• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-492-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

فرماندار عنوان کرد:

از سرگیری تولید اتوبوس در ساوه از سال آینده/آغاز هفته فرهنگی شهرستان از شنبه

معاون استاندار و فرماندار ساوه از آغاز برنامه‌های هفته فرهنگی در این شهرستان از روز شنبه چهارم آذرماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمد بهاروند در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به برگزاری سری دوم هفته فرهنگی در استان مرکزی گفت: شهرستان ساوه به عنوان اولین شهرستان استان مرکزی برگزار کننده برنامه‌های هفته فرهنگی تعیین شده است و با برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده برنامه‌های پرمحتوا، متنوع و با کیفیتی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برگزاری بیش از 1700 برنامه در هفته فرهنگی ساوه اظهار کرد: معرفی ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان ساوه و توانایی این منطقه در حوزه فرهنگ مهمترین هدفی است که در هفته آینده در اولویت شهرستان خواهد بود و شناساندن فرهنگ، آداب، رسوم، گویش‌ها و سنت‌های دیرینه و قابلیت‌های موجود و ناشناخته شهرستان از دیگر اهداف برگزاری هفته فرهنگی در ساوه است و همه مسئولین شهرستان باید تلاش کنند تا این هفته به بهترین نحو برگزار شود تا پس از اتمام هفته فرهنگی شاهد ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی شهرستان باشیم .

وی با اشاره به تقارن هفته بسیج و هفته فرهنگی در ساوه گفت: تقارن هفته فرهنگی با هفته بسیج را می توان به فال نیک گرفت چرا که بسیج بعنوان فرهنگ ایثار و شجاعت در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است .

به گفته فرماندار ساوه مسایل فرهنگی محدود به یک زمان و دوره خاص نیست و متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی است و باید پیوستگی و انسجام در فعالیت‌های فرهنگی وجود داشته باشد تا خلاء و کاستی‌ها سبب گسیختگی در کارهای فرهنگی نشود.

وی تاکید کرد: ما می توانیم فرهنگ، آداب و رسوم خودمان و پتانسیل های شهرستان را به نمایش بگذاریم و در واقع هفته فرهنگی، فرصتی طلایی برای معرفی شهرستان است و باید از این فرصت برای رشد فرهنگی، ایجاد نشاط اجتماعی و افزایش روحیه خودباوری در بین شهروندان استفاده کرد.

بهاروند برگزاری نمایشگاه فرهنگی شهرستان، برگزاری کارگروه فرهنگی اجتماعی استان با حضور استاندار و مدیران استانی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و میراث فرهنگی، برگزاری مسابقات فرهنگی، بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی، دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و تجدید پیمان با آرمان‌های مطهر شهدا، به نمایش گذاشتن توانمندی روستائیان با معرفی پتانسیل‌ها و فعالیت‌های روستائیان در حوزه اشتغال و مشاغل خانگی، برپایی شب شعر و دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر را به عنوان مهمترین برنامه های این هفته اعلام کرد.

وی در ادامه گفت: در هفته فرهنگی عمده تلاش‌های استان به شهرستان ساوه معطوف خواهد شد و باید با آمادگی بیشتر به گونه‌ای در این هفته توانمندی شهرستان در حوزه فرهنگ را به نمایش گذاشت که بتوان اعتبارات بیشتری در حوزه فرهنگ جذب کرد.

فرماندار ساوه در ادامه با اشاره به وقوع زلزله اخیر در غرب کشور گفت: از همان دقایق اولیه وقوع زلزله با تشکیل ستاد مدیریت بحران شهرستان و بررسی نیازهای زلزله زدگان نیروهای امدادی و تجهیزات به غرب کشور اعزام و کمک‌های مردمی هم به صورت گسترده و قانون‌مند به مردم آسیب دیده ارسال شد.

وی بیان کرد: مردم شهرستان ساوه همچنین آماده مشارکت در احداث منازل تخریب شده زلزله‌زدگان را دارند و با اقدامات انسان دوستانه یاریگر زلزله زدگان غرب کشور خواهند بود.

بهاروند در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درخصوص آخرین وضعیت تحقق سرمایه گذاری خودروسازی رنوی فرانسه در ساوه با وجود سنگ‌اندازی‌های خودروسازی داخلی گفت: این شهرستان از آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری خودروسازان رنو فرانسه برخوردار است.

وی بیان کرد: تمامی اقدامات لازم به منظور واگذاری زمین با تغییر کاربری از کشاورزی به صنعتی و مباحث زیست محیطی آن انجام شده است و از طرفی کارخانجات بن رو این شهرستان از مجموعه‌های وابسته به سایپا نیز از آمادگی لازم برای ایجاد سرمایه گذاری برای رنو برخوردار است.

وی با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر سرمایه‌گذاری رنو در نقطه ای دیگر از کشور غیر از ساوه گفت: اینکه گفته می‌شود این خودروساز خارجی بنا دارد در شهر دیگری سرمایه گذاری کند هنوز قطعیت پیدا نکرده است و هنوز هیچ نقطه‌ای از کشور شرایط لازم مانند ساوه با توجه به نزدیکی به پایتخت و ظرفیت های لازم را ندارد.

فرماندار ساوه با اشاره به اقدامات تشویقی که به منظور مجاب کردن خودروساز فرانسوی در این شهرستان صورت گرفته است، گفت: پیگیری نماینده مجلس، برگزاری جلسه استاندار مرکزی با معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت روند سرمایه‌گذاری رنو در ساوه را تسهیل و تسریع بخشیده است.

وی تاکید کرد: با سرمایه‌گذاری رنو در ساوه علاوه بر ایجاد بیش از 6 هزار شغل فرهنگ صنعتی تولید خودرو در این شهرستان تقویت و تکنولوژی مدرن در تولید خودرو به داخل کشور منتقل خواهد شد و این شرکت با 70 شرکت قطعه‌ساز خودروی جهان قرارداد منعقد کرده که حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری را روانه این شهرستان خواهد کرد.

وی ادامه داد: شهرستان ساوه هم دارای منطقه ویژه اقتصادی است و هم برخوردار از منطقه صنعتی به لحاظ استقرار بزرگترین شهر صنعتی کشور است و از هر حیث آماده سرمایه‌گذاری و استقرار خودروسازان فرانسوی هستیم اما گزینه اول و پیشنهادی شهرستان سرمایه‌گذاری فرانسوی‌ها در شرکت بن رو از مجموعه‌های وابسته با سایپا است.

فرماندار ساوه در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درخصوص مبنی بر آماده بودن زیرساخت‌های شهرستان از قبیل آب، برق، گاز و مسکن برای پذیرش افراد جویای کاری از نقاط مختلف کشور با ایجاد اشتغال بیش از 6 هزار نفر در این شهرستان گفت: اولا باید گفت حجم بالای سرمایه گذاری رنوی فرانسه در ساوه موجب رونق اقتصادی شهرستان شده و بخشی از درآمد این شرکت در قالب ارزش افزوده در حوزه عمرانی و زیرساختی شهرستان هزینه می‌شود و ثانیا از آنجا که صنعت خودرو آب بر نیست مشکل خاصی در تامین آب این صنعت نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: از آنجائیکه درآمد کارگر شاغل در خودروسازی به مراتب بیشتر از درآمد کارگر شاغل در سایر حوزه های تولیدی و صنعتی است قطعا با ایجاد این حجم اشتغال در ساوه از سوی کارفرما برای احداث شهرک‌های جدید مسکونی و تامین نیازهای آن برنامه‌ریزی و تدبیر خواهد شد و هنر این است که هم اشتغال ایجاد کرد و هم زیرساخت‌های لازم  برای ایجاد سرمایه گذاری بالغ بر 550 میلیون یورو را فراهم ساخت.

فرماندار ساوه در ادامه با احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در ساوه با ظرفیت 1200 مگاوات اشاره کرد و افزود: این نیروگاه که قرار است در پنج نقطه کشور احداث شود در ساوه به عنوان یکی از نقاط کشور با سرمایه گذاری به مراتب بالاتر از رنو و با میزان یک میلیارد و 200 میلیون یورو انجام خواهد شد و با جذب بالغ بر 500 مهندس و متخصص دانشگاهی منجر به توسعه شهرستان و تامین برق پایدار خواهد شد.

وی افزود: با احداث این نیروگاه که قابلیت ارتقای ظرفیت تا 1800 مگاوات را خواهد داشت مشکل کمبود برق صنعت شهرستان برطرف و ساوه به عنوان یک منطقه صادرکننده و فروشنده برق تبدیل خواهد شد که در این حوزه نیز کارهای اساسی انجام و تعهدات دولتی صورت گرفته است و با صدور مجوز نهایی از سوی محیط زیست کشور در آینده نزدیک کار عملیاتی از سوی سرمایه گذار خارجی در منطقه طرازناهید این شهرستان آغاز خواهد شد.

فرماندار ساوه در ادامه با اشاره به از سرگیری تولید اتوبوس در شرکت رانیران این شهرستان گفت: کارخانه رانیران یک کارخانه قدیمی است که از سال 1375 تاسیس و تا سال 1392 با تولید روزانه چهار دستگاه اتوبوس فعالیت داشت و بعدها به دلایل متعددی تولیدات خود را متوقف کرد که با اقدامات حمایتی این شرکت به چرخه تولید برگشت تا بتواند به رونق گذشته خود برگردد.

وی گفت: تنها مشکل این شرکت در حال حاضر استفاده از تکنولوژی قدیمی در ساخت اتوبوس است که کارساز نیست و با پیگیری‌های صورت گرفته و با مشارکت واحدهای تولیدی اتوبوس سازی اروپائی و با انتقال تکنولوژی مدرن روز و تجهیزات پیشرفته خودروی متناسب با پیشرفت روز تولید و با توافقاتی که با کشور سوئد صورت گرفته است از سال آینده اتوبوس پیشرفته مطابق با استاندارهای جهانی در این واحد تولید خواهد شد.

بهاروند به سرمایه‌گذاری شرکت کاریزان خودروی ساوه برای تولید خودروی سواری با مشارکت اروپایی‌های نیز اشاره کرد و گفت: این شرکت که هم‌اکنون در حوزه تولید خودروهای کاویان باری فعالیت دارد در فاز توسعه‌ای خود اقدام به تولید خودروی سواری خواهد کرد که با افتتاح واحد رنگ خودرو در سال آینده و سپس بهره‌برداری کامل تا سال 1398 شهرستان ساوه به قطب تولیدکننده انواع خودرو در کشور تبدیل خواهد شد.

در ادامه این مراسم با اهدای لوح تقدیر از انتخاب عباس کریمی خبرنگار پیشکسوت ساوجی و نماینده جراید کثیرالانتشار به منظور انتخاب نماینده برتر کشوری تجلیل شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: