• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-5984-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کودکان کار در کوره‌های آجرپزی و کارگاه‌های استان مرکزی شناسایی می‌شوند

معاون اجتماعی بهزیستی استان مرکزی گفت: از چهارشنبه گذشته فاز اول شناسایی کودکان کار فعال در کوره‌های آجرپزی و کارگاه‌ها در استان مرکزی آغاز شده است.

عبدالکریم یادگاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: با توجه به اینکه کار کردن کودکان کمتر از 15 سال منع قانونی دارد، اما شاهد فعالیت این کودکان در عرصه‌های مختلف و مشاغل سخت همچون کوره‌های آجرپزی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در کارگروه فرهنگی و اجتماعی فرمانداری اراک بر لزوم شناسایی این کودکان تاکید شد، بیان کرد: بهزیستی با دریافت مجوز 2 ماهه از دادستانی، در پی شناسایی کودکان کار بود که البته در فرصت در نظر گرفته شده توسط دادستانی این امکان مهیا نشد و اخیرا با تمدید این مجوز کار از چهارشنبه گذشته با محوریت اراک آغاز شده است و در فاز اول صرفا شناسایی کودکان فعال در کوره‌های آجرپزی و کارگاه‌ها انجام می‌گیرد.

یادگاری افزود: پس از احصای آمار دقیق این کودکان، در جلسه با فرمانداری اراک روند تصمیم‌گیری درخصوص آنان پیگیری می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون آمار و اطلاعات دقیقی از کودکان کار در استان مرکزی و اراک در دست نبوده است تا براساس آن اقدام و تصمیم‌گیری شود، بیان کرد: قطعا این بررسی و شناسایی کودکان در روند کنترل شرایط و جلوگیری از فعالیت کاری کودکان موثر خواهد بود.

معاون اجتماعی بهزیستی استان مرکزی اظهار کرد: در حال حاضر 140 کودک شاغل دارای پرونده در بهزیستی هستند که امکان برگشت به کار آنها وجود دارد، البته جهت توانمندی کودک و خانواده اقدام می‌شود، بر همین اساس پیشنهاداتی از سوی سازمان بهزیستی به قوه قضاییه داده شده است تا موضوع بازگشت مجدد کودکان به کار کنترل و پیشگیری شود.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه کشور نیز بهزیستی و 11 دستگاه دیگر متولی بحث ساماندهی کودکان کار هستند، گفت: در خصوص کودکان کار که اغلب دارای سرپرست هستند، اما بنا به دلایلی همچون اعتیاد والدین، فقرمالی، فرهنگی و ... مشغول به کار می شوند در سه مرحله اقدام می‌‌شود و دلایل بازگشت به کار کودک به منظور جلوگیری از دور تسلسل (جذب و بازگشت به کار) بررسی شود.

یادگاری با اشاره به اینکه در مراحل اول جذب، دلایل کار کودکان بررسی می‌شود که اگر فقر مالی عامل این مهم باشد، کودک تحت پوشش کمیته امداد به عنوان یکی از 11 دستگاه متولی ساماندهی کودکان کار قرار می گیرد، تصریح کرد: پس از آن اگر کودک برای بار دوم و سوم نیز مجددا به کار بازگشت، دلایل بررسی می‌شود تا کمبودهای دیگر فارغ از مشکلات مالی مطرح و رسیدگی شود، اما اگر کودک برای چهارمین بار به کار اقدام کرد، در این صورت بهزیستی کودک را تحویل خانواده نمی‌دهد و از طریق مراجع قانونی سرپرستی آن را به عهده می‌گیرد.

وی تاکید کرد: سازمان بهزیستی در پی دریافت مجوز سرپرستی کودکان کار از سوی قوه قضائیه است که این اقدام ضمن توانمندی کودک و خانواده برای شش ماه، کوتاه شدن دست مافیای کار کودکان و دلالان را نیز به همراه دارد و اگر خانواده پس از شش ماه به فرجام قابل اطمینانی رسید و توانمند شد، کودک به خانواده تحویل می‌شود.

معاون اجتماعی بهزیستی استان مرکزی با بیان اینکه البته مواردی در استان مرکزی بوده است که کار به مرحله چهارم رسیده باشد، اظهارکرد: کنترل این شرایط نیازمند فرهنگ‌سازی است، بهزیستی به هیچ عنوان خواستار امنیتی و انتظامی شدن موضوع نیست و تلاش خود را در قالب مداخلات روانی اجتماعی دنبال می‌کند که بر اساس آن وضعیت خانواده بررسی، مشاوره و آگاهی‌بخشی صورت می‌گیرد که ضمن توانمندسازی فرد، اجازه کار کودک و بهره‌کشی اقتصادی از وی به خانواده داده نشود که این امر مستلزم زمان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: