• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1485-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

گروه فرش دانشگاه اراک آغاز به کار کرد

گروه فرش دانشگاه اراک طی مراسمی آغاز بکار کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان، مراسم آغاز به کار گروه فرش دانشگاه اراک با حضور جمعی از فعالان این حوزه، تجار، اساتید بنام و دانشگاهیان در سالن اجتماعات دانشکده فنی مهندسی دانشگاه اراک برگزار شد.

در این مراسم دکتر محسن کریمی سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: هنر اصیل فرش بافی استان مرکزی زاده هویت، اقالیم مختلف و ذوق هنرمندان استان است که این خود میراثی فاخر از خلاقیت پیش رونده و تربیت شده این مردان و زنان هنرمند است.

وی ادامه داد: تاریخ اراک با فرش عجین شده است. هنر فرش بافی در بازار اراک تماما جریان داشته به طوری که 45 قشر مختلف از جامعه شهری درگیر آن بوده اند. نقشه کشی، تولید رنگ، رنگرزی و بافندگی تا پرداخت و قالیشویی و رفوگری، همه و همه در بازار تاریخی اراک وجود داشته، پس فرش اراک از بافت تاریخی شهر جدا نشدنی است.

او اضافه کرد: با توجه به اهتمام بسیار نیک مسئولان دانشگاه در ایجاد گروه فرش دانشگاه اراک و با توجه به لزوم احیا فرش استان در بازار تاریخی اراک امیدواریم با کمک این عزیزان، اداره فرش سازمان صنعت و معدن استان و مرکز ملی فرش ایران، اداره کل میراث فرهنگی استان هم بتواند در ثبت اصالت فرهنگی فرش جای جای استان اقدام کند.

کریمی افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان آمادگی خود را در حوزه پژوهش و تحقیق و اعلام می کند و از همین لحظه کتابخوانه اداره کل به روی محققین، اساتید و دانشجویان رشته فرش دانشگاه اراک باز است و همکاران میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی استان برای مشاوره آمادگی کامل دارند.

دکتر شاه‌حسینی استاد دانشگاه اراک نیز در خصوص دلایل ایجاد این رشته در اراک گفت: با صنعتی شدن بیش از پیش شهرستان اراک و پذیرش مهاجران بیشتر، فرهنگ اصیل از این شهر رخت بر بسته و راه احیا این فرهنگ تنها ایجاد رشته های هنر و ساختن زیرساخت های حفظ فرهنگ کهن است.

شاه‌حسینی ادامه داد: این دلیل بزرگ در کنار پویایی و استعدادهای بی بدیل شهر اراک لزوم توجه ویژه به این رشته را گوشزد کرده و این اتفاق، شروعی است برای ایجاد رشته های گروه هنر و ایجاد زیرساحت احیا فرهنگی در دانشگاه اراک.

جعفر اصغری معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این مراسم با تشریح وضعیت صادرات فرش در سالهای گذشته و اکنون، به رتبه هشتم استان در تجارت و فن آوری کشور اشاره کرد و سپس گفت: بعد از ایجاد مرکز ملی فرش ایران و تشکیل اداره فرش در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، این اداره در صدد حمایت های مالی و معنوی از صنعتگران فرش استان است.

اصغری ادامه داد: 80 کارگاه متمرکز و غیر متمرکز در استان در حال فعالیت در رشته فرش بافی هستند که هرکدام 10 الی 15 بافنده را ایجاد شغل کرده و اولویت ارائه بسته های حمایتی و تسهیلان با این بافندگان خواهد بود.

همچنین ابراهیم حسینجانی بنیانگذار موزه فرش اراک و یکی از تجار با سابقه این عرصه نیز در این مراسم گفت: در هر کشوری یک صنعت یا یک برند تولیدی بار ارزآوری و صادرات آن کشور را بدوش می کشد. در کشور ایران برند فرش ایرانی توانایی رقابت با برندهای پر صادرات جهان مثل بنز آلمان و غیره را داراست، اما به شرط کار علمی مستمر و توانمندسازی کارگاه‌ها، این مهم با تدریس علمی این هنر در دانشگاه اراک تحقق می یابد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: