• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-887-5
  • خبرنگار : 10015
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه اراک:

اعتبارات چهار دهم درصدی باری از دوش دانشگاه ها برنمی دارد

رییس دانشگاه اراک با بیان اینکه با دست خالی نمی توان تحقیق کرد گفت: سهم چهار دهم درصدی از درآمد ناخالص ملی باری از دوش دانشگاه ها برنمی دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر سعید حمیدی رییس دانشگاه اراک در همایش تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان مرکزی که در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: نیاز به تحقیق و پژوهش در واحدهای صنعتی به شدت احساس می شود و نقش دانشگاه و مراکز علمی در این حوزه بسیار مهم است.

وی انتظار دانشگاهیان را حمایت بیشتر دولت از مراکز تحقیقاتی عنوان کرد و افزود: در برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه هدف دولت‌ها این بود که تا سه درصد درآمد ناخالص کشور صرف آموزش عالی و تحقیق و توسعه شود، اما با تحقق تنها چهار دهم درصدی در این حوزه مواجه بوده ایم که باری از دوش دانشگاه ها در این حوزه برنمی دارد.

وی با بیان اینکه با دست خالی نمی‌شود تحقیق کرد و آزمایشگاه های تحقیقاتی و کارگاه های آنها نیاز به تجهیزات  دارند اظهار کرد: تحقیق و توسعه می تواند به توسعه پایدار و اقتصاد پایدار منجر شود. دولت علیرغم اینکه با مشکلات مالی دست به گریبان است، جایی باید انقلابی رفتار کرده و بخشی از هزینه ها را به سمت تحقیق و توسعه سوق دهد.

وی وجود تقاضا برای صنعت را از دیگر ارکان رشد و توسعه صنعتی و توسعه اقتصادی کشور دانست و اضافه کرد: اگر صنعتی متقاضی نداشته باشد رشد نخواهد کرد براین اساس اصرار بر مصرف کالاهای داخلی توسط مردم است و دستگاه های اجرایی نیز ملزم به استفاده از تولیدات داخلی هستند. در این میان فرهنگ سازی در این خصوص به تحقق این مهم و رونق صنعت کمک خواهد کرد.

وی همچنین ارتباطات بین‌المللی، مراودات سیاسی و اقتصادی و سرمایه گذاری های اقتصادی را الفبای پیشرفت دانست و افزود: در این میان حمایت دولت از پزوهشگران کمک بسیار بزرگی به رشد و توسعه خواهد بود.

وی در خصوص ستاد برگزاری هفته پژوهش نیز گفت: هرساله ستاد برگزاری هفته پژوهش در استان ها به ریاست استاندار شکل می گیرد و در آذرماه هفته پژوهش در سراسر کشور برگزار می شود.

وی با اشاره به تشکیل سه کمیته علمی اجرایی و کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی و کمیته برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در ذیل این ستاد در استان گفت: مسئولیت کمیته اجرایی با دانشگاه اراک بود که در این حوزه گروه های علمی برای انتخاب پژوهشگران برتر تشکیل و پژوهشگران در گروه های پزشکی و دامپزشکی، علوم پایه، فنی مهندسی، هنر و دانشجویی، علوم انسانی، گروه کشاورزی و منابع طبیعی، بخش کارشناسان محقق و پژوهشگر، دانش آموزی و معلمان، واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های دانش بنیان ، فناوران، پژوهشرگان جوان و ایده های برتر و پژوهشگران آزاد انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه مسئولیت کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی را ارشاد استان و مسئولیت کمیته برگزاری نمایشگاه را اداره کل صنعت و معدن عهده دار بود اظهار کرد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان از روز گذشته فعالیت خود را در محل نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی آغاز کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: