• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-7284-5
  • خبرنگار : 10152
  • منبع خبر : ----

مقدسی:

مقاوم‌سازی ابنیه معلولیت‌های ناشی از زلزله را می کاهد

نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: نماینده اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: با مقاوم سازی ابنیه می‌توان تلفات و معلولیت‌های ناشی از زلزله را به حداقل رساند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید مهدی مقدسی در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولین در استان مرکزی، افزود: بر اساس آخرین آمار سرشماری، استان مرکزی دارای 30 هزار معلول است که 57 درصد این افراد به خاطر حوادث رانندگی و سایر حوادث دچار مشکل معلولیت شده اند.

با اشاره به اینکه سهم معلولیت حاصل از مشکلات ژنتیکی در استان مرکزی 43 درصد است، افزود: در روز جهانی معلولین باید مسئولیت اجتماعی خود را در مقابل این افراد بپذیریم و در جهت شناخت توانمندی و ظرفیت‌های آنان گام برداریم.

وی ادامه داد: معلولینی که بر اثر یک حادثه دچار مشکل شدند همچنان توانمندی ارائه وظایف اجتماعی را دارند، توجه به قابلیت‌های معلولین سبب تغییر نگرش در خصوص این افراد خواهد شد و در جهان مصادیق بسیاری در این رابطه وجود دارد.

مقدسی بیان کرد: کاهش حوادث رانندگی با افزایش شدت مجازات تخلفات رانندگی و ارتقا سطح کیفی تولید خودرو‌ها میسر است و آثار مخرب این حوادث را کاهش می‌دهد، همچنین با مقاوم سازی ابنیه می‌توان تلفات و معلولیت‌های ناشی از زلزله را به حداقل رساند.

وی با بیان اینکه روز جهانی معلولین یک روز تشریفاتی نیست بلکه پیامی مهم برای مسئولان دارد، افزود: نمایندگان مجلس و دولت‌ بایستی وظیفه خود را در قبال معلولین انجام دهند. فعالیت‌های غربالگری ژنتیک  منجر به کاهش درصد معلولیت می‌شود که این مهم با ارائه آموز‌ش میسر خواهد شد.

مقدسی تصریح کرد: در استان مرکزی از سال 93 تعداد معلولیت بر اثر مسائل ژنتیک افزایش نیافته و  این مهم اقدامی ارزشمند محسوب می‌شود، ولی کافی نیست و لازم است اقدامات پیشگیرانه به صورت جدی‌تری دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از خودروهای استاندارد از معلولیت ناخواسته جلوگیری می‌کند، همچنین آموزش از مدارس و مشاوره‌های ژنتیکی، چنانچه‌ موثر‌تر ارائه شود می‌توان امیدوار بود که روز به روز به تعداد معلولین اضافه نشود.

مقدسی اظهار کرد: باید دستگاه‌های اجرایی، دولت و جامعه نگاه خود را به معلولین تغییر دهند، در زمینه اشتغال معلولین اقداماتی صورت گرفته که کافی نیست، معلولین باید از سیاست‌های حمایتی بیشتری بهره‌مند باشند.

وی با بیان اینکه معلولین در مسابقات ورزشی افتخارآفرین بودند، عنوان کرد: معلولین در حوزه اشتغال نیز با حمایت‌های بیشتر خوش درخشیدند و با شناسایی ظرفیت‌های این افراد می‌توان در جهت توانمندی آنان گامی موثر برداشت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: