• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-2691-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

یک فعال اقتصادی عنوان کرد:

رکود، بزرگترین مشکل و ارتقای تولید، تنها راه حل

نایب رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی، گفت: رکود در بخش اقتصاد مهمترین مشکل فعلی کشور است و افزایش و ارتقای تولیدات تنها راه حل برون رفت از این معضل است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حمید‌رضا مهدی‌نیا، در نشست هم انديشي با اعضای انجمن نفت، گاز و پتروشيمي : رکود اقتصادی با افزایش و ارتقا تولیدات رفع می‌شود و پس از آن توسعه صادرات منجر به جذب سرمایه‌گذاری خارجی خواهد شد. طبیعی است که در سایه تحقق این مهم اشتغالزایی، رونق اقتصادی، رونق بانک‌ها و پرداخت مالیات اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت‌های بین‌المللی در استان مرکزی سامان‌یافته نیست، افزود: سازمان‌های ذیربط در این خصوص تلاش می‌کنند، اما فعالیت‌های آنان پراکنده است، در همین راستا پیشنهاد کاربردی ما تشکیل شورا یا مرکز پژوهشی، متشکل از  اساتید دانشگاه، خبرگان صنعت، اتاق بازرگانی و غیره است.

مهدی‌نیا ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد سازوکار تشکیل این شورای پژوهشی اجرایی شده است، در این مرکز پژوهشی تحقیقات کاربردی در رابطه با مزیت‌های اقتصادی و مزیت‌های توسعه صادرات استان مرکزی انجام می‌شود، براساس این تحقیقات مشخص خواهد شد که چه کشورهایی در این خصوص برای همکاری مناسب هستند و بیشترین درآمد و گردش مالی و اشتغال مربوط به چه زمینه‌هایی است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد دیگر، تشکیل کمیته مشترک امور بین‌الملل متشکل از ذی‌نقشان و ذیربطانی مانند استانداری، شرکت شهرک‌ها، سازمان صنایع، مرکز جذب سرمایه‌گذاری خارجی امور اقتصادی، اتاق بازرگانی، خانه صنعت و نمایشگاه بین‌المللی است که این کمیته با تدوین برنامه‌‌های راهبردی به توسعه صادرات دست می‌یابد.

مهدی‌نیا اقزود: در حال حاضر 575 میلیون دلار سهم صادرات استان مرکزی است، ارتقا این سهم هدف اصلی برنامه‌ریزی‌های این کمیته است، در همین راستا برنامه‌های راهبردی به منظور پیشرفت اقتصادی برای صادرکننده‌ها، کالاهای صادراتی و شرکت‌های صادرکننده مشخص می‌شود، بلافاصله با جذب سرمایه‌گذار می‌توانیم زمینه را برای توسعه صادرات محقق کنیم، تاثیرات مثبت این فرایند سبب افزایش رونق اقتصادی و اشتغال خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هدف ما تقویت تشکل‌های اقتصادی است، بیان کرد: در حال حاضر  32 تشکل رسمی و بالفعل در استان فعالیت می‌کنند که برخی از آنها شناسنامه‌دار هستند، تلاش بر اینست که تمام این تشکل‌ها شناسایی و شناسنامه‌دار شوند تا حرکت در مسیر توانمندسازی آنها آغاز و هدف اصلی که ارتقا و توسعه صادرات است با جدیت بیشتری دنبال شود.

مهدی‌نیا اظهار کرد: تلاش داریم که در استانداری شورای گفتگو را بهره‌ورتر کنیم، پیشنهاد ما اینست که از این پس، تشکل‌های اقتصادی هم در جلسات شورا‌ها حضور پیدا کنند، تا جلسات از حالت پرداختن به مسائل فردی خارج شود و به مسائل جمعی بپردازد و در راستای آن راهکارهایی برای رفع مشکلات کنونی ارائه شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: