• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-2291-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی:

اعطای تسهیلات بوم‌گردی استان مرکزی در انتظار تشکیل یک جلسه

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: اعطای تسهیلات بوم‌گردی روستایی در این استان فرصتی برای معرفی مزیت های بوم‌گردی است که تحقق اجرای آن منوط به تشکیل جلسه کمیته هماهنگی با مشارکت متولیان امر است.

رضا رضافرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به امضای تفاهم‌نامه کشوری سه‌جانبه برای اعطای تسهیلات به منظور احداث واحدهای بوم‌گردی گفت: این تفاهم در تاریخ چهارم شهریورماه سال جاری به بنیاد مسکن استان مرکزی جهت اجرا ابلاغ شده است که براساس این تفاهم‌نامه سه جانبه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری مکلف به اجرای آن برای اعطای تسهیلات شدند.

وی بیان کرد: هدف از اجرای این تفاهم‌نامه، سرمایه گذاری در حوزه بوم‌‌گردی با احداث واحدهای بوم‌گردی است که یک سری شرح وظایف خاصی برای آن تعریف شده است.

وی ارائه خدمات فنی مهندسی در ساخت، انجام مطالعات دقیق طرح هادی در روستاهای هدف گردشگری و برخوردار از شرایط احداث واحدهای بوم‌گردی، همکاری با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و تسهیل در امور مربوطه، تامین اعتبار برای اجرای زیرساخت‌های مورد نیاز، تسریع در صدور مجوزها و هماهنگی با سازمان راهداری و مسکن و شهرسازی از جمله مهمترین وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این تفاهم نامه است.

رضافرح به وظایف اعلامی در این تفاهم نامه برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در این موضوع نقش بسیار عمده‌ای دارد نیز اشاره کرد و گفت: تسریع در صدور کارت مدیریت پروانه بهره‌برداری، آموزش راهنمایان محلی برای توسعه احداث واحدهای بوم‌گردی، تسریع در اعطای مجوز در روستاهای واجد شرایط، اطلاع رسانی به واحدهای بوم‌گردی برای بهره مندی بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری، شناسایی و معرفی صنایع دستی، برگزاری جشنواره‌های بومی محلی و برگزاری دوره های آموزشی روستائیان از جمله وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این حوزه است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته هماهنگی اجرای این تفاهم‌نامه در سطح استان گفت: این کمیته با عنوان کمیته توسعه بوم‌گردی روستایی نامگذاری شده است و اعضای کمیته هم متشکل از مدیران و معاونان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و میراث فرهنگی با عضویت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی است.

وی با بیان اینکه هنوز این کمیته تشکیل جلسه نداده است، اظهار کرد: شناسایی و تعیین محورهای گردشگری، شناسایی و تعیین اقامتگاه‌های بوم‌‌گردی و بررسی مشکلات و موانع احتمالی بر سر راه اجرای این طرح از جمله اهداف تشکیل این کمیته است.

فرح با اشاره به اینکه دبیری این کمیته به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی واگذار شده است، گفت: تاکنون چندین بار برای برگزاری جلسه کمیته مکاتبات لازم صورت گرفته است ولی موفق به تشکیل جلسه نشدیم، اما در عین حال پیگیر تشکیل جلسه برای انعقاد مفاد تفاهم‌نامه هستیم.

وی بیان کرد: بنیاد مسکن از زمان ابلاغ تفاهم‌نامه کشوری به دنبال شناسایی روستاهای مستعد احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی است و تاکنون نزدیک به 100 روستای هدف، شناسایی و مطالعات اولیه در آنها صورت گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی در ادامه گفت: جدای از اجرای مفاد این تفاهم‌نامه که باید به صورت مجزا برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته شود در حال حاضر تسهیلات بین 18 الی 20 میلیون تومانی برای ساخت سکونتگاه‌های روستایی با نرخ پنج درصد در قالب سکونت‌‌گاه‌های بوم‌‌گردی اعطا می‌شود.

وی ادامه داد: در اعطای تسهیلات بوم‌‌گردی که به صورت تفاهم‌نامه کشوری برای مدت پنج سال پیش‌بینی شده است اعطای تسهیلات برای بازسازی و مرمت سکونتگاه‌های بوم‌گردی در نظر گرفته شده است.

فرح تاکید کرد: مطالعات تکمیلی در روستاهای مستعد گردشگری و احداث سکونت‌گاه‌های بوم‌گردی و نیز بازنگری در طرح هادی روستاها نیز از جمله زیرساخت‌های لازم در اجرای این تفاهم‌نامه و اعطای تسهیلات است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: