• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-7984-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سیستم توزیع آب کشاورزی کشور بیمار است

یک کارشناس و فعال حوزه آب با اشاره به نبود عزم راسخ جهت رفع مشکلات موجود در حوزه منابع آبی کشور گفت: سیستم توزیع آب در بخش کشاورزی کشور بیمار است.

رضا عظیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با تاکید بر اینکه سیستم توزیع آب کشاورزی در کشور نیازمند اصلاح اساسی است، اظهار کرد: وضعیت منابع آبی در کشور به نوعی است که برای اصلاح ساختار و بهبود شرایط باید هزینه اصلاحات اساسی را بپذیریم.

وی با بیان اینکه پروانه بهره‌برداری در این بخش نباید در اختیار همه بهره‌برداران قرار گیرد، افزود: مشکل اصلی امروز کشور مسائل مربوط به منابع آب است، اما عزمی برای رفع این مشکل وجود ندارد. نباید به دنبال مرثیه خوانی بود چراکه کار از مرثیه گذشته است، بلکه باید وارد شناخت و اجرای راهکارهای اجرایی و عملیاتی شد.

عظیمی با اشاره به صحبت های رئیس سازمان محیط زیست کشور که مشکل اصلی کشور را آب دانست، بیان کرد: این صحبت کاملا درست است، اما قدری دیر بیان شده. رئیس سازمان زمانی که وزیر جهاد کشاورزی بود باید فکر چاره‌ای برای رفع مشکلات حوزه آب جهت جلوگیری از بروز بحران کنونی می‌کرد.

وی تصریح کرد: حل مشکلات و مسائل منابع آبی در کشور باید در سطح کلان دیده شود چراکه امکان رفع آن در سطح استانی و شهرستانی وجود ندارد، سیستم توزیع آب در کشور عادلانه نیست و مالک چاه و صاحب پروانه بهره‌برداری از منابع آبی حق دارد که از منابع استفاده کند و براساس این احساس مالکیت هر طور که بخواهد از منابع بهره‌برداری می‌کند درصورتی که شاید کشاورز دیگر به دلیل نداشتن پروانه بهره‌برداری امکان برداشت هیچ گونه منابع آبی را نداشته باشد و این روندی ناعادلانه است.

این کارشناس منابع آب با تاکید بر اینکه قطعا اعمال سیاست‌های درست و عادلانه در استفاده از منابع آب هزینه‌بر خواهد بود، افزود: مسلما پر شدن یک چاه غیرمجاز هزینه‌بر است و شاید به قیمت فدا شدن یک خانواده و بیکار شدن عده‌ای باشد، اما رفع بحران و معضل کنونی در منابع آبی کشور بدون پذیرش مسائل اجتماعی، فرهنگی و ... آن ممکن نیست، باید هزینه اینکار پرداخت شود و این امر به تصمیمات دستگاه‌های مرتبط و وزارت کشور باز می‌گردد.

وی عنوان کرد: اگر دید مسئولان در حوزه منابع اینگونه باشد که زمان کافی در اختیار نداریم و با این رویکرد هر تصمیمی را بهترین بدانند و سرعت را بر اثربخشی ارجح بدانند به جایی نخواهیم رسید و قطعا اشتباهات 38 سال اخیر پس از تصویب قانون توزیع عادلانه آب را مجددا تکرار خواهیم کرد.

عظیمی با اشاره به اینکه بهره‌برداری‌ها باید تحت کنترل باشد و این امر باعث می‌شود بهره‌برداران خود به دنبال روش‌های نوین در این عرصه حرکت کنند، بیان کرد: اگر آب در کشور درست و عادلانه در اختیار بهره‌بردار قرار می‌گرفت، استفاده از منابع آب رقابتی دنبال می‌شد.

وی اضافه کرد: در گذشته اعتباراتی برای طرح پوشش انهار اختصاص یافت و امروز نیز همان اشتباه در شبکه‌های آبیاری دنبال می شود، ما نباید راهکار را بهمراه اعتبارات کلان به بهره‌بردار بدهیم. امروزه برای استفاده از سیستم نوین آبیاری 80 درصد اعتبارات رایگان به منظور بهینه‌سازی آبیاری به بهره‌برداران داده می شود که روش و رویکردی کاملا اشتباه است.

این فعال حوزه آب تاکید کرد: اگر آب به صورت محدود در اختیار بهره‌بردار قرار گیرد رقابت ایجاد می‌کند و کشاورز بهترین استفاده را از منابع آب موجود خواهد داشت، امروز استقرار آبیاری نوین با اعطا 80 درصد اعتبار رایگان به کشاورز قابل انجام است تا مصرف بهینه و درست منابع آبی صورت گیرد، اما کشاورز در این صورت سطح زیر کشت را افزایش می‌دهد و در واقع اتفاقی رخ نمی‌دهد و به جای ذخیره آب، سطح کشت افزایش می‌یابد و همان مقدار آب مصرفی گذشته مجددا استفاده می‌شود. این اقدام در طرح پوشش انهار نیز انجام شد و امروز مجددا در حال تکرار است و تنها شکل کار آنهم بدون رفع هرگونه مشکلی تغییر کرده است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: