• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1585-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ----

کریمی:

ثبت جهانی بازار اراک را احیا خواهد کرد

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: با ثبت جهانی شدن بازار اراک، زمینه احیای این بنای ارزشمند تاریخی فراهم خواهد شد.

علی‌اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به ارسال نامه‌ای به مقام عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با موضوع ثبت جهانی بازار اراک، اعتباربخشی و ارزش قائل شدن برای میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی را از برکات ثبت جهانی آثار تاریخی بیان کرد و افزود: آثار تاریخی به عنوان میراث فرهنگی بجا مانده از گذشتگان به عنوان هویت تاریخی ملت محسوب شده و صیانت و حراست از آنها ضروری است.

وی ارتقای هویت تاریخی شهر و منطقه‌ای که آثار تاریخی آن به ثبت جهانی رسیده‌اند را از دیگر ثمرات جهانی شدن آثار تاریخی بیان کرد و افزود: وقتی در یک شهر یا منطقه‌ اثر تاریخی به ثبت جهانی رسیده باشد زمینه حضور گردشگران را فراهم کرده و موجب تقویت جذب توریست خواهد شد.

کریمی با اشاره به ویژگی های بازار اراک و مجاورت آن با یک بافت تاریخی مربوط به دوران مظفرالدین شاه و دوره قاجاریه افزود: این بافت شهری به صورت یک بافت کاملا هندسی و شطرنجی است به گونه‌ای که یک بازار بسیار مهندسی‌ساز و براساس اصول معماری سنتی و اصیل ایرانی احداث شده است.

وی افزود: این بازار شامل راسته‌های شمالی و جنوبی و نیز شرقی و غربی است که تقاطع این راسته‌ها چارسوق‌های زیبایی را تشکیل داده است ولی بخش هایی از راسته شرقی و غربی بازار متاسفانه تخریب شده است که ضرورت مرمت آن جدی است.

این نماینده مردم در خانه ملت افزود: بازار اراک با توجه به بافت هندسی و دقیق و مهندسی‌سازش در نوع خود در سطح کشور بی‌نظیر بوده و از طول قابل توجهی برخوردار است و لحاظ قرار دادن کاروانسراهای بسیار زیبا با معماری اصیل ایرانی در مجاورت بازار و تعریف کاربری های متعددی نظیر حوزه علمیه، مسجد، حمام و ... به زیبایی ها و منحصر بفرد بودن این بنای تاریخی افزوده است.

وی گفت: پیشنهادی که به سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است ثبت جهانی کل بافت تاریخی بازار اراک شامل گذرها، راسته‌ها و کاربری های ایجاد شده در حدفاصل خیابان های محسنی و حصار است تا بتوان برای احیای این اثر تاریخی و حفظ و حراست از آن از طریق ثبت جهانی اقدام کرده و در راستای معرفی آن به نسل های آینده گام برداشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: