• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-9184-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

میانگین 27 درصدی جمعیت روستایی در استان مرکزی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: در کشور میانگین جمعیت روستایی 30 درصد است، اما در استان مرکزی این میزان برابر ‏‏27 درصد است و این به منزله آنست که در استان باید در این زمینه اقدامات بیشتری صورت گیرد تا ‏زمینه برای بازگشت روستائیان فراهم شود. ‏

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عزیر فیلی در نشست خبری اداره کل امور روستایی و شوراها که به مناسبت روز ملی روستا برگزار شد، ضمن تبریک این روز به تمام روستائیان و عشایر، گفت: در سال‌های اخیر بخصوص از سال 94 به بعد، نظام جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای به روستا و مناطق عشایری داشته است و علت آنهم اینست که بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر در سطح شهرهای بزرگ با آن مواجه هستیم، ناشی از عدم توجه به روستاها و در نتیجه مهاجرت روستاییان به شهرهاست.

وی بیان کرد: در گذشته روستائیان تولید‌کننده بودند، بی‌توجهی به روستاها زمینه ساز مهاجرت آنان به شهر شد، بضاعت مالی محدودی آنها را به سمت حاشیه‌ شهرها کشید و عمدتا در سکونت‌گاه های غیر رسمی مستقر شدند، این امر مشکلات عدیده سیاسی، اجتماعی و امنیتی برای آنان ایجاد کرد، لذا ضرورت توجه بیشتر به زیر‌ساخت‌های روستاها احساس شد.

فیلی عنوان کرد: در برنامه توسعه 96 منابع مطلوبی برای اشتغال در سطح روستاها تخصیص داده شد، دولت لایحه 1.5 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی را به مجلس ارائه داده است که بزودی آئین‌نامه آن ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: این لایحه اعتباری معادل پنج‌هزار میلیارد تومان است که از صندوق توسعه ملی به بانک‌ها تزریق می‌شود، مقرر شده بانک‌ها نیز همین میزان اعتبار را به این موضوع اختصاص دهند، بنابراین در سال 96 اعتباری برابر 10 هزار میلیارد تومان جهت تولید و اشتغال در روستاها هزینه می‌شود.

فیلی با بیان اینکه میانگین سود تسهیلاتی است که در زمینه اشتغالزایی در روستاها پرداخت می شود 6 درصد است، افزود: این میران اعتبار برای اشتغالزایی اتفاق بزرگی در سطح روستاها ایجاد می‌کند و رهاورد آن مشمول روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر است.

وی با اشاره به اینکه شهرهای زیادی از استان مرکزی زیر 10 هزار نفر هستند، بیان کرد:  برخی از شهرهای کوچک قبلا روستا بودند، اما همچنان بافت روستایی دارند و این مهم خود مشکلات عدیده‌ای را در سطح این شهرها بوجود آورده است، این لایحه می‌تواند به ایجاد شغل و انگیره ماندگاری در این شهرها کمک شایانی داشته باشد.

فیلی اظهار کرد: بجز اعتبار مذکور، از محل منابع دولتی در قانون بودجه حدود سه هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی در روستاها نیز تعریف شده که امیدواریم این مهم سبب مهاجرت معکوس روستائیان شود.

وی افزود: طبق آمار در استان مرکزی تعداد زیادی از روستائیان که به شهر مهاجرت کرده بودند در حال مهاجرت به روستای خود هستند که این امر اتفاق مطلوبی قلمداد می‌شود. همچنین وزارت کشور به عنوان متولی اصلی این طرح با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مرتبط و بانک‌های عامل سعی دارد زمینه علاقمندی به سکونت در روستا‌ها را فراهم آورد.

فیلی بیان کرد: علاوه بر ایجاد اشتغال در روستاها فراهم آوردن یکسری خدمات در این مناطق ضروری است. در حال حاضر موضوعات گردشگری، بوم‌گردی و مشاغل خانگی در روستاها مورد توجه است، ایجاد اشتغال برای بانوان روستایی می‌تواند زمینه بهتر شدن شرایط را برای آنها فراهم کند.

وی عنوان کرد: دفتر امور روستایی متولی این طرح است و بایستی عزم خود را جزم کند تا اهداف این طرح محقق شود، جذب سرمایه‌گذاران برای اشتغال در سطح روستاها اقدام دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

فیلی تصریح کرد: بانک‌های عامل برای افرادی که متقاضی دریافت تسهیلات اشتغالزایی در سطح روستاها هستند، موضوع وثیقه و تضامین را تسهیل کرده‌اند که این امر اتفاق مثبتی در این زمینه است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: