• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3191-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات منتظر ابلاغ تهران نمانند

استاندار مرکزی گفت: در راستای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان امداد و بهزیستی بانک‌ها به انتظار ابلاغ تهران نباشند بلکه خود پیگیری پرداخت تسهیلات باشند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمود زمانی‌قمی در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی که با محوریت بررسی تسهیلات اشتغالزایی داده شده به مددجویان امداد و بهزیستی و ارائه گزارش بانک در خصوص پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در استانداری مرکزی برگزار شد، بر رفع اشکالات بانکی و تامین تضامین تاکید کرد و گفت: لازم است در خصوص همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلات گزارش دقیقی ارائه شود تا نواقص مطرح شده بررسی و در قالب مصوبه ابلاغ شود.

وی تصریح کرد: تنها پنج ماه تا پایان سال فرصت باقیست و مدیران عامل بانک‌ها موظفند پیگیر تخصیص‌ها باشند نمی‌توان به انتظار سیستم اداری و دستورات تهران ماند بلکه باید خود وارد عمل شد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه مشکل اصلی استان مرکزی و کشور اشتغال است که همه بر آن اتفاق نظر داریم، افزود: باید برای رفع چالش‌های موجود وارد عمل شد و مسیر تسهیلات به ویژه برای خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان نیز تسهیل و تسریع شود.

زمانی‌قمی با تاکید بر برگزاری جلسات کارگروه اشتغال استان با فاصله زمانی کمتر بیان کرد: فراتر از وظایف اداری باید به وجدان کاری رجوع کرد و رسیدگی به امور مردم را در اولویت قرار داد و بانک‌ها نیز در این راستا تسریع و تسهیل مسیر تسهیلات را دنبال کند چراکه برای داشتن کارنامه قابل قبول در پایان سال فرصت کمی باقیست و باید تعجیل کرد.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با بیان اینکه اعتبارات ابلاغی شده به کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستا اشتغالزایی مددجویان استان 43 میلیارد و 500 میلیون تومان است که تاکنون 37 میلیارد و 400 میلیون تومان معادل 86 درصد تخصیص یافته است.

محمدتقی آبائی با بیان اینکه بانک‌های ملی، ملت، رفاه، توسعه تعاون، رسالت، سامان و قرض‌الحسنه مهر نیز 100 درصد تسهیلات ابلاغی را تخصیص داده‌اند، افزود: 903 نفر از مددجویان امداد برای دریافت تسهیلات خوداشتغالی به بانک ها معرفی شده اند که رقمی برابر با 13 میلیارد و 473 میلیون تومان به خود اختصاص می‌دهند و از این تعداد 249 نفر معادل سه میلیارد و 768 میلیون تومان برابر با 10 درصد تسهیلات را دریافت کردند که انتظار همکاری بیشتر را داریم.

در ادامه این جلسه مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی با اشاره به مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی که رقم 50 میلیارد تومان به امداد اختصاص یافت، اظهار کرد: تا به امروز 27 میلیارد تومان از این اعتبارات جذب شده است و امید است تا پایان سال باقی اعتبار به استان اختصاص یابد چراکه نقش موثری در اشتغالزایی مددجویان امداد دارد.

قنبر موسی‌نژاد بیان کرد: در بحث ارائه تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان امداد اکثر بانک‌ها 100 درصد منابع ابلاغی را تخصیص داده اند که اغلب در مرداد و شهریورماه پرداخت شده است.

وی با انتقاد از کند بودن سرعت دریافت پرونده متقاضی تسهیلات و پاسخگویی به آن از سوی بانک‌ها تصریح کرد: نباید زمان باقی مانده از سال از دست رود به همین دلیل لازم است بانک‌ها مسیر پرداخت تسهیلات را تسریع و تسهیل کنند.

موسی‌نژاد با تاکید بر اینکه دغدغه همیشگی مددجویان امداد بحث تضامین بانکی است، عنوان کرد: برخی بانک‌ها همانند بانک رسالت سختگیری‌های بسیاری در امر ضمانت بانکی دارند به طوری که در برخی شهرستان تا چهار ضامن کارمند از مددجویان درخواست شده است که امکان تامین آن برای مددجویان امداد وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری 72 شغل در شهرستان دلیجان ایجاد شده است در پاسخ به نقد فرماندار دلیجان مبنی بر پرداخت کمترین میزان تسهیلات به مددجویان امداد دلیجان بیان کرد: هزار خانواده در شهرستان دلیجان تحت پوشش امداد قرار دارند که از این تعداد 800 خانواده سالمند هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی افزود: طبق بررسی انجام شده 390 نفر از مددجویان امداد در دلیجان مستعد اشتغال شناخته شدند که بیش از 90 درصد آنها فاقد مهارت و تخصص هستند که باید در فرآیند اشتغال آموزش و مهارت آموزی در نظر گرفته شود.

موسی‌نژاد با بیان اینکه سال گذشته 900 میلیون تومان متشکل از 650 میلیون تومان تسهیلات بانکی و 250 میلیون تومان از منابع داخلی امداد در جهت اشتغالزایی شهرستان پرداخت شده است، گفت: امسال این رقم به یک میلیارد و 400 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی ویژه مددجویان بهزیستی استان مرکزی که 232 میلیارد ریال ابلاغ شده است، توسط شش بانک ملت، مسکن، پارسیان، اقتصادنوین، انصار و سامان صفر عنوان شد.

در ادامه این جلسه بانک‌های عامل نسبت به دلایل عدم پرداخت تسهیلات به مددجویان امداد و بهزیستی توضیحاتی را ارائه کردند، همچنین گزارشی توسط بانک‌های صادرات توسعه تعاون و ملت در رابطه با میزان پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه توسعه مشاغل خانگی ارائه شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: