• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-3485-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

احیای بازار اراک در گرو تعیین متولی معین و اعتبار چشمگیر/30 درصد بازار وقفی است

عضو شورای شهر اراک گفت: با وجود برگزاری جلسه با حضور مسئولان امر به راهکار اجرایی نرسیدیم و باید برای مرمت و احیایی بازار از روزمرگی خارج شد.

علیرضا مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور نمایندگان فرمانداری، شهرداری، نیروی انتظامی، میراث فرهنگی، نماینده دادگستری و اوقاف در شورای شهر عنوان کرد: بازار اراک یکی از موضوعاتی است که شورای هر دوره به صورت ویژه و فوق‌العاده مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه ارزش تاریخی بازار اراک به نحوی است که موضوع احیای آن باید به بدنه مدیریت ارشد و مدیریت میانی استان کشیده شود، افزود: بازار اراک امروز متولی معینی ندارد، از طرفی سهم اهالی و کاسبان بازار تا به امروز دیده نشده است و با توجه به اینکه بازار امروز تنها به محل کسب درآمد و تجارت بدل شده است باید همه ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد.

مرادی تصریح کرد: بازار اراک ظرفیت چند وجهی گردشگری تجاری و سرمایه‌گذاری دارد و از 20 سرای این بازار می توان جهت جذب توریست و اقدامات اقتصادی موثر بهره‌مند شد، اما باید حساسیت لازم در این راستا ایجاد شود.

وی با بیان اینکه موضوع بازار نباید مورد غفلت قرار گیرد، گفت: متاسفانه جلسه روز گذشته تنها به درد دل و گله و شکایت گذشت و به راهکار اجرایی ختم نشد. از سویی اقدامات انجام شده تاکنون نیز مانند بودجه‌های مرمتی قطره‌چکانی به صورت بهینه هزینه نشده و در واقع به هدر رفته است که باید در این راستا اقدامات موثر و مداوم صورت گیرد.

این عضو شورای شهر اراک بیان کرد: بازار اراک متولی معین، پاسخگو و پذیرنده شرایط می‌خواهد که در این راستا می‌توان مدیریت هیات امنایی یا کمیته‌ای متشکل از شهرداری، فرمانداری، نیروی انتظامی، اوقاف، میراث فرهنگی ایجاد کرد تا امور به دقت اجرایی شود.

وی عنوان کرد: در این جلسه مشخص شد که تنها 30 درصد بازار وقفی است که البته بخشی از آن نیز سرقفلی است و باید بهره‌برداران نیز پاسخگو باشند.

مرادی اضافه کرد: در کنار متولی معین، مرمت و حفظ بازار نیازمند بودجه تعریف شده و چشمگیر است تا بتوان توسط پیمانکار متخصص ابنیه و آثار تاریخی، احیای بازار را دنبال کرد و بازار اراک به معنای واقعی نجات یابد، با برگزاری جلسات بدون خروجی و اقدامات روزمره نمی‌توان بازار را نجات داد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: