• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-1984-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

نظر یک استادیار دانشگاه در مورد تاثیر زلزله کرمانشاه بر آبگرم محلات
این تاثیرگذاری بعید نیست/ اعلام نظر قطعی مستلزم بررسی علمی

استادیار دانشگاه صنعتی اراک گفت: تغییرات ایجاد شده در چشمه‌های آبگرم محلات می‌تواند حاصل زلزله اخیر کرمانشاه باشد.

دکتر فریدون قدیمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، درخصوص تغییر وضعیت چشمه‌های آبگرم محلات پس از وقوع زلزله کرمانشاه عنوان کرد: بواسطه مطالعات وسیع انجام شده در شهرستان محلات، تغییرات چشمه‌های آب گرم مبین فعالیت و حرکت زمین است و تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که بیشترین گسل و خردشدگی در محلات در این منطقه وجود دارد.

وی با تاکید بر تحرک و تکاپوی زمین که امری اثبات شده است، گفت: آبگرم محلات نیز براساس تحرکات زمین ایجاد شده است و برخلاف استنباط‌های گذشته مبنی بر منشاء آتشفشانی و وجود مواد مذاب در زیر چشمه‌ها که فرضیه ای رد شده است، این منطقه بواسطه وجود گسل، منطقه‌ای فعال به شمار ‌می‌رود، اما اینکه آیا افزایش آب چشمه‌ها ناشی از زلزله بود است یا خیر باید به صورت مجزا بررسی شود تا به صورت مستدل علت این افزایش را بدانیم.

قدیمی با بیان اینکه فرضیه "تغییرات چشمه‌های آبگرم محلات به واسطه وقوع زلزله" امکانپذیر است، تصریح کرد: اینکه آیا زلزله‌ها در تغییرات وضعیت این چشمه‌ها موثر بوده‌اند، باید کارشناسی شود. نزدیک‌ترین زلزله رخ داده به منطقه کرمانشاه، زلزله اخیر بروجرد بود. بواسطه لرزش‌های زمین امکان تحرک و فعال شدن لایه‌ها و گسل های دیگر وجود دارد.

وی بیان کرد: لایه‌های زمین به یکدیگر مرتبط هستند و لرزش در یک نقطه‌ می تواند منجر به فعال شدن و تحرک لایه‌های دیگر و گسل‌ها شود بنابراین این فرضیه که افزایش آب و تغییر رنگ چشمه‌ها ناشی از زلزله است فرضیه ای ممکن است و باید تحقیقات گسترده‌ای در این راستا صورت گیرد.

این متخصص زمین‌شناسی با اشاره به زلزله کرمانشاه و زلزله‌های دیگر عنوان کرد: پس از وقوع زلزله کرمانشاه بلافاصله شاهد وقوع زلزله در ایلام، آذربایجان، بروجرد و ... بودیم که حاکی از آن است که یک زلزله بزرگ می‌تواند فعال سازی و تحرک گسل های دیگر و دیگر لایه‌های زمین را به همراه داشته باشد، البته علاوه بر تحرکات زلزله گاهی فعالیت‌های داخلی زمین نیز می‌تواند عاملی جهت تغییرات در وضعیت چشمه‌هایی همچون چشمه آبگرم باشد که منجر به افزایش حجم آب، گرم‌تر شدن آب و ... شود.

وی اضافه کرد: گاهی همین تحرکات می‌تواند چاه یا چشمه جدیدی را ایجاد کند و حتی یک چاه را به خشکی بکشاند بنابراین باید در کنار زلزله دیگر فعالیت‌های زمین را نیز در بررسی بروز این تغییرات در نظر گرفت، به همین دلیل اعلام نظریه قطعی مستلزم تحقیقات گسترده علمی است.

استادیار دانشگاه صنعتی اراک تاکید کرد: این تغییرات گاهی می‌تواند هشدار تلقی شود. زمین دارای تحرک و فعالیت است و این حالت دینامیکی زمین ممکن است خطرهایی را منجر شود و هرلحظه ممکن است گسل اراک، تلخاب، تبرته و ... فعال شود و با توجه به اینکه ایران کمربند دوم زلزله جهان است و اراک نیز به تبع آن ناپایداری خود را داراست، فعالیت گسل‌ها امری محال نیست بنابراین باید هشدارها را جدی گرفت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: