• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1884-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تغییر حجم و رنگ آب چشمه های آبگرم محلات به دنبال زلزله کرمانشاه

براساس گزارشات محلی پس از وقوع زلزله در کرمانشاه، آبگرم محلات دچار تغییرات عجیبی شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، چشمه‌های آبگرم محلات در 15 کیلومتری شمال شرق این شهرستان و در ارتفاعات منطقه واقع شده اند. این چشمه‌ها سابقه‌ای کهن دارند و بواسطه آب گرم معدنی و خواص درمانی در کشور شهره هستند.

این منطقه دارای هفت چشمه به نام‌های، جوشه شفا، دنبه، سلیمانی، سودا، حکیم و روماتسیم است که به جهت برخورداری از خواص درمانی، بیماران بسیاری را برای شفای جسمی و روحی راهی این منطقه می کند .

مردم منطقه می گویند پس از وقوع زلزله در غرب کشور تغییراتی در چشمه های آبگرم این منطقه اتفاق افتاده است و معتقدند که علت وقوع این تغییرات زلزله کرمانشاه است.

براساس گزارشات مردمی، پس از وقوع زلزله کرمانشاه آب چشمه‌های منطقه آبگرم محلات افزایش یافته است و اهالی این منطقه دلیل این افزایش آب را با زلزله کرمانشاه مربوط می دانند. این امر شگفتی اهالی را برانگیخته است.

دهیار روستای آبگرم در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: چشمه‌های آبگرم پس از وقوع زلزله در کرمانشاه تغییراتی به خود دیده است که البته مسبوق به سابقه است و می‌توان علت را به زلزله نسبت داد.

سالارمحمد  محمدی با اشاره به تغییر حجم و رنگ آب چشمه های آبگرم عنوان کرد: پس از وقوع زلزله در کرمانشاه آب دوچشمه شفا و جوشه از هفت چشمه منطقه افزایش یافته است و از چشمه سلیمانی نیز املاح معدنی قرمز رنگ به مانند لجن خارج ‌شده است.

وی افزود: تغییر و تحول در وضعیت چشمه‌های آبگرم محلات بواسطه وقوع زلزله های بزرگ در دیگر نقاط دارای سابقه است، به طوری که در اثر وقوع زلزله در ترکیه نیز شاهد تغییر رنگ و حجم آب چشمه ها بودیم البته در مواردی نیز زلزله‌ها باعث کاهش حجم آب چشمه‌ها نیز شده است.

دهیار روستای آبگرم محلات تصریح کرد: پس از وقوع زلزله تغییر رنگ آب چشمه برای چند روز متوالی ادامه داشت.

به گزارش ایسنا؛ یکی از مالکان واحدهای آب درمانی آبگرم نیز در این خصوص اظهار کرد: عموما پس از وقوع زلزله شاهد تغییراتی در وضعیت چشمه‌های آبگرم محلات هستیم به طوری که پس از وقوع زلزله‌های شدید در ایران یا کشورهای همجوار تغییر رنگ و افزایش املاح معدنی بویژه گوگرد در آب چشمه‌ها مشهود است.

محمدرضا بختیاری افزود: پس از وقوع زلزله در کرمانشاه دبی آب چندین چشمه از چشمه‌های آبگرم حدود یک برابر افزایش یافته است به طوری‌که آب از استخر حوضچه‌ها سرریز می‌شود.

عضو هیئت امنای واحدهای آب درمانی آبگرم گفت: زلزله‌ها همچنین در مواردی منجر به کاهش حجم آب چشمه‌ها شده است که کاهش آب چشمه دنبه که دارای آبی پرحرارت است بر اثر زلزله اخیر گواهی بر این مدعاست و خروج گل و لای قرمز از چشمه‌ها نیز دارای سابقه است و با هر لرزش بزرگ زمین این واکنش‌های شیمیایی نمود پیدا می‌کند.

ایسنا این موضوع را در گفتگو با کارشناسان پیگیری خواهد کرد. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: