• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 967-6092-5
  • خبرنگار : 10154
  • منبع خبر : ----

کریمی: اسراف انرژی بزرگترین چالش اقتصادی کشور است

 نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: اسراف انرژی بزرگترین چالش اقتصادی کشور است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی اکبر کریمی در آخرین نشست شورای سیاست گذاری چهاردهمین کنفرانس ملی مهندسی ساخت و تولید ایران که به میزبانی دانشگاه صنعتی اراک برگزار شد، با اشاره به اینکه در حال حاضر کشورهای توسعه یافته دنیا توان خود را برای کسب خود کفایی ‏در همه امور قرار نمی دهند گفت: پیشرفت تکنولوژیکی مهمترین بخش در این رویکرد است. ‎ ‎

وی با بیان اینکه براساس سند چشم‌انداز و جایگاهی که برای خود پیش بینی کرده ایم نیاز به یک حرکت ‏جهشی داریم که عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم که این امر هدفی در دسترس است .

کریمی در ادامه افزود: یکی از آفت هایی که طی سالهای گذشته گریبان آموزش عالی ما را گرفته بوده ‏رویکرد علم برای علم است در حالی که باید نگاه خود را به رویکرد علم برای پیشرفت تغییر دهیم .

وی با اشاره به ساختار آموزش عالی گفت: در این سطح پژوهشگران ما پایان نامه ای را ‏تهیه میکنند که امری بسیار پر هزینه و پرزحمت است ولی نهایتا این پایان نامه ها در بایگانی ها رها می شوند و هیچگونه ‏دستاورد علمی درستی از آنها حاصل نمی شود .

کریمی با اشاره به توانمندی های صنعتی و متخصصین صنعتی استان اظهار کرد: استان مرکزی سابقه ‏طولانی در تربیت مدیران ارشد صنایع بزرگ کشور دارد و این رویه باید ادامه داشته باشد که البته ‏تحقق آن نیازمند ایجاد حلقه ای موثر میان صنعت و دانشگاه است .

وی گفت: برای اینکه پیشرفت خوبی در زیرساخت های کشور بدست آید نیازمند این هستیم که گام به ‏گام با علم روز حرکت کنیم و گاهی نیز باید خود مبدع طرح های نوین باشیم و به عبارتی جلوتر از علم ‏دنیا حرکت کنیم .

نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین ‏چالش های اقتصادی کشور ما اسراف انرژی است و اقتصاد کشور تاب تحمل این همه اسراف را ندارد افزود: تحقق ‏این مهم نیز نیازمند فرهنگ سازی است و بخشی از این تصمیمات در سایه فاصله گرفتن از سوخت های ‏فسیلی بدست می‌آید. اميدواریم که با زیر ساخت های فراهمی که در استان مرکزی وجود دارد ‏بتوانیم خیلی زود این کار را انجام دهیم .

وی با اشاره به موضوع ورود شرکت های خودروسازی به عرصه تولید خودروهای برقی گفت: کشور ما ‏نیز می تواند در این زمینه پیشرو باشد تا جایی که حتی استان مرکزی را نیز می توانیم با عنوان پایگاهی ‏برای تولید خودروهای برفی معرفی کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر نجفی رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز به عنوان رئیس آخرین جلسه شورای سیاست گذاری کنفرانس ملی مهندسی ساخت و تولید ایران گفت: بحث اقتصادی به ‌عنوان یکی از پیشرانه های با اهمیت توسعه باید مورد توجه قرار گیرد .

نجفی با اشاره به میزان تولید سرانه در کشورهای مختلف گفت: این رقم در کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهای در حال توسعه 10 برابر ایران است و در این میان سهم ایران تنها کسر بسیار کوچکی است .

وی در اشاره به مشکلات بنگاه های اقتصادی کشور گفت: بخشی از این مشکلات درونی و بخشی نیز بین المللی است که مشکلات بین المللی در سایه سیاست های خارجی دولت در حال رفع است و نیاز به سیاست های کلان دارد.

  براساس این گزارش، این کنفرانس دوم تا چهارم آبانماه 96 در دانشگاه صنعتی اراک برگزار می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: