرد: امسال در حوزه اجتماعی حدود پنج تا شش میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و در حال حاضر یک فقره چک یک میلیاردی در اختیار دفتر اجتماعی قرار داده شده و به برنامه‌های پذیرفته شده در حوزه آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری و مهارتی، اعتبار مناسبی تعلق می‌گیرد .

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام صفر قربانپور نیز در این جلسه گفت: در خصوص نشست کتابخوان اقشار قبل از اینکه به سمت برگزاری طرح در سطح ملی پیش رویم، بایستی تجربه استانی داشته باشیم تا بتوانیم با هماهنگی لازم از شخصیت‌های ملی دعوت بعمل آوریم، بنابراین در حال حاضر تاکید بر بومی بودن این نشست است، پس از گسترش تجربه می‌توان آنرا به صورت ملی برگزار کرد .

وی بیان کرد: بهتر است ظرف مدت یک هفته اقدامات برای انتخاب شش نویسنده‌ای که قرار است در نشست کتابخوان شرکت داشته باشند، انجام شود، تا از میان آنها برترین‌ها انتخاب شوند .

قربان‌پور ادامه داد: تبلیغات باعث می‌شود که این نشست در بین مردم رواج پیدا کند، با توجه به اینکه هدف از برگزاری این نشست اشاعه فرهنگ مطالعه با گرایش عمومی است، لذا در حال حاضر در مورد تخصصی کردن این نشست اولویت با فرهنگ عمومی و اجتماعی است .

وی بیان کرد: در خصوص تغییر نام کتابخانه شماره یک تاکید بر اسامی بامحتوا، مقدس و کلی است، چنانچه نام شماره یک باقی بماند و نام دیگری جایگزین شود به مرور زمان در اذهان عمومی نام دوم شکل می‌گیرد و چه بسا نام شماره یک حذف شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: