• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-5084-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

فرماندار اراک عنوان کرد:

کاهش اعتیاد نیازمند بازتعریف شاخص‌های نشاط اجتماعی

فرماندار اراک گفت: با ارتقا و بازتعریف شاخص‌های نشاط اجتماعی می‌توان معضل اعتیاد را کاهش داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسین بختیاری در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اراک، گفت: در راهپیمائی اربعین بیش از ۲۰ میلیون نفر شرکت می‌کنند، بنابراین بزرگترین تجمع مذهبی در تاریخ دنیا از آن شیعیان است. کشور ما در این خصوص بسیار فعال است و استان مرکزی بدلیل اینکه بر سر راه مواصلاتی شهرهای مختلف است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. راهپیمائی روز اربعین یک فعالیت تماما مردمی است و دولت تنها نقش نظارتی در برگزاری آن دارد و همین مهم نشان از عظمت این حرکت اسلامی دارد.

وی در خصوص دستور کار این جلسه مبنی بر موضوع پیشگیری از اعتیاد، عنوان کرد: فرهنگ پیشگیری و کاهش عرضه مواد مخدر می تواند در زمینه اعتیاد اثرگذار باشد، این معضل اجتماعی مادر دیگر آسیب‌های جامعه محسوب می‌شود و پیشگیری از آن پیامدهای مثبتی را در جامعه در بر دارد.

بختیاری ادامه داد: ارتقا شاخص‌های نشاط اجتماعی و بازتعریف مفاهیم جدید در این حوزه منجر به ایجاد روش‌ها و انگیزه‌های جایگزین برای جوانان می‌شود تا بتوانند آلام و دردهای خود را کاهش دهند.

وی افزود: ارتقای مشارکت عمومی در زمینه‌های فرهنگی می‌تواند نقش عمده‌ای در کاهش آسیب‌های اجتماعی ایفا کند.

بختیاری عنوان کرد: چنانچه پیشگیری را از آموزش و پرورش و حتی دوران مهد‌کودک آغاز کنیم، می توان امید داشت که در آینده این معضلات کمرنگ‌تر شود.

وی اظهار کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط دستگاه‌های دیگر می‌تواند اطلاع‌رسانی را در این خصوص گسترده‌تر کند، همچنین با بهره‌گیری از پتانسیل‌های فضای مجازی می‌توان در این راستا گام‌های موثری برداشت.

به گزارش ایسنا، ابراهیم عباسی کارشناس شورای هماهنگی مواد مخدر اراک نیز در این جلسه گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد، مقابله با عرضه مواد مخدر یکی از عرصه‌های مهم قلمداد می‌شود، در این حوزه نیروی انتظامی، بسیج و سپاه اقدامات قابل تقدیر و رضایت‌بخشی را انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: گام بعدی توانمند‌سازی معتادین است، در همین راستا سال گذشته با همکاری اداره کار و بهزیستی برای ۵۰ تا ۶۰ نفر از معتادین اشتغال ایجاد شد که این مهم اقدامی ارزنده در جهت کمک به خانواده های آنهاست.

عباسی ادامه داد: کاهش تقاضا یا پیشگیری اقدامی استراتژیک است که متاسفانه در این حوزه آنطور که بایسته است نتواستیم پیش برویم، با وجود اینکه در شورای هماهنگی مواد مخدر اقدامات مطلوبی در مدارس، دانشگاه‌ها و پادگان‌ها شکل گرفته، اما آمار و ارقام حاکی از آنست که در این حوزه فعالیت‌ها کافی و وافی نبوده است.

وی افزود: با وجود اینکه استان مرکزی دارای بافت سنتی است، اما نرخ اعتیاد بالایی دارد، برخی مسئولان با وجود اطلاع از این موضوع اهتمامی بر آن ندارند و توجه خاصی به این موضوع نمی‌کنند.

وی افزود: در سال ۹۰ استان مرکزی ازنظر نرخ شیوع اعتیاد رتبه ۲۲ کشور را داشت، اما متاسفانه در حال حاضر با یک جهش معکوس رتبه ششم از نظر شیوع اعتیاد را دارا هستیم.

عباسی اظهار کرد: استکبار جهانی با وجود تمام تلاش خود نتوانست ضربه اساسی به نظام ایران وارد کند، اما با بهره‌گیری از جنگ نرم از هم‌پاشیدن کیان خانواده‌ها را هدف قرار داده و با وجود تاکید مقام معظم رهبری بر مقابله با این معضل، باز هم شاهد اقدامات مطلوبی از سوی مسئولان در این حوزه  نیستیم.

وی عنوان کرد: برنامه‌های پیشگیرانه‌ای که در خصوص اعتیاد در حال انجام است، جوابگور نیست، باید برنامه‌های جدیدی در این حوزه تدوین کنیم تا بتوانیم اثربخشی بهتری داشته باشیم.

عباسی تصریح کرد: در گذشته اعتیاد کاملا مردانه بود، اما امروزه شیوع آن در بین زنان نیز رواج بسیاری داشته است. زنان هسته اصلی خانواده محسوب می‌شوند و اعتیاد این قشر، تمام افراد خانواده را درگیر می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: